Wales Open

21.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luiten Joost

European Tour – ISPS Handa Wales Open, The Celtic Manor Resort, Newport, Wales
(18. – 21. 9. 2014, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
I když jen v paru a skrze velké krkolomnosti, uhlídal Joost Luiten skóre a s konečnou bilancí -14 zvítězil o jednu ránu před Angličanem Tommym Fleetwoodem a Irem Shanem Lowrym. Je to čtvrté vítězství nizozemského golfisty na European Tour a zadostiučinění po neúspěšné obhajobě na domácím KLM Open v minulém týdnu. Z evropských reprezentantů v nadcházejícím Ryder Cupu skončil nejvýše domácí Jamie Donaldson na dělené čtvrté pozici, ostatní se propadli: Dán Thomas Björn i Angličan Lee Westwood skončili na rozhraní šesté a sedmé desítky konečného pořadí.

Po startu bogey – bogey měl Luiten sérii osmi parů a až na jamkách 11 a 121 se vrátil na denní par. Do zápisu přidal ještě bogey a birdie a musel se mít až do konce na pozoru. „Po takovém začátku jsem si musel počkat, ale šance přišly,“ řekl osmadvacetiletý hráč. Zatímco spěl k vlažným 72 ranám, Fleetwood po double bogey na tříparové třináctce ostře finišoval: birdie – eagle – birdie – birdie – birdie. Když na poslední jamce přidal birdie i Lowry, nesměl si pozdější vítěz dovolit zaváhání, aby nespadl do play-off. A bylo to drama. Na sedmnáctce se ocitl v bunkeru před greenem a na osmnáctce trvalo několik minut, než se našel míč po jeho drivu. I z hustého roughu se Luiten zachránil. „Byla to tvrdá práce,“ ulevil si po dvou puttech ze značné vzdálenosti od praporku.

Další pořadí: 12. Wiesberger (-10), 17. Jaidee, F. Molinari (-6), 29. Jacquelin (-6), 32. Broberg (-5), 58. Casey, Björn (+1), 60. Westwood (+2).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Zpět k začátečnímu výkonu a také zpátky do čela, na takové křivce se zhoupl Joost Luiten. Nizozemský favorit zopakoval čtvrtečních 65 ran (-6) a jeho skóre nyní činí -14. Podařilo se mu odsunout pátečního lídra Shanea Lowryho na druhé místo. Ir ztrácí na lídra dva údery, hrál rovněž to co v prvním kole, tedy 68 (-3). Opět byl k vidění výsledek 63 (-8), tentokrát v podání Angličana Eddieho Pepperella, jenž se posunul do top 10. Spolu s ním se v ní drží i domácí Jamie Donaldson jako jediný z přítomných rydercupových reprezentantů Evropy. Angličan Lee Westwood ani Dán Thomas Björn do boje o přední pozice v neděli už nezasáhnou.

V předchozích dvou kolech zapsal Luiten vždy po jednom birdie, napotřetí byl bezchybný, v jeho skórkartě je šest birdie, rozdělených po trojicích. Tu první hrál od jedničky do pětky, druhou od patnáctky do osmnáctky. „Uprostřed kola jsem toho moc nezahrál, ale přišel silný závěr. Byl jsem v posledním flightu a greeny už nebyly tak dobré jako ráno, byly docela měkké,“ připomněl vlhké podmínky osmadvacetiletý golfista. Lowryho zápis byl zpočátku podobný, tři birdie jsou v něm zaznamenány mezi dvojkou a šestkou, pak už ale následují jen pary. „Zasloužil jsem si nějaké to birdie navíc, ale žádné tam nespadlo“ pokrčil rameny druhý v pořadí.

Další pořadí: 17. Willett (-7), 32. Westwood, F. Molinari, Jacquelin, R. Fisher (-3), 46. Broberg, Björn (-2), 58. Casey (E).

Pátek – 2. kolo
Shane Lowry pozvedl prapor irského golfu a po výkonu 65 ran (-6) se dostal do vedení, jeho celkové skóre je -9. O druhé místo se dělí čtvrteční nizozemský lídr Joost Luiten s belgickým navrátilcem Nicolasem Colsaertsem, jenž má zatím s ohledem na ambice špatnou sezonu. Nejlepší denní výsledek a zároveň i první poloviny turnaje patří Italu Edoardovi Molinarimu, jehož 63 (-8) znamená postup na dělené čtvrté místo. Polepšili si rydercupoví reprezentanti Evropy Jamie Donaldson a Thomas Björn, kdežto Lee Westwood sotva prošel cutem a Stephen Gallacher na turnaji skončil.

„Jsem šťastný, ještě nikdy jsem tady nezahrál dobře,“ zářil nad čistým zápisem se šesti birdie Lowry, jenž na velšském hřišti prošel cutem teprve podruhé, před čtyřmi lety obsadil dělené devětatřicáté místo. „Drajvoval jsem lépe než včera, měl jsem přesnější a rovnější rány,“ dodal sedmadvacetiletý Irčan, jenž letos třikrát skončil v turnajovém top 10 a vždy to bylo na Britských ostrovech.

Další pořadí: 13. Wiesberger (-4), 16. Willett (-3), 22. Björn, Casey (-2), 40. Broberg, Jacquelin (-1), 55. R. Fisher, Westwood (E).
Cutem neprošli mj.:
Cabrera-Bello, Larrazábal, Gallacher.

Čtvrtek – 1. kolo
Tak jako v minulém týdnu na domácí půdě odstartoval i ve Walesu nejlépe Nizozemec Joost Luiten. V KLM Open se postupně propadl a o titul nehrál, o to víc by se chtěl prosadit nyní. Hrál 65 ran (-6), o jeden úder hůř zapsali Belgičan Nicolas Colsaerts a Skot Andrew McArthur, jenž zachraňuje kartu na European Tour pro příští rok. Rydercupoví reprezentanti Evropy mířící na velký mač proti USA začali vlažněji. Domácí Jamie Donaldson je ve třetí desítce průběžného pořadí, Dán Thomas Björn v páté. Angličan Lee Wstwood bude bojovat o cut a Skota Stephena Gallachera nezastihl turnaj vůbec v dobré formě, je až ve druhé stovce leaderboardu.

Luitenův zápis je poměrně netradiční, do osmé jamky obsahuje pouze pary. Mezi devítkou a osmnáctkou však lídr nasbíral sedm birdie, jen bogey na sedmnácté jamce mu skóre lehce zkazilo. „Moje hra byla v minulém týdnu dobrá,“ připomněl páté místo z domácího prostředí. „Také umístění bylo dobré, ale samozřejmě chcete víc,“ dodal, „snad dokážu zahrát ještě tři taková kola.“

Další pořadí: 17. Wattel (-2), 27. Donaldson, Casey, Warren, R. Fisher (-1), 45. Broberg, Björn, E. Molinari (E), 68. E. Molinari (+1), 87. Westwood (+2), 135. Gallacher (+7).

Jako předznamenání rydercupového týdne je turnaj skvělou připomínkou výhry Evropy před čtyřmi lety, kdy se velká týmová soutěž hrála právě tady. Bylo to za silných dešťových přeháněk, jejichž vinou se singly hrály až v pondělí. Pro individuální akci je letošní předpověď podobná. Hned v pondělí by měly být bouřky a pršet má až do soboty… Hřiště s parem 71 o délce 6 724 metrů je každopádně na takové počasí připraveno a počítají s ním i diváci, alespoň ti z přilehlého okolí, vždyť se jedná o jedno z nejdeštivějších míst Británie.

Vyhovovat by to mohlo Leemu Westwoodovi, jenž získal pro letošní Ryder Cup divokou kartu a přijel se před zápasem proti USA v Glenneagles do Walesu rozehrát. Startuje i jeho anglický krajan Paul Casey, čerstvě ověnčený titulem z Nizozemska. Podobnou taktiku jako Westwood, tedy herní praxi, zvolil před nadcházejícím velkým kláním Dán Thomas Björn, Skot Stephen Gallacher a také vítěz z Albatrossu Jamie Donaldson, jemuž by domácí fanoušci absenci sotva odpustili. Společně s obhájcem titulu Grégorym Bourdym z Francie i ostatními se střetnou o podíly z dotace 1,8 milionu liber (62,5 milionu korun).

Odkazy: … The Celtic Manor ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.