Vzteklý Tiger dává v sázku svou kariéru. Ale prý to není tak hrozné

17.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Butch Harmon a Tiger Woods

Žádné nové poškození levého kolena Tiger Woods neutrpěl. Tak zní jeho zpráva, kterou podal veřejnosti po čerstvém lékařském vyšetření. Zdravotně ale v pořádnu není a chce se v klidu připravit na US Open.

Druhý major sezony je naplánován na 16. až 19. června. Do té doby neobsahuje Američanův turnajový program vůbec žádný start. Možnost změnit to si ale nechal v záloze, bude se prý rozhodovat týden od týdne.

Jak známo, zranění kolena a achillovky si přivodil při obtížném úderu na dubnovém Masters. Po měsíční přestávce vzal minulé pondělí do ruky hůl, potrénoval na TPC Sawgrass, ale absolvoval na něm pouze devět soutěžních jamek, než s bolestí vzdal The Players Championship.

Podle vlastních slov si Woods přivodil újmu hned při odpalu na první jamce. „Obnovení mého zranění je pro mě velkým zklamáním. Udělám vše, co bude nutné, abych hrál US Open. Doufám, že se ho budu moci zúčastnit,“ uvedl na svém webu.

Když přijel do Ponte Vedra Beach na prestižní Players, prezentoval svůj start jako posvěcený lékaři. Dušoval se, že nevyléčený by už nikdy nehrál, protože si moc dobře pamatuje, jak to s ním v minulosti zamávalo. Většina komentátorů se proto shoduje v tom, že za problémy bývalé světové jedničky stojí nový způsob švihu.

Woods se nepřeučil dokonale, ačkoli na tom pracuje několik měsíců. Nezvyklý a náročný pohyb těla může pak být tím, co mu způsobuje zranění. Lékaři mu nyní naordinovali další klid, studené koupele a tišící prostředky. Jak nedávno vyšlo najevo, s těmi má ostatně pětatřicetiletý golfista bohaté zkušenosti.

Diagnóza hovoří o lehce nataženém postranním kolenním vazu a namožené Achillově šlaše na stejné noze. Na levé noze.

„Myslím, že je v sázce celá jeho budoucnost,“ vyjádřil se původní Woodsův trenér Butch Harmon krátce poté, co viděl minulý čtvrtek svého někdejšího žáka odkulhat ze hřiště. „Jestli potřebuje další operaci, kdo ví, co bude následovat,“ dodal.

Woods už byl na čtyřech operacích s problematickým kloubem a další chirurgický zákrok je něco, o čem sám nemluví. Na veřejnosti se snaží dát najevo klid a vyrovnanost. Tím ale neošálil bývalého rydercupového kapitána Paula Azingera. „Tiger je vzteklý, Hněvá se sám na sebe. Potřebuje pomoc,“ vypozoroval zkušený odborník.

Ve Woodsově okolí podle ně není nikdo, komu by se hráč mohl vyplakat na rameni. Psychické rozpoložení ztežuje všechno, včetně léčby a tréninku. „Nevěří si jako v minulosti,“ dodal Azinger s podotekem, že po provalení kolosální aféry s nevěrou se zhroutil celý Woodsův svět.

Starší a zkušenější kolega Mark O´Meara a jeho žena pozvali těžce zkoušeného muže před The Players na večeři. Podle jeho slov je Woods vyhaslou osobností. „Je to pochopitelné, když někdo žije dvacet leto pod takovým tlakem jako tenhle hoch,“ doplnil.

Veřejnost se tedy – možná – dočká dalšího Woodsova pokusu přiblížit se rekordu Jacka Nicklause v počtu vyhraných majorů za měsíc v Congressional Country Clubu v Bethesdě. Je nanejvýš pravděpodobné, že bývalý fenomén mezitím vypadne z první desítky světového žebříčku.