Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Vzestup italských bratrů pokračuje, skotské Open vyhrál Edoardo Molinari

12.07.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice Novinky, V zahraničí
A A A

Obdivuhodný vzestup italských bratrů Molinariových pokračuje. Senzační  vítězové loňského Světového poháru v Číně o víkendu bojovali o titul na prestižním Barclays Scottish Open na slavném hřišti Loch Lomond a cennou trofej nakonec nad hlavu zvedl starší z bratrů Edoardo, který zvítězil o tři rány před zkušeným Darrenem Clarkem ze Severního Irska.

Generálku na The Open Championship zcela ovládli hráči z evropské túry, naopak neuspěla světová esa v čele s Američanem Philem Mickelsonem.

Mladší z bratrů Molinariových Francesco (v turnaji skončil nakonec na děleném 4.místě) dokázal na European Tour zvítězit už v roce 2006 a jeho o rok starší bratr Edoarda se k němu svým „panenským“ vítězstvím připojili právě v neděli.

V historii evropské túry jsou teprve třetí bratrskou dvojicí, která se může pyšnit turnajovými tituly. Před nimi to dokázali jen Seve a Manuel Ballesterosovi ze Španělska a jejich krajané Antonio a German Garridovi.

Edoardo udělal rozhodující krok k vítězství ve třetím sobotním kole, v němž zahrál vynikajících 63 ran (-8) a ujal se vedení o ránu před jedenačtyřicetiletým Darrenem Clarkem ze Severního Irska, který dominoval prvním dvěma kolům.

V neděli ve ztížených podmínkách zahrál Edoardo už jen tři rány nad par (74) , ale i to mu nakonec bohatě stačilo, protože Clarke zahrál dokonce 76 (+5) a jen o jedinou ránu se udržel na druhém místě. Třetí skončil Francouz Raphaël Jacquelin, který dokázal zahrát nejlepší nedělní kolo vůbec (68 ran). Francesco Molinari se o 4.místo podělil se Švédem Peterem Hedblomem a domácím Skotem Stephenem Gallacherem.

„Je to úžasné,“ radoval se po výhře Edoardo, který se ve světovém žebříčku posunul zpět před bratra Francesca na životní 19.místo (Francesco je třicátý). „Zrovna v úterý jsme mluvili o tom, že se nám ještě nikdy nepodařilo hrát dobře ve stejném turnaji a nyní se to konečně povedlo.. A teď jen doufám, že Francesco vyhraje příští týden!“

Dalším turnajem v řadě je pochopitelně nejstarší major The Open Championship v St.Andrews v tomto týdnu a pro Darrena Clarkea je jistě skvělou „náplastí“ za druhé místo fakt, že se na Open díky svému výsledku na poslední chvíli kvalifikoval.

Clarke po vítězství v Irsku před týdnem potvrdil návrat formy, ale litovat může nezdaru na pětiparové 3.jamce nedělního kola – jeho druhé ráně chyběl snad metr a půl, aby z ní byla šance na eagle, ale místo toho zahrál double-bogey 7 a šance útočit na Edoarda Molinariho se rozplynula.

I když je hřiště Loch Lomond „parkové“ a nepodobá se linksům, na kterých se tradičně hraje britské Open, právě tento turnaj si tradičně jako přípravu vybírá řada amerických hráčů v čele se současnou světovou dvojkou Philem Mickelsonem. Populární „Lefty“ a mnoho dalších velkých jmen světového golfu ale na Loch Lomondu vůbec neuspělo.

Mickelson neprošel cutem stejně jako například Ernie Els, J.B.Holmes, Martin Kaymer, Vijay Singh, Y.E.Yang, Retief Goosen, Robert Allenby, Chris Wood, Colin Montgomerie, Miguel Angel Jiménez a další. Naopak návrat formy potvrdil umístěním v Top 10 Angličan Ross Fisher.

Solidně zahrál i americký bouřlivák John Daly, který navzdory nevydařené neděli obsadil dělené 21.místo stejně jako Graeme McDowell ze Severního Irska, který hrál svůj první turnaj od senzačního vítězství na červnovém U.S.Open.  Edoarda Molinariho posunula první cena 600 000 Eur na 8.místo současného evropského pořadí Race to Dubai, celková dotace byla 3 miliony 600 tisíc.

Konečné pořadí turnaje Barclays Scottish Open:
1. Edoardo Molinari (Itálie) -12 (66,69,63,74)
2. Darren Clarke (Sev. Irsko) -9 (65,67,67,76)
3. Raphaël Jacquelin (Francie) -8 (71,68,69,68)
4. Stephen Gallacher (Skotsko), Peter Hedblom (Švédsko), Francesco Molinari (Itálie) -7
7. Shane Lowry (Irsko) -6
8. Johan Edfors (Švédsko), Rory Sabbatini (Jižní Afrika), Ross Fisher (Anglie) -5


Petr Janouch