Vždyť to umím také, zjistil vítěz Rose

19.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Justin Rose

Dlouhé roky měl Justin Rose na to, aby svou kariéru ozdobil nějakým velkým titulem. V jedenatřiceti letech ho konečně má, ačkoli to nebyl major ani podobně výjmečný turnaj, kde ho získal.

BMW Championship je z historického hlediska “jen” třetím a předposledním stupínkem na cestě za FedEx Cupem. Což je soutěž hodně mladá a ač štědře dotovaná, dějiny si samozřejmě pamatují jen vítěze. A ten bude znám až za týden.

Rose ale výhru na hřišti Cog Hill Golf And Country Clubu zařadil na samý vrchol mezi svými úspěchy. “Způsob, jakým jsem vyhrál jeden z největších turnajů, byl start – cíl,” připomněl golfista, že po fantastickém úvodním kole 63 ran ho z prvního místa nikdo nedokázal sesadit.

Mohlo se to zdařit Johnu Sendenovi ve finálovém kole. Lídr chyboval, několikrát trefil z odpaliště rough, ale z těžké pozice se vždy dostal, minimálně do bogey, nebo na lepší výsledek.

“Psychicky jsem se představil v nejlepší formě,” pochvaloval si Rose, jenž roli vedoucího muže v minulosti několikrát nezvládl. “Dokázal jsem udržet nervy na uzdě, byl jsem v klidu a nad věcí. Cítil jsem se v té roli dobře,” dodal.

Sám ví, že v minulosti se mu dařily lepší rány, tentokrát byl ale rozdíl ten, že musel zahrát dobrý výsledek, pokud chtěl postoupit do finálového turnaje čtyřdílného play-off. A on se v tísni dokázal tak dobře koncentrovat, až vyhrál.

Zdá se, že hráč Rose uzrál. Jako osmnáctiletý amatér skončil čtvrtý na The Open, přestoupil k profesionálům a věřil v rychlý úspěch i mezi nimi. Následovala šňůra jedenadvaceti neúspěšných cutů…

Po čtyřech letech, v roce 2002, získal svůj první velký titul na Dunhill Championship. Několik úspěšných vystoupení za mořem jej přimělo přestoupit na tehdy mnohem lukrativnější PGA Tour, ale pět let objížděl tamní turnaje bez toho, aby nějaký vyhrál.

“Občas, když zrovna nehrajete moc dobře, se vám zdá, že hrát dobrý golf je strašně vzdálená realita,” vypovídal se z dávných zkušeností.

Změna přišla teprve loni, a hned dvakrát: na AT&T National a Memorialu. Úspěšný rok zakončil postupem do finále play-off. Letos tento úspěch zopakoval a do The Tour Championship jde ze třetího místa průběžného pořadí.

Ne že by si před turnajem nějak zvlášť věřil, vždyť byl v polovině nadstavbové části sezony na 34. místě. “Díváte se na hráče, kterým se daří, a říkáte si, v jaké skvělé formě jsou a tu náhle za týden jste ve stějné formě,” zářil Rose po výhře v Lemontu.

Obvykle se jako o “lekci” hovoří o porážkách, zatímco on tak označil své vítězství. “A to je ta skvělá věc na této hře, že všechno v ní je vlastně zkouška,” dodal čerstvý spolufavorit soutěže.