Výročí Seveho smrti inspirací pro Ryder Cup

08.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kapitán evropského rydercupového týmu José María Olazábal byl mezi prvními, kdo v pondělí připomněli první výročí úmrtí Seva Ballesterose. Legedární Španěl, jenž podlehl zhoubnému nádoru, dál inspiruje řadu svých krajanů a Evropanů, ale vlastně i hráčů všude na světě. „Oplýval skvělým bojovným duchem,“ připomněl jeho dávný přítel Olazábal.

Potvrdil, že se bude snažit připomínat hráčům svého výběru, že v utkání proti USA budou tak trochu reprezentovat i památku velké postavy tohoto tradičního klání. Vždyť ve dvojici v něm Olazábal s Ballesterosem vyhráli 11 utkání, dvě remizovali a proháli jen jedno.

„Nastane čas, kdy je dobré, aby se Sevův odkaz vrátil,“ uvedl na oficiálním webu evropského okruhu šestačtyřicetiletý španělský golfista, jenž na víkendovém turnaji Open de Espaňa na hřišti poblíž Sevilly obsadil dělené 46. místo. „Přemýšlíme, jak to nejlépe udělat, aby se tak stalo,“ dodal.

Olazábal, jenž ve své kariéře vyhrál třiadvacet turnajů European Tour, vyzdvihl víru svého zesnulého přítele, že evropský tým může Američany porazit, a to i v dobách, kdy byla individuální kvalita jasně větší na západních březích Atlantiku.

Před dvěma lety před utkáním ve velšském Celtic Manoru poslal držitel pěti major titulů Ballesteros členům evropského týmu videovzkaz, v němž je inspiroval k pozdějšímu vítězství.

Olazábal si vzpomněl, jak to bylo ještě v dobách, kdy Ballesteros hrál. „Na většině mítinků před Ryder Cupem, kde se sešli kapitáni, jejich zástupci a hráči, to byl Seve, komu patřilo poslední slovo. Jasně vystihl podstatu a nejdůležitější věcí nebylo, co se řeklo, ale jak se to řeklo,“ připomněl kapitán obhájců trofeje.

Přitom Ballesterosův recept na úspěch byl vcelku prostý – nikdy se nevzdávat, být vždy plně připraven a mít schopnost čelit nepříznivému vývoji situace. „Nikdy nedovolil, aby vnější okolnosti měly vliv na jeho hru,“ ozřejmil Olazábal velkou přednost špičkových golfistů Ballesterosova formátu.

Agentura Reuters v souvislosti s Olazábalovým vystoupením připomněla, že také současný americký kapitán Davis Love III chová velký respekt ke kvalitám i památce někdejšího soupeře. „Byl to velikán. Hrát proti němu byla velká zkušenost, protože on Ryder Cup zosobňoval.“

Love III se prý vždycky snažil Ballesterosovi vyrovnat v jeho zápalu do hry a přejmout mentalitu toho, kdo drtí své soupeře. „Vždy jsem k němu vzhlížel,“ přitakal Američan.