Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Volvo World Match Play

16.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Volvo World Match Play Championship, Thracian Cliffs Golf & Beach Resort, Kavarna, Bulharsko
(16. – 19. května, časový posun: +1 hodina)

 


Graeme McDowell

Neděle – finále:  Graeme McDowell – Tchongai Jaidee
Ve finálovém zápase se jamkovým Mistrem stal Severoir Graeme McDowell. Svého thajského finálového soupeře Thongchaje Jaidee porazil 2&1.
Graeme McDowell od začátku prohlašoval, že bulharskou premiéru bere velmi důležitě. Podle toho také celou dobu vystupoval, což se projevilo na skvělých výkonech. „Mluvil jsem o tom celý týden, o prestiži turnaje a o tolika skvělých šampionech a o tom, jak by bylo krásné přidat mezi tyto legendy,“ potvrdil. A položil si ještě jeden úkol, chtěl vylepšit loňské druhé místo. Obojí zvládl na výbornou. Ve finále se ale pořádně nadřel, stejně dobře hrál totiž i jeho soupeř Thongchai Jaidee. Na dobře připraveném hřišti to byl právě golfista z Tchaj-wanu, který začal finále, zahrál birdie na druhé a čtvrté jamce a vypracoval si dobrou pozici.

McDowell sice nechyboval, ale hrál jen v paru. To se změnilo až na sedmé jamce, kde i on zahrál první birdie. Stejný stav platil až do dvanáctky, kdy i on přidal birdie číslo dvě a najednou na tom byli oba stejně. McDowell byl v obtížné situaci na deváté a desáté jamce, pokaždé ale dokázal zachránit par. „Cítil jsem pak z Thongchaje, že začíná být unavený,“ všiml si McDowell. Využil toho, na čtrnáctce zahrál další birdie a rázem to byl Jaidee, kdo musel dotahovat. Na další jamce ale poslal míček do křoví a nakonec byl rád za par. Naproti tomu McDowell zvládl další birdie. Na zbylých dvou jamkách oba zahráli par a McDowell tak napravil loňskou finálovou porážku. „Bylo těžké udržet celý víkend golf na tak vysoké úrovni,“ připustil. Ale zvládl to a z Bulharska díky tomu odjíždí se šekem na 800 tisíc euro, v přepočtu přes 20 milionů českých korun. „Je to pro mě skvělý den a krásná trofej,“ dodal spokojený šampion, který se zařadil po bok takových jmen, jako Els, Montgomerie, Westwood, Ballesteros, Norman, Lyle, Faldo, Player nebo Palmer. „Je to šílené,“ uzavřel.

Neděle – semifinále:
Thongchai Jaidee potvrdil velmi dobrou formu a stal se prvním finalistou. Nad Thomasem Aikenem získal náskok už po prvních dvou jamkách. Na první hrál birdie, na druhé sice par, Aiken ale bogey. Když na čtvrté jamce přidal Jaidee další birdie, měl hodně navrch. Jihoafričan v průběhu celého kola nenašel recept, jak ztrátu dorovnat. Definitivní konec semifinále nastal na šestnáctce, kterou oba zahráli v paru. „Jsem velmi šťastný. Hrál jsem hodně solidně a předvedl jsem několik dobrých ran,“ těšilo finalistu. „Teď se mi můj golf opravdu líbí. Je vyrovnaný a zlepšuje se také puttování, což je velmi důležité,“ dodal.
Přání jihoafrických fanoušků o finále dvou zástupců této země definitivně rozmetalo druhé semifinále, ve kterém Graeme McDowell porazil Brandona Grace. Jejich duel až nápadně připomínal druhé semifinále. McDowell na prvních pěti jamkách zahrál třikrát birdie a byl na koni. Grace ale nesložil zbraně a následně hrál dvakrát birdie on. Zlom nastal na třináctce, kde byl úspěšnější severoirský hráč, na patnáctce přidal další birdie a po šestnácté jamce bylo o jeho postupu do finále jasno. „Hrál jsem solidně a trefil jsem několik kvalitních ran,“ hodnotil dopolední semifinále. O McDowellových kvalitách dobře ví i jeho finálový soupeř: „Hrál jsem s ním mnohokrát. Vím, že hraje velmi dobře.“

nedělní semifinálové zápasy:

Sobota – osmifinále, čtvrtfinále
Na konci loňského září spolu Graeme McDowell a Nicolas Colsaerts slavili vítězství v Ryder Cupu, teď se společně utkali o postup mezi nejlepší čtyřku turnaje. Belgičan sice v sobotním osmifinále zdolal do té doby neporaženého Gonzala Fernandeze-Castaňa, na McDowella ale nestačil.
V jejich čtvrtfinále se zrodila zajímavá událost na desáté jamce, když po Colsaertsově ráně skončil míček u veřejných toalet. „Je to poprvé, co jsem poslal míček na toaletu,“ smál se belgický hráč, který podle svých slov vypadal jako klaun. McDowell byl vážnější a šla na něm vidět velká touha turnaj vyhrát. „Strašně rád bych své jméno zařadil do seznamu vítězů,“ řekl odhodlaně poté, co soupeři oplatil loňskou finálovou porážku.
McDowell si v neděli zahraje o finále s Brandenem Gracem, který je jedním ze dvou semifinálových zástupců Jihoafrické republiky. Grace ve čtvrtfinále udolal Chrise Wooda a po zápase se cítil unavený. „Nemůžu si vzpomenout, kdy jsem naposledy během jednoho dne hrál 36 jamek, ale bylo to dobré,“ přiznal Grace, který tuší, že před sebou má velmi silného soupeře: „Není v první desítce světa pro nic za nic.“ 
Druhým zástupcem JAR je překvapivý semifinalista Thomas Aiken, který si v sobotním čtvrtfinále připsal skalp Francesca Molinariho. O vítězství rozhodl už na šestnácté jamce. Teď ho čeká Tchangai Jaidee, který vyřadil Scota Jamisesona. Více se ale nadřel v prvním zápase s Peterem Hansonem, kterého udolal až po 21 jamkách. Chybějící síly ale načerpal po čtvrtfinále, které ukončil už na patnáctce. Není proto divu, že mu před rozhodujícími boji nechybí sebevědomí. „Celý týden hraji velmi dobře. Důvěřuji svoji hře a těším se na zítra,“ hlásí odhodlaně.

Sobotní čtvrtfinále:

Sobotní osmifinále:

Pátek – 3. kolo
V zápase o prvenství v Playerově skupině zdolal Gonzalo Fernandez-Castaňo na šestnácté jamce Bretta Rumforda a prošel základní částí bez ztráty bodu. Španěl ukončil zápas ve velkém stylu, eaglem na pětiparu. Spolu s ním jde dál i Australan.
Vzápětí připravil Scott Jamieson trpké zklamání Thorbjörnu Olesenovi. Dán až na vyhranou první jamku neustále ztrácel a na patnáctce se musel vyrovnat s druhou prohrou a vyřazením. Skot zvítězil s plným počtem bodů, spolu s ním jde dál Carl Petterson.
K již jistému účastníkovi druhé fáze turnaje Francesku Molinarimu přibyl v přímém vzájemném souboji Chilan Felipe Aguilar, jenž zdolal a vyřadil Švéda Henrika Stensona hlavně sérií čtyř vítězných jamek za sebou (č. 14 až 17), z toho tři získal díky birdie.
Jihoafričanovi Brandenu Graceovi stačila remíza k postupu z druhého místa Woosnamovy skupiny. Jeho thajský protivník Kiradech Aphibarnrat se o výhrou připravil vinou bogey na osmnáctce. Jelikož bod za půlené utkání byl jediný, který získal, končí a dál jde ještě jeho dopolední přemožitel Nicolas Colsaerts.
Larsonova skupina byla zamotanější a Bo Van Pelt z ní prošel se dvěma nerozhodnými výsledky. Tentokrát se o body podělil s Australanem Geoffem Ogilvym, jenž podobně jako Aphibarnrat chyboval na finálové jamce a vypadl. Vyhrál Richard Sterne.
Až ve skupině Palmerově se stalo, že všichni tři účastníci skončili ziskem dvou bodů a do konečného pořadí se seřadili v rozstřelu. Nejhůře dopadl George Coetzee, jenž na druhé tříparové jamce nezvládl par, zatímco Peter Hanson ano a Shane Lowry dokonce birdie. Švéd předtím v závěrečném duelu zdolal Ira už po čtrnácti jamkách. „Bylo to jako na kolotoči,“ ulevil si Lowry.
Severoir Graeme McDowell získal proti Skotu Stephenu Gallacherovi svou druhou výhru a vyřadil ho. Vedl o čtyři, soupeř tři jamky stáhl, ale na konci už byl zase o čtyři vpředu.“Je tady několik těžkých drivů, ale jinak mé hře hřiště sedí,“ zopakoval McDowell čtvrteční poznatek. „Je možné vystříhat se na něm problémů,“ dodal. Druhým postupujícím je Chris Wood.
Největší překvapení se zrodilo v samotném závěru dne. Angličan Ian Poulter na osmnáctce zahrál bogey a pustil vítězství Thomasi Aikenovi z Jižní Afriky. Předloňský vítěz turnaje, držitel titulu z Accenture Match Play Championship 2010 a úspěšný rydercupový reprezentant Evropy o další jamkový titul hrát nebude. „Pro to, co jsem tady předváděl, není omluvy. Měl jsem být schopen zápas ukončit,“ zkritizoval se Poulter.

Výsledky třetího kola:

2. kolo
Francesco Molinari se stal prvním postupujícím hráčem. Zvládl i svůj druhý zápas, tentokrát proti Felipemu Aguilarovi z Chile. Netrvalo mu to ani tak dlouho jako v duelu s Henrikem Stensonem. Jihoamerický golfista měl mizerný vstup do turnaje. První jamku zvedl, na třetí a čtvrté zahrál přes par. Pak se ale dal dohromady a ještě na první devítce stáhl náskok soupeře ze čtyř jamek na jednu. Ital se prosadil díky dvěma birdie a po patnácti jamkách bylo hotovo.
O několik desítek minut později napodobil Molinariho thajský golfista Thongchai Jaidee. Posílen čtvrtečním vítězstvím nad vynikajícím hráčem na jamky Ianem Poulterem se pustil neohroženě také do Jihoafričana Thomase Aikena a po první devítce vedl o dvě. Aniž by zahrál jedinou ránu navíc, musel čelit nepříjemnému faktu, že o vedení přišel, protože sok začal střádat birdie. Na třináctce dokonce Jaidee zahrál první a jediné bogey dne, to jej ovšem probralo, znovu strhl vedení na svou stranu a když oba parovali osmnáctku, odešel Thajec ze hřiště už jako jistý účastník play-off.
Ve vynikajících výkonech z nedávného období pokračoval Australan Brett Rumford a uštědřil Jamiemu Donaldsovnovi z Walesu druhou porážku. Nejrychleji, a sice ze čtrnácté jamky, ukončili vzájemný duel vítězný Jihoafričan Richard Sterne s poraženým Australanem Geoffem Ogilvym. Ve většině skupin rozhodne o konečném pořadí až odpolední třetí kolo.

Výsledky druhého kola:

Los 3. kola
Playerova skupina:
Gonzalo Fernandez-Castaňo (Šp.) – Brett Rumford (Austr.), McCormackova skupina: Thorbjørn Olesen (Dán.) – Scott Jamieson (Skot.), Normanova skupina: Henrik Stenson (Švéd.) – Felipe Aguilar (Chile), Woosnamova skupina: Branden Grace (JAR) – Kiradech Aphibarnrat (Thaj.), Larsonova skupina: Bo Van Pelt (USA) – Geoff Ogilvy (Austr.), Palmerova skupina: Peter Hanson (Švéd.) – Shane Lowry (Irs.), Gabrielssonova skupina:  Ian Poulter (Angl.) – Thomas Aiken (JAR), Ballesterosova skupina: Graeme McDowell (S.Irs.) – Stephen Gallacher (Skot.).

Čtvrtek – 1. kolo
Prvním, kdo si připsal body za výhru, byl Carlu Pettersson, jemuž stačila proti chybujícímu Dánovi Thorbjörnu Olesenovi ve druhém zápase programu pouze dvě birdie. Jinak se vítěz držel v parech a některé mu vynesly body. Poražený vyhrál pouze jedinou jamku ve chvíli, kdy o čtyři prohrával. Zápas skončil na patnácté jamce, kde si výhru zajistil i Jihoafričan Branden Grace. Proti Belgičanu Nicolasi Colsaertsovi si vypracoval náskok dokonce pěti jamek a soupeřův finiš nebyl dost silný. „Zahrál jsem birdie na druhé jamce, to byl rychlý start, a pak tam na třetí spadl osmimetrový putt,“ pochvaloval si Grace. Do třetice na patnáctce zvedl vítězný míč Severoir Graeme McDowell v duelu s Angličanem Chrisem Woodem. „Hrál jsem solidně, hřiště je hodně linksové, sedí mi,“ lebedil si ulsterský golfista.
Dvakrát se zhouplo skóre na jednu a pak zase na druhou stranu v duelu mezi Henrikem Stensonem a Franceskem Molinarim, než Ital parem na tříparové sedmnáctce dorovnal Švédův výkon a rozhodl ve svůj prospěch. Podobně se přetahovali Ian Poulter z Thongchaiem Jaideem, než se anglický mistr jamkovky přesvědčil, že o Thajcových kvalitách.
Až na osmnáctý green si pro výhru došel Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo. A bylo to na ostří nože. Španěl i jeho velšský sok Jamie Donaldson tam hráli birdie.
Švéd Peter Hanson uhájil v závěru náskok proti Jihoafričanovi Georgi Coetzeemu v utkání, pozoruhodném zejména desátou čtyřparovou jamkou. Poražený na ní zapsal 8, takže ji regulérně dohrál a nezvedl míč dřív, protože vítěz měl také problémy, ale získal na ní bod díky double bogey.
Jediná remíza se zrodila mezi Američanem Bo Van Peltem a Richardem Sternem z Jižní Afriky. Zápas měl vysokou kvalitu, dvakrát žádnému z golfistů nepomohlo k bodu ani birdie.

Výsledky prvního kola:

Los 2. kola (pátek dopoledne)
Playerova skupina: Jamie Donaldson (Wal.) – Brett Rumford (Austr.), McCormackova skupina: Carl Pettersson (Švéd.) – Scott Jamieson (Skot.), Normanova skupina: Francesco Molinari (It.) – Felipe Aguilar (Chile), Woosnamova skupina: Nicolas Colsaerts (Belg.) – Kiradech Aphibarnrat (Thaj.), Larsonova skupina: Richard Sterne (JAR) – Geoff Ogilvy (Austr.), Palmerova skupina: George Coetzee (JAR) – Shane Lowry (Irs.), Gabrielssonova skupina: Thongchai Jaidee (Thaj.) – Thomas Aiken (JAR), Ballesterosova skupina: Chris Wood (Angl.) – Stephen Gallacher (Skot.).

Los 1. kola
Playerova skupina: Gonzalo Fernandez-Castaňo (Šp.) – Jamie Donaldson (Wal.), McCormackova skupina: Thorbjørn Olesen (Dán.) – Carl Pettersson (Švéd.), Normanova skupina: Henrik Stenson (Švéd.) – Francesco Molinari (It.), Woosnamova skupina: Branden Grace (JAR) – Nicolas Colsaerts (Belg.), Larsonova skupina: Bo Van Pelt (USA) – Richard Sterne (JAR), Palmerova skupina: Peter Hanson (Švéd.) – George Coetzee (JAR), Gabrielssonova skupina: Ian Poulter (Angl.) – Thongchai Jaidee (Thaj.), Ballesterosova skupina: Graeme McDowell (S.Irs.) – Chris Wood (Angl.).

Poté, co se v uplynulých pěti letech evropská jamkovka dvakrát neuskutečnila, už dva roky nabírá dech a překvapivá bulharská zastávka jí může vlít další dávku života do žil, nebo taky nemusí. Až příliš neprověřená destinace vždy přináší rizika, nicméně vedení European Tour na stav příprav nejen dohlíželo, ale do značné míry je řídilo. A tak se čtyřiadvacítka špičkových mužů představí nejprve v základních skupinách po třech v soutěži o 3 miliony eur (asi 77,5 milionu korun) tam, kde sponzorská automobilka cítí nevyužitý trh.

Hřiště na skalnatých útesech Černého moře je spektakulární a televizní záběry to jistě dokážou. Z hráčského hlediska půjde hodně o přesnost, protože chyba může vedle špatné pozice míče znamenat daleko spíš jeho ztrátu a tím pádem skoro jistě i ztrátu jamky. Gary Player, jenž je podepsán pod design The Signature Course, pravil, že neexistuje žádné takové hřiště na celém světě. Má par 72, měří 6 452 metrů a Belgičan Nicolas Colsaerts na něm bude obhajovat loňský titul z Andalusie.

Odkazy: … Thracian Cliffs Golf & Beach ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz