Volvo Golf Champions

11.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Louis Oosthuizen

European Tour – Volvo Golf Champions, Durban Country Club, Durban, KwaZulu-Natal Province, Jižní Afrika
(9. – 12. ledna 2014, časový posun: +1 hodina)

Neděle – poslední kolo
Jihoafričan Louis Oosthuizen obhájil loňský titul, vyhrál počtvrté za sebou při svém vstupu do sezony na domácí půdě a do finančního žebříčku Race To Dubai si připsal 507 655 eur, téměř 14 milionů českých korun. Posunul se na druhé místo průběžného pořadí za vedoucího Dána Thomase Björna, jenž to po špatném vstupu do turnaje nakonec v Durbanu dotáhl do top 10.  „Bylo to po celé kolo nervózní, ale měl jsem silný závěr a do další sezony mi takový začátek dodá sebedůvěru,“ řekl vítěz.
Na závěr zapsal 68 ran (-4). Vítězství mu tak trochu umožnili tři hráči, kteří po třetím kole figurovali na výsledkové listině před ním. Tommy Fleetwood, Victor Dubuisson i Joost Luiten nezahráli v posledním kole pod sedmdesát úderů a Oosthuizenových -12 stačilo na vítězství. Druhou příčku a prémii  326 349 eur získal další Jihoafričan Branden Grace (-11). Vítěz po sedmi parech předvedl eagle na pětiparové osmičce a na samý vrchol leaderboatdu se prodral až finišem. „Po drivu na šestnáctce jsem měl štěstí,“ přiznal domácí favorit, jenž ještě málem zachránil par, ale přece jen po bogey bylo vše v turnaji otevřené. Rozhodly jeho následující dvě birdie. „Na osmnáctce všichni věděli, že ho potřebuju,“ připomněl jednu z nejhratelnějších jamek. „Ale kolem greenu to není úplně nejjednodušší. Naštěstí jsem to zvládl,“ zářil jednatřicetiletý golfista. 
Další umístění: 13. Madsen, Donaldson (-4), 15. Jiménez, Schwartzel (-3), 19. Casey (-1), 24. Montgomerie, Clarke (+1), 33. D. Van Der Walt (+7), 34. Uilhlein (+8), 36. Olazábal  (+12).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Je zaděláno na ostré finále. Nejenže se pět hráčů vměstnalo do rozmezí tří ran, ale další střídání v čele nasvědčuje tomu, že hřiště se dokáže jiným navrtáním a v jiných povětrnostních podmínkách proměňovat, takže v neděli může být se všechno jinak než je teď, kdy vede Angličan Toomy Fleetwood s průběžným skóre – 10, o jednu ránu před Francouzem Victorem Dubuissonem a Nizozemcem Joostem Luitenem. Následuje jihoafrická dvojice Louis Oosthuizen, Branden Grace a od domácích hráčů je vždy nutné čekat útok na nejvyšší příčky.
Téměř všichni hráči z top 10 předvedli birdie na poslední jamce a bylo na Fleetwoodovi, aby to rovněž dokázal a osamostatnil se v čele. „Je to těžké hřiště a když se nedržíte své hry, dostanete se do těžké pozice. To se mi stalo, na většině jamek jsem se trápil. několik se mi jich vyvedlo a za takové situace zahrát tři pod je úžasný výsledek,“ komentoval den lídr.
Výkon dne 65 (-7) předvedl Angličan paul Casey, jehož předchozí dva denní výkony srazilo pokaždé o něco níž double bogey. Potřetí se mu povedlo takové chyby se nedopustit, ve skórkartě má dvě bogey a devět birdie. Naopak špatná jedna jamka znemožnila udržet pozici Oosthuizenovi na čtyřparové šestnáctce zapsal výsledek 7. Po jeho druhé ráně se nenašel míč, a tak obhájce titulu putoval zpět s jednou trestnou hrát ze stejného místa znovu. K dovršení všeho neproměnil putt z metru a půl.
Další pořadí:
15. Jiménez, Montgomerie (-3),  19. Björn, Madsen (-2), 24. D. Van der Walt (+1), 27. Uihlein, Fichardt (+2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
O úplné střídání v čele se postaral jednak lídr Raphaël Jacquelin, jenž zhoršením o šest ran až na jednu nad par pustil pozici a klesl na dělené šesté místo. Teď pro změnu ztrácí tři údery na první místo, kde se seřadili jihoafrický obhájce Louis Oosthuizen, Nizozemec Joost Luiten a Angličan Tommy Fleetwood. Zatímco prvně jmenovanému domácímu  hráči stačilo k posunu zahrát 69 (-3), oba zbylí golfisté museli přinést výsledek o dvě rány lepší. Stejně jako oni uspěli ještě Ital Matteo Manassero a další Jihoafričan Branden Grace, držící postavení v top 10.
Oosthuizen zatím postupuje vyrovnaně a jeho hra budí respekt. Na závěrečných osmi jamkách hrál sice pary, ale několikrát byl blízko dalšímu skórování. Naposledy se mu to stalo na osmnáctce, kde sice trefil bunker, ale i tak patoval do birdie a jeho míč lízl jamku. „Musím být na greenech agresivnější, hlavně při dlouhých puttech,“ shrnul spokojený loňský vítěz jinak takřka bezchybnou hru.
Vynikajícím kouskem se blýskl i Luiten, jenž na pětiparové desítce ukázal, jak se hraje albatros. „Je to můj první v kariéře,“ uvedl. „Hrál jsem po větru a trefil jsem drive dobře na prostředek fairwaye. Scházelo mi 227 metrů. Vzal jsem čtyřku železo, napálil ji rovně a trefil jsem přesně tam, kam jsem zamýšlel, těsně před green, no a pak už to tam doběhlo. Je to skvělý pocit,“ vylíčil.
Další pořadí: 11. Harrington, Donaldson, D. Van der Walt (-2), 15. Schwartzel (-1), 17. Montgomerie (E), 20. Madsen (+1), 25. Jiménez (+2), 28. Björn, Casey (+3).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Čistý zápis, pět birdie celkem a dvě v samotném závěru, takový byl výkon Raphaëla Jacquelina, jehož 67 ran (-5) znamená nejlepší úvodní číslo a vedení. „Udělal jsem všechno, jak jsem měl. Na tomhle hřišti je důležité obejít ho bez bogey,“ pochvaloval si lídr, jenž se nejlépe popasoval s větrným počasím. O jeden úder zpět na samostatném druhém místě figuruje domácí obhájce titulu Louis Oosthuizen a třetí pozici dělí dvojice Victor Dubuisson, Darren Clarke. První jméno signalizuje, že vzestup výkonnosti jak hráče samostného, tak francouzského golfu ze závěru uplynulého roku by mohl být trvalejšího charakteru. Druhé zase to, že severoirský veterán by mohl být venku z útlumu, který ho potkal po předloňském zisku premiérového major titulu. Sám to mimo jiné připsal i odtučňovací kúře, kterou si nasadil v listopadu a prosinci. „K úplné spokojenosti mi ještě pár liber chybí,“ usmál se.
Další ze zkušených účastníků, padesátiletý Skot Colin Montgomerie, málem na patnáctce trefil hole-in-one, a zhruba patnáct centimetrů jej dělilo od toho, aby se stal majitelem bagru Volvo Backhoe Loader.
Nepříliš zdárný sportovní vstup do nového roku má za sebou Thomas Björn. Vedoucí muž finančního žebříčku Race To Dubai měl po první devítce na kontě tři bogey a ještě šanci, že nepříznivě se vyvíjející skóre vylepší. Na desáté pětiparové jamce však přišlo double bogey a zklamaný Dán pak zapsal ještě jedno na jamce předposlední. Výsledkem je skóre 79 (+7) a pozice na samém chvostu výsledkové listiny.
Další pořadí: 12. D. Van de Walt, Madsen, Harrington, Donaldson (-1), 17. Casey, Manassero (E), 28. Schwartzel (+2), 34. Jiménez (+4), 36. Björn (+7).

Top 10 prvního kola:

Po čtyřech nedělích se všechno vrací zpět do Jižní Afriky, i když ne všichni. Turnaj vítězů turnajů má startovní pole omezené na osmatřicet mužů a slouží ke cti pořadatelské země, že je mezi nimi i sedm Jihoafričanů, a to i navzdory absenci Ernieho Else. Domácí povede do hry obhájce Louis Oosthuizen. Jak se evropský okruh již stal vlastně celosvětovým, tak má i vítěze ze všech kontinentů. Ameriku bude zastupovat Peter Uihlein, Asii Kiradech Aphibarnrat z Thajska a Jin Jeong z Jižní Koreje, Austrálii Brett Rumford. Starý kontinent je samozřejmě zastoupen nejsilněji, turnajové vítěze z loňské sezony doplní i hráči s minimálně deseti tituly z evropského okruhu, takže fanoušci uvidí například major vítěze Pádraiga Harringtona z Irska a Darrena Clarkea ze Severního Irska.

Dotace ve výši čtyř milionů dolarů (asi 81 milionů korun), což je takřka dvojnásobek loňské sumy, slibuje vítězi připsat si do Race To Dubai v přepočtu 507 654 eur a možný posun na druhé místo průběžného pořadí za Thomase Björna. O titul se bude hrát na klasickém hřišti s parem 72 o délce 6 118 metrů. Charakterizuje ho zvlněný povrch se spoustou boulí a zvláštně vytvarovanými i naklopenými fairwayemi. Takže na některých jamkách trefit střed z týčka ještě neznamená mít nejlepší polohu míče.

Odkazy: … Durban Country ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai