Volvo China Open

05.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Volvo China Open, Binhai Lake GC, Tchien-ťin, Čína
(2. – 5. května 2013, časový posun: +8 hodin)

 

 

Brett Rumford a jeho caddie

Neděle – finálové kolo

Tomu se říká zužitkovat formu. Australan Brett Rumford, jenž slavil turnajový titul před týdnem v jihokorejském Soulu, si došel pro trofej také v čínském turnaji European Tour. A tentokrát zcela přesvědčivě, bez nutnosti absolvovat play-off. Pravda, v závěru trochu vypadl z koncentrace, i tak ale připravil diváky o drama, jaké bylo k vidění na Ballantine´s Championship. Publikum mohlo alespoň ocenit mistrovství zejména jeho krátké hry a přesvědčivost, s jakou si počínal ve chvílích, kdy měl dokázat, co umí. Vítěz zahrál 68 ran (-4) a jeho konečné skóre je -16. Fin Mikko Ilonen na druhém místě zaostal o čtyři údery, třetí Francouz Victor Dubuisson o pět a čtvrtý Nizozemec Robert-Jan Derksen o šest.
Pětatřicetiletý rodák z Perthu se brzy odpoutal od nejbližšího konkurenta Ilonena, po šesti jamkách už měl na kontě tři birdie. Španěl Pablo Larrazábal odpadl ještě na první devítce. Fin se na začátku druhé vrátil do hry dvěma birdie, ale pozdější vítěz odpověděl záhy sérií dokonce tří birdie (skvělý chip na 12, putt z patnácti metrů na 13). Jelikož jeho skandinávského soka postihly problémy, byla mezi nimi po šestnáctce už mezera šesti ran. Pak přišel Rumfordův výpadek koncentrace, ale ani dvě bogey ve zbytku programu jej nepřipravila o asijský turnajový double.
Před dvěma týdny byl nečekaný král této části sezony na 138. místě finančního žebříčku Race To Dubai, ale v tomto krátkém období do něj nasbíral 775 406 eur a s momentální hodnotou 811 806 se posunul do čela před Španěla Sergia Garcíu. „K tomu, co se stalo v těch čtrnácti dnech, nemám slov,“ zajíkal se sám nad sebou. „Je to poprvé, co jsem po svém vítězství hned následující týden hrál turnaj. Těžko si to srovnávám v hlavě,“ dodal.
Jen dva hráči dorovnali Australanův nedělní výkon a pouze jediný byl lepší. Dán Andreas Hartö se díky 67 ranám posunul do top 10. Naopak poprvé nad par zahrál šestnáctiletý Číňan Tou Ce-čcheng – 72 (+1) – a mírně si pohoršil, i tak je ale dělená 33. pozice pro amatéra, jenž posunul věkovou hranici hráče, který na European Tour prošel cutem, skvělým počinem a povzbudí ho do kvalifikace o US Open.
Další pořadí: 12. Aphibarnrat (-6), 14. Jacquelin, J. M. Singh, Paul Lawrie (-5), 24. Gallacher (-3), 33. Tou, Grace (-1), 41. E. Molinari, Norén (E), 41. Cabrera-Bello (+2), 66. Jamieson (+16).

Sobota – 3. kolo
Až na poslední jamce se rozhodlo o tom, že nástup Bretta Rumforda byl úspěšný. Mikko Ilonen totiž chyboval a pustil svému partnerovi ze závěrečného flightu vedení, sám zaujal druhé místo. Australan, jenž stojí před možností zopakovat triumf z Koreje z minulého týdne, zahrál 69 ran (-3) a dostal se na průběžné skóre -12, Fin se po zhoršení oproti pátečnímu výtrysku formy o deset úderů na 73 (+1) neudržel a na lídra ztrácí jednu ránu. Samostatně třetí je opět o jednu ránu zpět Španěl Pablo Larrazábal, další ztrátu utrpěl čtvrteční vedoucí muž Robert-Jan Derksen a dělí se až o šestou pozici.
Ilonen nedokázal chytit tempo. Po dvou bogey na první devítce sice vždy vzápětí zapsal birdie, ale z denního paru se jinak nehnul. Rumford na osmé jamce dokončil sérii tří birdie za sebou a v tu chvíli se oba konkurenti seřadili na stejné úrovni. Pak odehráli svorně každý deset parů a tak trochu umožnili ostatním se dotáhnout, nikdo ale nabídky nevyužil. „Byl to těžký den, na druhé devítce jsem to už jasně pociťoval a musel jsem se vypořádat s několika nepodařenými švihy,“ řekl pětatřicetiletý golfista.
A pak přišla osmnáctka, kde Rumford opět paroval a Ilonenovo závěrečné bogey, který vyplynulo ze zkaženého drivu, vytvořilo onen minimální rozdíl, s nímž oba půjdou do finálového kola, opět ve společné skupině. „Fyzicky jsem odpadal,“ připustil Rumford, „ale psychicky ne, tam jsem byl neustále na výši.“
Šestnáctiletý Číňan Tou Ce-čcheng zahrál opět even par 72 a posunul se na dělené třicáté místo. Ze tří domácích hráčů, kteří prošli cutem, je nejmladší z nich v průběžném pořadí zatím nejvýš.
Další pořadí: 17. Aguilar, Gallacher (-4), 22.  Grace (-3), 30. Norén, Cabrera-Bello, Tou (-2), 39. Jacquelin (-1), 48. E. Molinari (E), 66. Jamieson (+5).

Pátek – 2. kolo
Zdaleka nejlepším výkonem nejen druhého hracího dne, ale celého dosavadního průběhu turnaje, se do čela dostal Fin Mikko Ilonen. Byl bezchybný, nahrál devět birdie a po zápisu 63 ran (-9) se dostal až na průběžnou bilanci 12 ran pod par. Vede o tři rány před Australanem Brettem Rumfordem a Kiradechem Aphibarnratem z Thajska. Oba dosáhli pátečního výsledku 67 (-5). Čtvrteční lídr Robert-Jan Derksen se propadl na samostatnou čtrvtou pozici se ztrátou čtyř úderů na vedoucího muže.
Po první Ilonenově devítce (hrál z desátého odpaliště) ještě nic nenasvědčovalo tomu, že bude takto úspěšný. Hned na jedničce ale začal sázet do skórkarty svá birdie častěji, bylo jich celkem šest a definitivní trhák se hráči z druhé padesátky dosavadního pořadí Race To Dubai podařil v závěru díky dvojici birdie na jamkách 8 a 9. „Trefoval jsem míč mnohem líp než včera, dával jsem si šance, bylo to kolo naprosto bez stresu. Neměl jsem vůbec žádné potíže,“ liboval si třiatřicetiletý rodák z Lahti, jenž svých dvou turnajových vítězství na European Tour dosáhl v roce 2007, a od té doby nic.
O rekord European Tour se postaral šestnáctiletý domácí hráč Tou Ce-čcheng. Stal se nejmladším hráčem na okruhu, jemuž se kdy povedlo projít cutem. „Začal jsem dobře, ale na druhé devítce jsem měl potíže,“ přiznal se čínský amatér po postupu z 36. místa. Na lídra ztrácí deset úderů. „Víkendovou hru si opravdu užiju,“ dodal a prozradil, že v jeho plánech je odletět do Ameriky a pokusit se kvalifikovat na US Open. Jeho dvanáctiletý krajan Jie Wo-čcheng skončil po dvou shodných výsledcích 79 ran pět míst od konce výsledkové listiny.
Další pořadí: 16. Jacquelin, Webster (-4), 23. Grace, Gallacher (-3), 36. Santos, Cabrera-Bello, Howell (-2), 47. Norén, E. Molinari (-1), 58. Aguilar, Jamieson (E).
Cutem neprošli: Quirós, Fraser, Kruger, Quesne, Kieffer, Aiken.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Přes drobné peripetie na začátku první devítky se k nejlepšímu zahajovacímu výsledku dobral nizozemský golfista Robert-Jan Derksen. „Popasovat se s větrem bylo těžké, dokonce i na greenech,“ popsal povětrnostní podmínky. Zapsal 66 ran (-6), což je o dva údery lepší výkon, než jaký předvedli Thajec Kiradech Aphibarnrat, Francouz Raphaël Jacquelin a Australan Brett Rumford. Všichni tři, jejichž výkony z poslední doby naznačují dobrou formu, se dělí o druhou pozici.
Derksen, jenž naopak dva roky neskončil v top 10 a na další titul čeká od roku 2005, zahájil turnaj dobře, ale po birdie na jedničce ztratil tempo a dvojice bogey na jamkách 3 a 4 ho přibrzdila. Ještě v první polovině kola dokázal stlačit skóre na dvě rány pod par a na druhé devítce už byl bezchybný. Výkon korunoval na nebezpečné závěrečné jamce, která tentokrát povolovala skórovat, ale například zkušený Angličan Paul Casey zde zapsal triple bogey 8.
„Loni jsem tady hrál dobře a rozhodl jsem se vynechat korejský turnaj v minulém týdnu, abych se sem dokázal dobře připravit. Cestování vás může skolit,“ vysvětlil svou strategii Holanďan. „Zatím to funguje, ale máme za sebou teprve první den.“
Další pořadí: 11. Gallacher, Norén, Santos (-2), 26. Aguilar (-1), 40. J. M. Singh, Cabrera-Bello (E), 58. Jamieson, Webster (+1), 80. Fraser, Grace, Howell (+2), 96. E. Molinari (+3), 140. Aiken (+7).

Top 10 prvního kola:

Čínský průkopník golfu své země ve světovém měřítku Liang Wen-čchong a o generaci mladší Wu A-šun se ve startovním poli sejdou se dvěma desítkami svých krajanů a také s amatéry, kteří touží se proslavit jako čtrnáctiletý Kuan Tchien-lang za mořem. Evropský prapor budou třímat zejména Skotové v čele s Paulem Lawriem a letošními vítězi Scottem Jamiesonem a Stephenem Gallacherem. Spolu s dalšími kmenovými hráči European Tour dorazila elitní ekipa z OneAsia Tour, tvořená zejména Australany.

Oficiální dotace 20 000 000 RMB, což je oficiální zkratka pro čínský jüan, činí v přepočtu 63,58 milionu korun. Ten, kdo po obhájci titulu Brandenu Graceovi z Jižní Afriky převemze titul úřadujícího šampiona (nebo on sám, protože hraje), získá do finančního žebříčku 407 906 eur (téměř 10,5 milionu korun). Hřiště s parem 72 měří 7 011 metrů a končí pětiparem o délce 576 metrů.

Odkazy: … Binhai Lake GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz