Volvo China Open

27.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alexander Levy

European Tour – Volvo China Open, Genzon GC, Šen-čen, Čína
(24. – 27. dubna 2014, časový posun: +6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Když na čtyřparové patnácté jamce zahrál Alexander Levy double bogey, bylo to jedinkrát, kdy se zdálo, že by ještě mohl o vítězství přijít. Tato naděje konkurentů trvala ale jen krátce. Francouz zvládl následující krátkou jamku a zakončil turnaj ve velkém stylu, totiž dvěma birdie. Po závěrečném výkonu 69 (-3) se dostal na konečné skóre -19 a jeho náskok narostl v závěru z jednoho úderu na čtyři. Přesně o tolik zaostal Angličan Tommy Fleetwood, jenž se dostal na samostatné druhé místo a byl jediný, kdo v kritické chvíli pozdějšího vítěze ohrožoval. Španěl Álvaro Quirós musel dohánět ztrátu v podobě dvou bogey z úvodních čtyř jamek a nakonec spadl na samostatnou třetí pozici vinou double bogey na osmnáctce. Diváci byli svědky i dvou vynikajících individuálních výkonů v podání severského dua. Švédský favorit Henrik Stenson hrál čisté kolo 65 (-7), Dán Anders Hansen rovněž nechyboval a byl ještě o dvě rány lepší. Oba se vysunuli na dělenou pátou příčku k Angličanu Ianu Poulterovi a za čtvrtého Franceska Molinariho z Itálie.

„Necítil jsem tlak. Byl to těžký putt do těžké pin pozice,“ vrátil se Levy ke své chybě na patnáctce. „Věděl jsem, že hraju dobře, nebyl důvod se znepokojovat,“ dodal s překvapivým rutinérstvím rodák z Orange v Kalifornii. Jeho téměř stodevadesáticentimetrová postava byla nepřehlédnutelná, stejně jako jeho výkon a sebevědomí. „Když jsem viděl, že Tommy dal birdie na sedmnáctce, bral jsem to. Takový pres mám rád.“ Kariéra třiadvacetiletého Francouze se po premiérovém velkém profesionálním titulu může odrazit do vyšších sfér. Byl to jeho 37. turnaj na hlavním evropském okruhu, z 282. místa světového žebříčku se posune do třetí padesátky a v Race Dubai mu bude patřit pozice v top 20.

Další pořadí: 19. Madsen (-7), 25. Jacquelin (-6), 36. Larrazábal (-4), 54. Dufner (E), 57. E. Molinari (+1).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Z boje o titul vypadl Francouz Raphaël Jacquelin, jenž zahrál čtyři bogey na úvodních pěti jamkách a tuto ztrátu už nedohnal, propadl se na dělené 16. místo, zatímco jeho krajan Alexander Levy se stále drží na první pozici. Sérií čtyř birdie mezi devátou a třináctou jamkou si vrátil tenčící se náskok. Po výsledku 70 (-2) stlačil skóre na -16. Tempo udržel jen Španěl Álvaro Quirós. Hrál o dvě rány líp a do finálového kola půjde s výzvou dohnat ztrátu tří. Samostatně třetí je Fin Mikko Ilonen o další úder zpět.

„V tom dešti bylo složité dobře se soustředit. Ale podařilo se mi udržet koncentraci a zahrát dobré rány,“ řekl lídr. „Už jen to, že jsem vydržel v čele, je skvělá věc,“ zůstal natěšený Levy na finálové dějství.

Další pořadí: 11. Poulter (-6), 16. Jacquelin (-5), 21. Stenson (-4), 30. Dufner (-3), 64. E. Moliari (+3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Jako by chtěl odpovědět na dění ve Spojených státech, zahrál stejně jako Ben Martin v Louisianě také Alexander Levy v Číně 62 ran (-10). Pro Francouze, jehož maximem na European Tour je zatím třetí místo z loňského BMW International Open, znamená tento výkon posun do vedení o plné čtyři rány před dvojici Španělů. Adrian Otaegui na něj ztrácí čtyři rány, Álvaro Quirós pět. Také čtvrtá pozice patří samostatně jednomu hráči, jímž je lídrův krajan Raphaël Jacquelin. „Výkony Victora Dubuissona v několika uplynulých měsících inspirovaly množství francouzských hráčů, aby se pokusili o totéž,“ připomněl Levy loňskou Dubuissonovu výhru na Turkish Airlines Open a jeho poýstup do finále Accenture MatchPlay Championship. Sám byl bezchybný, hrál osm birdie a navrch eagle na pětiparové devítce. „Takhle jsem hrál poprvé v životě. Proměnil jsem spoustu puttů a vytvořil jsem si osobní rekord na jedno kolo,“ dodal třiadvacetiletý hráč.

Ještě o dva roky mladší je nováček Otaegui, jenž zahrál druhý nejlepší výsledek dne 66 (-6) i s jedním bogey. Zhruba na jeho úrovni mohl být Quirós, v jehož zápisu je opět eagle, tentokrát z pětiparu číslo 17. Jeden z lídrů po prvním kole však hrál i čtyři bogey, což se z první dvacítky „povedlo“ už jen Dánovi Mortenu Örumovi Madsenovi. Druhý vedoucí muž z rána Simon Dyson hrál nejhůř ze špičky 71 (-1), což Angličana srazilo na sedmé místo. To je ale stále lepší výchozí pozice do víkendového programu, než jakou mají švédská světová trojka Henrik Stenson na dělené 20. příčce, nebo americká hvězda Jason Dufner. Ten těsně prošel cutem, když čtvrtečních 73 ran vyspravil zlepšením alespoň na 71.

Na devátém děleném místě přenocuje Angličan Tyrrell Hatton, amatérský mistr České republiky na rány z roku 2010 z Mariánských Lázní.

Další pořadí: 20. Stenson, Larrazábal, Madsen (-3), 40. Poulter (-1), 51. Dufner (E).
Cutem neprošli mj.:
R. Fisher, Uihlein, Caňizares, Colsaerts.

Top 10 druhého kola:

Dohrávka 1. kola
Krátké intro před druhým dějstvím nic nezměnilo na vedení Álavara Quiróse a Simona Dysona, o druhé místo se dělilo šest konkurentů, mezi nimi i  Park Il-hwan s Alexandrem Levym, kteří v dohrávané závěrečné jamce zapsali par. Druhé kolo se rozeběhlo okamžitě a v brzkém ranním programu dorovnal výsledek 67 (-5) obou čt vrtečních lídrů Francouz Raphaël Jacquelin.

Čtvrtek – 1. kolo
Hra byla přerušena ve chvíli, kdy byly na hřišti ještě dva flighty. Pořadí se proto nebude příliš měnit, šanci ohrozit vedoucí dvojici Álvaro Quirós, Simon Dyson mají ještě dva muži – Park Il-hwan z Jižní Koreje a Francouz Alexander Levy. Španěl a Angličan se usadili ve vedení se skóre 67 ran (-5) před šesticí mužů, z nichž jmenovaní dva pronásledovatelé absolvovali sedmnáct jamek, zatímco zbylé kvarteto má už dohráno. Jsou to Angličané Tyrrell Hatton s Davidem Horseyem, Španěl Adrian Otaegui a Australan Brett Rumford.
Jeden z nejdelších hráčů evropského okruhu Quirós v poslední době vyklidil pozice. Mezi lety 2007 a 2011 získal na European Tour šest turnajových titulů a dostal se na jednadvacáté místo světového žebříčku. Po zranění a poklesu formy klesl na 250. příčku. „podle toho, jak se vyvíjelo mé postavení v rankingu, je vidět, že jsem lepší hráč,“ usmál se a dodal, že východoasijská část evropského okruhu mu svědčí. „I když na posledním pětiparu jsem měl naději zahrát další eagle a neproměnil jsem ji z půlmetru,“ našel na své hře i něco negativního autor eaglu z jiného pětiparu číslo 13. Dyson vyhrál China Open v roce 2000, když ještě nebylo součástí série starého kontinentu. „Nedal jsem špatnou ránu a minul jsem jen dvě fairwaye. Na první devítce jsem hrál nejlepší golf za poslední dobu,“ řekl.

V Henriku Stensonovi získal turnaj velký tahák, Švéd stále platí za krále loňské sezony a nedávno potvrdil, že po dlouhém útlumu se konečné hodlá dát do tréninku. Pořadatelům se podařilo zalovit v amerických vodách a přizvat Jasona Dufnera, vítěze loňského PGA Championship. Do flightu pro první a druhé kolo k nim přiřadili australského obhájce titulu Bretta Rumforda, takže další hvězda, anglický rydercupový hrdina Ian Poulter, vytvoří trojici s kolegou z týmové soutěže Franceskem Molinarim a domácí nadějí Liangem Wen-čchong. Turnaj nabídne i konfrontaci se solidním startovním polem evropské série, výběrem čínských hráčů a také golfistů z předních pozic menší série OneAsia Tour, což jsou převážně Jihokorejci a Australané.

Oficiální dotace je uváděna v jüanech a činí 20 milionů této měny, označované jako RMB (téměř 64 milionů korun). Turnaj se přestěhoval na jiné hřiště, jež bylo před pěti lety kompletně a draze renovováno. Autorem současných šestatřicet jamek je Kanaďan Neil Haworth a pro mistrovské účely tu vytvořil par 72 o délce 7 145 metrů. Areál dostal platinové hodnocení v rámci celoasijského žebříčku, disponuje vynikajícím tréninkovým zázemím, které profesionálové ocení. Na závěrečných šesti jamkách vstupuje do hry více či méně voda (spíš více), takže jde o skutečný test odolnosti.

Odkazy: … Genzon GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.

.