Dalším překvapivým vítězem na Havaji je Wilson, zvládl nejlépe maraton 36 jamek

17.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Mark Wilson přijímá pocty pro vítěze Sony Open.

Havaj svědčí hráčům, jejichž kariéra není ověnčena tolika vavříny, aby se řadili k favoritům. Také druhý turnaj nové zámořské sezony vyhrál jeden z nich, Mark Wilson.

Šestatřicetiletý Američan se přidal ke krajanovi Jonathanu Byrdovi, jenž se z turnajového titulu radoval před týdnem.

Wilson, jenž zvítězil na Sony Open, už pocity z výhry na PGA Tour zažil, tentokrát je ale prožíval s větší intenzitou. Po posledním puttu na hřišti Waialae Country Clubu vystřelila jeho paže k nebi. Už krátce předtím věděl, že o vítězství by se mohl připravit jedině nečekanou chybou. Vedl o dvě rány a tento náskok před druhým místem si nakonec udržel.

V šestatřicetijamkovém maratonu závěrečného dne se o pozici za vítězem podělili další Američan Steve Marino a Jihoafričan Tim Clark. Ten zahrál zároveň nejlepší poslední kolo, a to za 64 ran (šest pod par).

Wilson se ujal vedení už po dopoledním kole nahuštěného nedělního programu. “Bylo to fajn, jít z pozice lídra do závěrečného kola rovnou a nemít šanci moc o tom přemýšlet,” svěřil se hráč, jenž získal svůj třetí pohár pro vítěze v kariéře.

Zároveň prémie 990 tisíc dolarů z celkové dotace 5,5 milionu znamená, že už vydělal víc než za celý loňský rok. V něm byl pouze dvakrát v top 10 a z první stovky světového žebříčku se propadl až do třetí.

Pořadatelé zhustili závěrečný program, aby nemusel být protažen do pondělí. Ve čtvrtek si hustý déšť vynutil zrušení celého kola. “Jsem vděčný za to, že už je po všem,” poznamenal vítěz.

Působil přitom vysoce koncentrovaně. Za celý den se nedopustil žádného bogey, naopak zahrál osm birdie – dopoledne pět (kolo za 65 ran), odpoledne tři (67). Když na sedmnácté jamce čtvrté rundy po ráně z bunkeru zachránil par třímetrovým puttem, už tušil blížící se triumf.

Potvrdil ho závěrečným birdie, na něž si přihrál chipem metr a půl k jamce.

Z předchozích kol

SOBOTA: Start zámořské sezony nevyšel Alexi Čejkovi. Za normálních okolností by mu výkon stačil k postupu do finálové části. Zahrál v součtu s nevydařeným prvním kolem dvě rány pod par, hranice cutu byla -1. Pořadatelé však namačkali do neděle dvě kola a dál pustili pouze 56 golfistů. Ti s nejhorším postupovým výsledkem hráli -3.

Na špici leaderboardu byli Australan Stuart Appleby a Japonec Šigeki Marujama. Tomu se podařilo zahrát v obou úvodních dnech shodný výsledek 65 ran, ačkoli si pokaždé připsal i trojici bogey.

PÁTEK: První kolo se nehrálo ve čtvrtek, protože na hřiště se sneslo dvanáct centimetrů vody během necelých čtyřiadvaceti hodin. Když se pak hráči o den později vydali do hry, měli povoleno zvedat míče z fairwaje a očistit si je. Vodou nasáklé hřiště proměnilo úvod Sony Open v loterii, v níž se nejvíce dařilo Stuartu Applebymu. Přestože měl vinou mizerného počasí možnost trénovat jen dvacet minut a dlouhou chvíli si krátil odpalováním z balkonu hotelového pokoje, zahrál -6 a ujal se vedení o ránu před dalšími devíti hráči.

Alex Čejka při svém prvním letošním startu na PGA Tour zahrál even par a dělil se o 66. místo. Byl na tom ještě hůř, ale situaci ustál díky dvojici birdie na závěrečných dvou jamkách.

Počet přečtení: 1 013