Vítězem je Stallings. Tuhle generaci je nutno brát vážně

01.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Scott Stallings a jeho reakce na výhru v Greenbrier Classic

Jednoho až napadne: kde se všichni ti výborní noví hráči berou? Nejenže tu a tam předvedou vynikající golf a takzvaně o sobě dají vědět. Oni dokonce i vyhrávají špičkové turnaje. Posledním z řady je Scott Stallings. Nováček, jenž udržel nervy na uzdě a vyhrál Greenbrier Classic.

Šestadvacetiletý Američan měl proti sobě v play-off dva o poznání zkušenější krajany. A vlastně ani v té rozehrávce neměl být, protože před poslední jamkou čtvrtého kola měl najednou jednu ránu ztráty. Na obtížném tříparu není snadné skórovat. Stallings přesto zahrál birdie a zanedlouho ho v rozehrávce zopakoval.

Stojí za to zrekapitulovat si všechna vítězova kola. Ve čtvrtek začal na 70 ranách, tedy even par, víceméně standard. Pak ve dvou dnech ani jednou nezaváhal, zapsal 65 a 66 s pěti a čtyřmi birdie. Velice dobrá skóre, nicméně nic nenasvědčovalo tomu, že by měl útočit na titul.

A už vůbec s ním nikdo nepočítal po první nedělní devítce, na které se dopustil hned čtyř bogey. Pak to ale začalo. Birdie na jamkách 10, 11, 12, 14 a 16. „Když jsem šel na sedmnáctku, cítíl jsem se fakt dobře,“ smál se později vítěz, „jenže jsem zahrál opravdu špatnou ránu.“

Ano trefil korunu stromů a jeho míč zapadl do vody. Ještě by se býval možná zachránil, ale ocitl se na nepříjemném místě na greenu, jeho putt vzal brejk a bylo z toho bogey. Vidina play-off se rozplývala. Jenže přišlo zmíněné birdie, při němž Stallings poslal balon metr a půl od praporku. „To bylo prostě neuvěřitelné,“ hlesl v komentáři ke svému zmrtvýchvstání.

Závěrečný stopadesátimetrový třípar, ve dvou třetinách přeťatý širokým potokem, vybrali pořadatelé pro rozstřel. Haasova rána šla šest metrů od jamky, Estesova zhruba do poloviční vzdálenosti. Oba zahráli dva putty na par. Stalling měl ovšem ve svalové paměti uloženu svou ránu ze čtvrtého kola, jeho ruce byly klidné a znovu z odpaliště zamířil zhruba dva metry k praporku. Birdie znamenalo výhru, zisk prémie 1,08 milionu dolarů a ohromnou slávu.

„Být šampionem na PGA Tour v nováčkovském roce je splněním velkého snu,“ rozplýval se golfista, jenž měl na kontě dvě umístění v top 10 při svých pouhých dvaceti startech mezi elitou zámořského okruhu.

Na hřišti The Old White ve White Sulphur Springs mohl přitom zvítězit předchůdce všech těch současných mladých vítězů. Anthony Kim býval zázračným teenagerem a získal už tři turnajová vítězství. Po třetím kola v Greenbrier vedl. Jenže zatímco v sobotu zahrál osm birdie, v neděli žádné, zato čtyři bogey a propadl se na dělené 14. místo se skóre -6.

Nejlepší trio mělo 10 ran pod par. Ze dvou poražených odešel ze hřiště jako zklamanější devětadvacetiletý Haas. Letos skončil druhý už jednou a ke svým dvěma loňským titulům žádný nepřidal.

O generaci starší Estes (45 let) jen pokrčil rameny: „Nakonec to byl dobrý den. Necítil jsem se od rána dobře, jako kdyby bylo něco špatného ve vzduchu.“ Jeho hvězdné roky, v nichž získal čtyři tituly, už jsou pryč. Prvního dosáhl jako osmadvacetiletý, toho posledního v roce 2002. Nová generace letos vládne a je nutné ji brát vážně.