Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Vítěz jamkovky Donald se ani jednou nepodíval na osmnáctou jamku

28.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald s pohárem pro vítěze světové jamkovky

Stačil jeden turnaj a svět golfu je zase jiný než dřív. Tak především má novou světovou jedničku, ač Martin Kaymer nevyhrál. Jeho přemožitelem ve finále světové jamkovky se stal Luke Donald, Angličan žijící v USA.

V neděli bylo na hřišti Dove Mountain v Ritz-Carlton Golf Clubu chladno, přítomní se dočkali i sněhového poprašku. Golf obou finalistů ale dokázal diváky rozehřát. Donald se na pěti jamkách dostal do vedení o tři a jeho protivník, který už od soboty věděl, že vystřídá Leeho Westwooda na světovém trůnu, se musel zamyslet nad svou hrou.

Udělal to a našel i řešení. Ještě do konce první devítky vyrovnal. Stav all square ale dlouho nevydržel. Donald získal pro sebe jedenáctou a dvanáctou jamku a na tento jeho nový atak už poražený odpověď nenašel.

Zápas rozhodlo Angličanovo birdie na patnáctce. Před německým golfistou vyvstal úkol vyhrát všechny zbývající jamky, aby si vynutil prodloužení. Jenže na následném tříparu oba duelanti zahráli shodně tři rány a bylo dobojováno výsledkem 3/2.

„Byl to skvělý týden,“ začal své hodnocení vítěz, jenž se naposledy z turnajového titulu na PGA Tour radoval v roce 2006, kdy vyhrál Honda Classic. „To už je dávno,“ usmál se a přijal šek na 1,4 milionu dolarů. „Povedla se mi tady spousta věcí, zahrál jsem mnoho birdie,“ ohlédl se za svou hrou.

Donald připomněl, že World Matchplay Championship hraje čtyřiašedesát nejlepších profesionálů podle světového žebříčku. On sám postupně porazil Charleyho Hoffmana, Eduarda Molinariho, Mattea Manassera, Ryana Moorea a Matta Kuchara. S žádným z nich nemusel až na poslední osmnáctou jamku.

Díky čerstvému úspěchu se posunul na třetí místo světového žebříčku, což mimo jiné znamená, že Tiger Woods klesl až na pátou pozici. Američan vypadl už v prvním kole.

Westwood se z turnaje odporoučel ve druhém a uvolnil cestu k pozici číslo 1 Kaymerovi. „Ať jsem zkoušel cokoli, nedokázal jsem zahrát tak jako v předešlých dnech,“ přiznal německý golfista po finálové porážce. „Byl jsem uvolněný. Podíval jsem se z balkónu na sníh a užil si to vědomí, že až se probudím, budu světovou jedničkou.

V zápase o třetí místo zdolal Kuchar v americkém duelu Bubbu Watsona 2/1.