Věříme v Johna Dalyho!

26.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

John Daly

Transparenty v davu diváků na hřišti Shaughnessy Golf and Country Clubu u Vancouveru nemohly být výmluvnější. Jestli někdo pochyboval o tom, zda si John Daly zaslouží získávat tolik sponzorských výjimek ke startům na turnajích PGA Tour, zde se musel přesvědčit o pravém stavu věcí.

Fanoušci bouřliváka Dalyho zbožňují. „In John We Trust“ hlásal nápis na oné ceduli, která tentokrát plula davem po celé čtyři dny, protože pětačtyřicetiletý golfista prošel bezpečně cutem, a co víc: dařilo se mu. Nakonec se podělil o deváté místo.

Něco takového se mu nestalo od jeho slavné prohry s Tigerem Woodsem na American Express Championship v roce 2005. Ano, umístění z Kanady bylo od té doby prvním Američanovým v top 10.

„Je to už dlouho,“ zamyslel se Daly nad svou pozicí s úsměvem. „Bylo to krušné období. Nemůžete hrát dobrý golf, když nejste v pořádku.“

Daly tak v jedné větě shrnul období, v němž vyvrcholil jeho prostopášný a sebezničující životní styl. Na prahu páté dekády svého života se dal na pokání, podrobil se dokonce chirurgickému stažení žaludku, aby zhubl.

Jeho organismus reagoval po svém. Zdravě žijící vyléčený alkoholik Daly začal být častěji zraněný… „Měl jsem trochu problémy s tříslem,“ přiznal dokonce i po svém nejlepším výsledku za poslední léta. „Ale nakonec všechno dobře dopadlo.“

Zdá se, že všechno dobře dopadlo i v jeho životě, v němž nikdy nechyběly ženy. Současná Dalyho partnerka Anna Cladakis se ukázala být tou pravou pro zklidňovací hráčovo období.

Neváhá nosit stejně výstřední sukně, jaké si Daly bere na golf kalhoty. Jeho přepestrá „psychedelická“ kolekce je pověstná a dobře se prodává. V jednom z kol předchozího turnaje potěšil Američan své kanadské příznivce tím, že oblékl červenobílé kalhoty se vzorem „Javorový list“.

Kdo by ho z turnajových pořadatelů nepozval, když takto láká k návštěvě lidi vlastně všude, kam přijede hrát. A zdá se, že by se nemusel spoléhat na sponzorské pozvánky. Několik umístění podobných tomu vancouverskému by Dalyho mohlo vynést na místa, zaručující plnou účastnickou kartu na US PGA Tour 2012. Momentálně je na 189. místě FedEx Cupu.

On sám však nejlíp ví, jak na tom se svou hrou je. „Letos jsem trefoval balon opravdu slušně,“ zasmál se. Po finálovém kole v Shaugnessy nebyl spokojen: „Zasáhl jsem jen pět nebo šest greenů. Na desítce jsem nedal ani jeden dobrý úder. Vypadal jsem jako amatér.“

Mohl však těžit z výsledku třetího dne, kdy zapsal 67 (-3) a nakonec přijal i těch 72 (+2) z neděle. „Jsem rád za to, jak jsem čipoval. V tomhle vedru mi to pomohlo zvlášť ke konci. Dřív bych v tomhle zahrál tak 80 nebo 82.“

Ano, fyzická stránka je u Dalyho stále otázkou a s přihlédnutím k věku není zdaleka jisté, že se vrátí do špičky. Avšak už jen fakt, že dokáže odehrát i pět turnajů za sebou, si pochvaloval: „To bych před třemi lety nedokázal. A znáte mě, já radši hraju turnaje než abych doma napaloval míče.“

Muž, jenž za základ svých minulých úspěchů označuje driver, tak vykonal obdivuhodnou golfovou cestu, protože už to není jen první rána, ze které dokáže těžit. A když potáhne ze své cigarety (tohoto zlozvyku se nezbavil) a zadívá se do auditoria, je to zase ten starý známý neodolatelný John Daly.