Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Velké plány světové jedničky: dva tituly a porod

09.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald

„Neuráží mě to. Je mi jasné, že jsou zajímavější témata,“ odpověděl vyrovnaně Luke Donald na tiskové konferenci ještě před turnajem Bridgestone Invitational.

Přijel tam jako světová jednička a děleným druhým místem si tuto pozici ještě upevnil. Takřka přesně po roce má první muž světa zase víc než 10 průměrných bodů.

Na nadcházejícím US PGA Championship se třiatřicetiletý anglický golfista pokusí o to, co dosud jeho kariéru nezdobí: o major titul. Ví ale, že z různých důvodů to bude těžké. „V Atlantě jsem nikdy nehrál,“ zopakoval několikrát v klubovně Firestone Golf Clubu, kam chodil odpovídat pravidelně, bez ohledu na výkon.

Povinnosti světové jedničky Donald zvládá, i když se mu nelze divit, že uvítá být trochu v ústraní. Amerika žila zejména návratem Tigera Woodse, ale také oznámením Roryho McIlroye, že těžiště své sezony přesune víc na opačnou stranu Atlantiku.

To chtě nechtě udělá i Donald. Dostal se do čela finančního žebříčku US PGA Tour a je třetí ve FedEx Cupu. Na konci srona a v září bude jedním z favoritů play-off.

Zároveň bude pochopitelně favoritem na vítěze evropské série. KOntinentální finanční žebříček rovněž vede. „Bylo by to hezké. Ještě nikomu se to nepovedlo,“ usmál se nad nabízenou možností, že se mu podaří vyhrát FedEx Cup i Race To Dubai. „Tiger vydělal v kariéře hodně peněz, ale nikdy nebyl členem European Tour. Byla by nádhera dokázat to.“

Mezi oběma vrcholy přijde událost, která je navzdory velkým sportovním událostem tím momentem, k němuž se Donald upíná nejvíc: narození druhého potomka. „Vezmu si volno. Nebudu vůbec pracovat na švihu,“ naplánoval si na říjen.

Dítě má přijít na svět v polovině listopadu, takže do Dubaje na první prosincový víkend se ambiciozní Angličan bude muset připravit v krátké době. „Rozhodně chci být se svou ženou,“ potvrdil rozhodně, že to má dobře naplánováno.

Teď do Atlanta Athletic Clubu se v každém případě přemisťuje jako jeden z favoritů. „Vyhovuje mi rytmus dva týdny hrát, jeden si dát odpočinek,“ prozradil vítěz tří letošních turnajů.

Na americkém profesionálním mistrovství mu post světové jedničky i náskok, jaký má před druhým Leem Westwoodem, zase zaručí dost publicity, i když možná zase ne největší kus. V každém případě mu tato role zabránila najít čas na průzkum: „Nestačil jsem se na to hřiště vůbec připravit. Obvykle to dělávám, ale ne vždy, takže se nebojím. Uvidíme“.

Informace z druhé ruky má Donald jen povšechné. Ví, že hřiště bude extrémně dlouhé a že v Georgii budou s největší pravděpodobností panovat velká vedra. „Asi budu hrát každý den v bílém,“ odlehčil téma.