Velké čínské rozměry drží i změní World Cup

28.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Klubovna v Mission Hills

Světový pohár v jeho letošní podobě se hrál naposledy. Za dva roky se formát změní a důvodem je přiblížení termínu olympijského golfového turnaje v Riu de Janeiro 2016. Ze soutěže dvojic se znovu stane individuální turnaj.

Pořadatelé zároveň oznámili, že výsledky se budou započítávat do světového žebříčku. Nebude se tak opakovat paradoxní situace z letoška, kdy jeden ze členů vítězného amerického týmu Matt Kuchar zároveň vypadl z první světové desítky.

Změna nabídne zajímavou šanci zapsat se do historických tabulek Tigeru Woodsovi. Američan vyhrál poslední ročník World Cupu před významnou změnou v roce 1999. Může tedy navázat na své individuální prvenství ihned po návratu k někdejšímu hernímu systému.

Nadále zůstane v platnosti, že kažou zemi budou reprezentovat dva hráči, tak jak tomu bude i na hrách pod pěti olympijskými kruhy. Bude se hrát čtyřkolově na rány jako v jiných běžných turnajích a výsledky obou krajanů se prostě sečtou.

Tak tomu bylo před dvanácti lety v Malajsii, kde Woods získal i prvenství v týmech společně s Markem O´Mearou. O rok později už triumfoval po boku Davida Duvala, to už se však hrály čtyřhry, stejně jako letos.

„Světový pohár se bude nadále konat jednou za dva roky,“ potvrdil agentuře Reuters další úmysly organizátorů Ken Čchu, ředitel čínského resortu Mission Hills. Ten bude dějištěm podniku i nadále a počítá se, že účastníci se sem v následujících letech budou opět sjíždět v přibližně stejném termínu.

Členové vedení prominentního areálu se o víkendu sešli se zástupci federace golfových okruhů FGT. Čchu míní, že tato organizace v brzké době připravované změny posvětí.

„Zařazení golfu do programu olympijských her v roce 2016 si změny vyžádalo. Připravovali jsme je právě s vědomím tohoto faktu,“ dodal čínský šéf.

Podle něj byly zprávy některých médií o tom, že letošní Světový pohár byl poslední, naprosto mylné. Naopak vzmáhající se asijská golfová velmoc by ráda připravila soutěži velkou budoucnost.

„Světový pohár má velkou prestiž. Stačí se podívat na jména bývalých šampionů,“ přisadil si Kuchar. „Mít své jméno na seznamu za nimi je velká věc,“ dodal čerstvý vítěz.

A jak řekl před turnajem jeden z domácích golfistů Liang Wen-čchong, sám trochu ohromený monumentálností velkokapacitního Mission Hills: „Je to velký projekt. My Číňané neuvažujeme v malých rozměrech.“