Ve Walker Cupu se cupovaly papírové předpoklady

12.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tým Velké Británie a Irska, vítěz Walker Cupu 2011

Zlatá slova, chtělo by se říct nad větou, jak ji pronesl Nigel Edwards. To je kapitán britsko-irského týmu pro Walker Cup. Nutno říci vítězného týmu. Co na tom, že ani on ani jeho hráči nejsou ve světě příliš známí, na golf sedí jeho výrok jako vyšitý zlatou nití.

„Na papíře se to nehraje,“ komentoval úspěšný šéf domácího výběru fakt, že na hřišti Royal Aberdeen domácí porazili Američany, v jejichž středu bylo šest hráčů první desítky světového amatérského žebříčku.

Mač skončil konečným výsledkem 14:12 a zástupci ostrovní Evropy měli mezi sebou dva excelentní golfisty, kteří odešli po třídenním klání neporaženi. Byli to Severoir Paul Cutler a teprve sedmnáctiletý Velšan Rhys Pugh, kometa na světovém juniorském nebi.

Není od věci si tato i další jména uložit do paměti, nebo alespoň do podvědomí. Američané Walker Cupu dlouho kralovali a letošní vítězství jejich soupeřů dalo vzpomenout na jiné, pomalu zapadající do šedi statistiky. Jenže když odtamtud vyhrabeme, že na výhře celku GB and Ireland v roce 1991 se podíleli jistý Graeme McDowell a jistý Luke Donald, vypadá hned jinak i čerstvý úspěch.

Edwards, jehož prestiž v britském golfu teď stoupne, až si to za kanálem lze jen těžko představit, chválil: „Fantazie. Byla to mimořádná směs kluků, měli silnou touhu uspět.“

Favority byli přitom Američané, vždyť Patrick Cantlay už zahrál na profesionální PGA Tour 60 ran a Harris English vyhrál jeden z turnajů „druholigové“ Nationwide Tour. Ovšem na druhé straně byl třeba Tom Lewis, jenž na sebe upozornil kolem za 65 ran v červnu v Sandwichi na British open.

Domácí golfisté už dokázali uspět i na americké půdě. Jack Senior byl dva týdny před Walker Cupem v semifinále amerického šampionátu ve hře na jamky. Snad proto, že si tím získal respekt, dostalo se mu i vzácného pardonu.

Zatímco v tuzemsku někdy golfové zvyklosti ctíme až papežsky, na takto prestižní úrovni svolili zástupci Spojených států, aby Seniorovi směl v první den utkání nosit bag jeho bratr, jenž je profesionálním hráčem.

Walker Cup je vůbec plný spojitosti s profesionální scénou. Sám Lewis, držitel Stříbrné medaile pro nejlepší výkon amatéra na The Open (Oněch 65 ran je vyrovnaným rekordem turnaje, spoludržitelem je nedávný vítěz European Masters Thomas Björn.), prohlásil, že chce jít ve stopách Roryho McIlroye. Ten získal stejnou plaketu před čtyřmi lety.

Jelikož v onom roce současný světový hráč číslo 3 končil amatérskou kariéru Walker Cupem, ale v poraženém týmu, je Lewis ve stejné fázi kariéry vlastně už úspěšnější. A taky si troufá:

„Chci získat kartu na European Tour, udržet ji, vyhrát trunaj, skončit v top 10 finančního žebříčku, kvalifikovat se na Ryder Cup a vyhrát nějaké majory.“ Ano, tak to pro britskou BBC skutečně dvacetiletý Angličan řekl a ještě dodal, že když to nedokáže do třiadvaceti let, bude zklamaný. Co ostatně čekat od golfisty, jenž pochází z Welwyn Garden, stejně jako Nick Faldo…

Ještě zpět k Edwardsovi. Dvaačtyřicetiletý muž se kariérou od svých svěřenců liší – nikdy se totiž neprofesionalizoval. Walker Cup hrál čtyřikrát, většinou jako nejstarší člen výběru. Pracuje jako ředitel hráčského a trenérského úseku Velšské golfové unie. Svého času byl držitelem amatérského rekordu v St Andrews. Někdo takový si slova o rozcupování papírových předpokladů může dovolit.