Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Ve světovém žebříčku se konečně dějí zajímavé věci. Vrátí se Woods po Masters do čela?

02.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lee Westwood, bývalá a potenciálně příští světová jednička

Máme vlastně brát informaci, kdo bude světovou golfovou jedničkou, jako zásadní pro profesionální golf? Zaslouží si tolik debat? Odpovědi na tyhle otázky jsou vlastně zbytečné, protože si každý může dát tu svou. A kritizovat někoho, že na dané téma mluví, je jako chtít pozorovat moře a nevnímat obzor.

„Momentálně je to tak těsné jako už mnoho let nebylo,“ vystihl důvod širokých diskusí kolem žebříčku Tony Greer, tedy jeden z odborníků, kteří pomáhají pořadí nejlepších golfistů sestavovat a upravovat.

Martin Kaymer se po druhém místě ve World Matchplay Championship sotva dostal na první příčku a už je v ohrožení. Lee Westwood se totiž může na konci tohoto týdne dostat zpátky před něj, jestliže na Honda Classic skončí nejhůř třetí.

Oficiální server pgatour.com spustil k problematice světové jedničky řízenou chatovou diskusi. Samozřejmě v ní zaznívají hlasy o návratu Tigera Woodse.

Momentálně pátý muž rankingu bude prý zase na jeho horní pozici po Masters v Augustě.

Matematicky to je zcela dobře možné, ale právě proto, že do očekávaného turnaje zbývá ještě pět týdnů, jakékoli předpovědi jsou v tuto chvíli liché.

Greer upozorňuje, že do té doby i potom se může v čele vystřídat řada jiných golfistů. V tomto týdnu například nehrají ani Woods ani Phil Mickelson, dostat se před ně proto může Rory McIlroy. Jestliže v Palm Beach Garden zvítězí, rázem se dostane i na dohled nejvyšším příčkám…

„Tiger dominoval příliš dlouho a jen několik dalších mu příležitostně šlapalo na paty. Ve vyšších patrech vůbec bylo jen málo pohybu,“ vysvětluje žebříčkový odborník, proč najednou tolik zájmu o pouhé matematické propočty výsledků za dva roky zpět.

Kdyby McIlroy odsunul Woodse na šesté místo, bylo by to poprvé od roku 1992, co by top 5 kompletně obsadili evropští hráči. Tehdy bylo pořadí následující: Ian Woosnam, Nick Faldo, José María Olazábal, Seve Ballesteros, Bernhard Langer.

Dominance starého kontinentu ve sledované desítce by ještě vzrostla, kdyby Honda Classic vyhrál momentálně třináctý hráč světa Ian Poulter. Posunul by se na sedmou pozici a změnil by poměr Evropa – USA na sedm ku třem.

Sám Greer ale dává hráčům USA šanci, protože Masters jako první major sezony může s pořadím řádně zamíchat. Nicméně připouští, že změnit mezikontinentální poměr je z hlediska Ameriky složitější než dřív.

„Světový žebříček je sestavován pětadvacet let. Tehdy hráli v Augustě tři Evropané. Letos jich už je ve startovním poli šestadvacet,“ připomněl expert.