Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Ve stínu Ballesterosova úmrtí získal v Barceloně premiérový titul Aiken

08.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Thomas Aiken s trofejí před podobiznou Severiana Ballesterose

Thomas Aiken nenechal nikoho na pochybách, že tentokrát byl skutečně skvěle připraven. Turnaj Open de Espaňa ovládl ve velkém stylu. S konečným skóre -10 si před druhým v pořadí Andersem Hansenem z Dánska vytvořil náskok dvou ran. Jihoafrický golfista korunoval dobrou první třetinu sezony, v níž už byl čtyřikrát v top 10 na turnajích European Tour.

Barcelonská zastávka, skrze níž se evropský okruh vrátil na starý kontinent, byla poznamenána smrtí španělské legendy světového golfu Severiana Ballesterose. Víkendová kola na hřišti El Prat Golf Clubu se nesla ve znamení piety za zesnulého mistra golfové kreativity, bojovníka i gentlemana.

„Seve pro mě byl inspirací pro svůj zápal do hry. Byl to charismatický a emocionální hráč. Jeho smrt nám dává možnost nahlédnout na to, co děláme, z jiné perspektivy. Je to jen hra,“ řekl vítěz na adresu Ballesterose.

Domácí hráči se ve stínu smutné události tentokrát neprosadili, jak bývá častým zvykem. Nejlepšího umístění z nich dosáhlo Pablo Larrazábal, jenž se spolu se Scottem Jamiesonem se podělil o třetí místo. Miguel Ángel Jiménez i José María Olazábal, kteří byli Ballesterosovi nejblíž, skončili až vzadu.

Aiken si ve své čtvrté sezoně plnohodnotného členství na evropském okruhu připsal premiérový titul. „Vidět své jméno na trofeji blízko Seveho je opravdu mimořádné,“ dodal Aiken.

Sedmadvacetiletý vítěz v předchozích dvou letech nastřádal pokaždé něco přes 600 tisíc eur z turnajových prémií. Teď získal 333 tisíc z dvoumilionové dotace, zdvojnásobil svůj zisk z předchozích měsíců této sezony a vytvořil si osobní rekord.

V závěrečném kole byl Aiken po dvanáct jamek bezchybný, zapsal do té doby tři birdie. Pak přece jen dal soupeřům jakous takous šanci, ale ti byli většinou na hřišti před ním, Jen partner z posledního flightu Hansen představoval vážnější hrozbu. I Dán ale sám nezahrál nic, co by lídra ohrozilo, býval by musel spoléhat na jeho zaváhání.

A to nepřišlo. Milovník ragby a původně nadějný kriketista, jenž se ovšem coby teenager rozhodoval mezi tenisem a golfem, udržel pozici. Ve světovém žebříčku se podívá do první stovky a bude ohrožovat pořadí na hranici desátého místa ve finančním žebříčku Road To Dubai.