Ve Skotsku triumfoval Kaymer, Westwood bude světovou jedničkou

10.10.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí

Pětadvacetiletý německý golfista Martin Kaymer triumfoval na turnaji Alfred Dunhill Links Championship a upevnil své suverénní pořadí v evropském pořadí Race to Dubai. Kaymer dokázal vyhrát v letošní sezóny čtyři turnaje v rámci evropské série včetně jednoho majoru (USPGA Championship) a vydělal už více než tři miliony Eur. Před druhým Graemem McDowellem má náskok více než milion Eur a je na nejlepší cestě stát se evropskou jedničkou pro rok 2010.

Mladý Němec je po Tigeru Woodsovi (rok 2006) prvním golfistou, který dokázal na European Tour vyhrát tři turnaje za sebou. Poslední „řádný“ člen evropské série to dokázal před více než dvaceti lety. Kaymer vyhrál už v lednu Abu Dhabi Championship a nyní vyhrál poslední tři turnaje za sebou. Po triumfu ve Spojených státech na PGA Championship totiž vyhrál KLM Open a nyní i turnaj na třech linksových hřištích ve Skotsku, který vrcholil na slavném Old Course v St Andrews.

„Vyhrál jsem vlastně už čtyři turnaje za sebou, včetně Ryder Cupu,“ prohlásil Kaymer  s úsměvem bezprostředně po turnaji. „Vyhrát zde v St Andrews je splněný sen, byl jsem tu blízko úspěchu už při letošním The Open Championship, ale teď jsem si to vynahradil.“ Kaymer skončil v létě na Open sedmý, když zahrál v závěru tři bogey za sebou. Tentokrát ale předvedl naopak úžasný závěr.

Ve Skotsku provázelo hráče během turnaje chladné a poměrně větrné počasí. V turnaji hraném systémem Pro-Am si všichni hráči během prvních tří kole zahráli po jednom kole na hřištích St Andrews, Carnoustie a Kingsbarns a v neděli se šedesát nejlepších utkalo znovu v kolébce golfu.

Kaymer vstupoval do závěrečného kola se ztrátou dvou ran na dosud vedoucího Angličana Johna Parryho, ale rychle ho dostihl, a když Parry na druhé devítce výrazně zachyboval, nakonec bojoval o vítězství s dalším mladým Angličanem Dannym Willetem. Na jeho zázračný eagle na jamce 14 dokázal odpovědět osmimetrovým puttem na birdie a v klíčové chvíli zahrál na extrémně těžké jamce 17 (Road Hole) další birdie, kterým definitivně rozhodl. Nakonec na 18.jamce přidal před nadšenými diváky ještě jedno birdie (po druhé ráně z asfaltové cesty) a zvítězil o 3 rány. Všechna čtyři kola zahrál pod 70 ran (celkově -17) a ve finále vynikajících 66.

Willet skončil druhý, Parry po vítězství před dvěma týdny v Paříži přidal díky dvěma birdie na závěr výborné 3.místo. Turnaje se zúčastnilo celkem devět rydercupových vítězů z Celtic Manoru, ale vedlo se jim se střídavými úspěchy. Kromě Kaymera většině z nich v závěru došel dech – Ross Fisher a Lee Westwood dělili 11.místo, Padraig Harrington a Graeme McDowell 17.místo. Rory McIlroy skončil na 53.místě, bratři Molinariovi a Peter Hanson neprošli cutem.

Loňská evropská jednička Lee Westwood z Anglie potřeboval skončit na prvním nebo druhém místě, aby po letech sesadil Tigera Woodse z pozice světové jedničky. Po výborném sobotním výkonu byl před finálovým kolem na 5.místě, ale v neděli už se mu nedařilo, když se opět ozývalo jeho nedávno zraněné lýtko.

Westwood se kvůli zranění musel dokonce odhlásit z Portugal Open příští týden, a to mu paradoxně na konci měsíce přinese po novém odpočtu posun na pozici světové jedničky. Není to sice způsobem, jaký by si sedmatřicetiletý hráč přál, ale poprvé v kariéře se stane prvním hráčem světa. Ve Skotsku navíc oficiálně prohlásil, že bude nadále členem evropské série a nebude hrát pravidelně na americké PGA Tour.

„Lee Westwood nyní hraje fantastický golf a bude světovou jedničkou zcela po právu,“ prohlásil Kaymer, který se sám zřejmě posune do první pětky světového žebříčku. „Ani nedokážu říct, proč nyní hraju tak dobře, ale prostě se soustředím na každou ránu a daří se mi hrát stabilně bez větších výkyvů.“

V rámce turnaje Pro-Am se divákům představilo mnoho herecký či sportovních celebrit (např. herci Hugh Grant, Andy Garcia nebo Samuel Jackson, bývalí fotbalisté Ruud Gullit, Johan Cruyff či Gianfranco Zola anebo tenista Tim Henman…). Týmové vítězství si odnesla dvojice Robert Karlsson a Dermot Desmond.