Ve dvaceti jim (ne)leží svět u nohou

24.09.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dvacetiletý Jordan Spieth ohromil golfový svět. Mladý Američan jako nováček na PGA Tour sahal po vítězství na Tour Championship a dal vzpomenout na začátky Tigera Woodse. Pojďme se podívat, co do svých dvaceti let dokázali nejlepší hráči historie a profesionálové, kteří se prosadili už jako mladé pušky. Deset osobností žijících v rozdílných podmínkách a obdobích.

Tiger Woods
Ve dvaceti letech se teprve stal profesionálem, předtím jako jediný v historii dokázal třikrát vyhrát US Junior Amateur Championship. Ve své první sezoně na PGA Tour vyhrál dva turnaje, jako amatér prošel cutem na Masters.

Jack Nicklaus
K profíkům přestoupil až ve 21 letech. O tři roky dřív prošel cutem na US Open. Vyhrál několik významných amatérských turnajů, což zpečetil triumfem na US Amateur Championship 1959.

Ben Hogan
Od amatérů odešel v osmnácti letech, protože potřeboval živit rodinu. Do dvaceti let nedosáhl žádného významného úspěchu, když nepočítáme vítězství na lokální akci a druhé místo na turnaji kedíků za Byronem Nelsonem.

Arnold Palmer
Jako amatér vyhrál do svých dvaceti let devět velkých akcí, ale k profesionálům přestoupil až ve 25 letech. Těsně předtím zvítězil na US Amateur Championship. Všechny úspěchy přišly až mnohem později.

Sam Snead
K profesionálům se dal ve 22 letech. Zvítězil sice na 82 turnajích, což je dosud platný rekord, ale do dvaceti let hrál jen amatérské akce. Navíc nevýrazně. První vavřín na PGA Tour si připsal až ve 24 letech.

Byron Nelson
Od amatérů utekl přesně ve dvaceti letech, kdy přijal místo učitele v Texarkaně v Arkansasu. Premiérové vítězství na tour získal až o tři roky později. Ve 25 letech vyhrál první major v Augustě.

Gary Player
Největší atlet mezi golfisty odešel k profíkům v osmnácti letech a do dvacítky stačil vyhrát několik turnajů South Africa Tour. Open Championship dokázal pokořit až ve 24 letech. O dva roky dříve vstoupil do kolotoče PGA Tour.

Phil Mickelson
Nejlepší levoruký hráč historie načal profesionální kariéru až dva roky po dvacítce. Vyhrál řadu velkých turnajů včetně US Amateur Championship a jako amatér dokázal dokonce zvítězit na PGA Tour. Ovšem až ve 21 letech.

Rory McIlroy
Amatéry opustil už v osmnácti letech jako vítěz pěti prestižních akcí včetně evropského šampionátu. Do dvacítky stačil vyhrát turnaj na European Tour a dvakrát prohrát v play-off. Na PGA Tour ale poprvé triumfoval až ve 21 letech.

Sergio García
K profesionálům se vydal v 19 letech. Do kulatých narozenin získal dvě vítězství na European Tour, jednou podlehl až v play-off. Navíc jako amatér vyhrál katalánské open, které však nebylo v kalendáři série. I on získal první titul na PGA Tour ve 21 letech.

 

.

.