Valero Texas Open

08.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Valero Texas Open, JW Marriott, TPC San Antonio, San Antonio, Texas, USA
(4. – 7. dubna 2013, časový posun: -7 hodin)

 

 

 

Martin Laird

Neděle – finálové kolo
Takhle všem vypálit rybník, to už se dlouho nikomu  nepovedlo. Skot Martin Laird získal turnajový titul ze sedmé pozice. Vyšplhal se až na první díky úžasnému finiši vyjádřenému vyrovnaným rekordem hřiště 63 ran (-9). Na jeho konečný výsledek -14 nestačil ani výtečný závěr Roryho McIlroye. Severoir zahrál 66 (-6) a byl to druhý nejlepší výkon dne, ale v konečném pořadí zaostal za vítězem o dva údery. Lídr Billy Horschell sice nebyl špatný, ale výkon 71 (-1) stačil pouze na dělené třetí místo, kde dlí ještě jeho dva američtí krajané Jim Furyk a Charley Hoffman, všichni se ztrátou tří ran na Lairda, jenž má třetí titul na PGA Tour v kariéře, patřímu šek na 1,116 milionu dolarů a místo ve startovním poli US Masters.
„Přijel jsem sem v tiché spokojenosti, ačkoli mé dosavadní letošní výsledky byly slabé,“ připustil hráč, jenž se do velké jízdy za poctami pustil zostra hned na první devítce. Do osmé jamky měl na kontě pět birdie a v tu chvíli už průběžně vedl, protože Horschell se ne a ne rozehrát, ani Furyk nešel výrazně pod par a před Hoffmanem byl úkol dostat se ze ztráty, kterou utrpěl vinou double bogey na první jamce.
Třicetiletý Laird, jenž v této sezoně čtyřikrát z osmi startů neprošel cutem, ale neměl vyhráno, protože když přišel na šestnácté odpaliště, konkurenti mu stále dýchali na záda. Pak ale pozdější vítěz předvedl sérii tří birdie na závěrečných třech jamkách. Přitom na sedmnáctce trefil ferevjový bunker a na osmnáctce měl balon osm metrů od praporku. Přesto skóroval a počet jeho puttů v kole se zastavil na čísle 22.  „Golf už je taková legrační hra, u které nezáleží na tom, co bylo v uplynulých dvou týdnech,“ smál se. „Všechno se mění pěkně rychle,“ dodal a počkal si, jestli jeho trhák vydrží. Stalo se navzdory Hoffmanovu finiši (šest birdie na závěrečných osmi jamkách) i dobrému závěru McIlroyovu, jenž hrál od jedenáctky vždy na střídačku par a birdie.
Druhý hráč světa, ještě před dvěma týdny první, udělal dobře, že se dodatečně přihlásil do turnaje ještě týden před prvním majorem sezony, protože takovým finálovým kolem si dodal sebedůvěry. „Cítím, že moje hra je dobrá,“ přitakal a hned potvrdil, že se mu vrátily ty nejvyšší ambice: „Myslel jsem si, že kdybych dnes zahrál 12 pod, mohlo by to stačit, ale Martin hrál dobře a proměnil spoustu puttů. Bylo těžké se k němu přiblížit.“
Další pořadí: 15. Jacobson (-4), 22. Kuchar, Schwartzel, Hanson (-3), 31. Walker (-1), 37. Poulter (E), 53. Merrick, Points (+2), 61. Gay (+3).


Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Billy Horschel má před sebou nejdůležitější den v kariéře. Šestadvacetiletý Američan sice na první triumf z PGA Tour stále čeká, už v neděli ale může být vše jinak. Do posledního kola vstupuje v Texasu se solidním náskokem dvou ran. Ze stejného vedení se těšil i po pátku, v zádech měl ale silnou konkurenci. Jenže Horschel letos hraje velmi dobře, což nyní potvrdil. Náporu pronásledovatelů odolal a vedení dvou ran uhájil. Oproti prvním dvěma dnům, ve kterých hřiště obešel shodně na 68 ran, si sice o dva údery pohoršil, to jej ale nemusí tolik mrzet. Stejně jako včera zahrál bogey na čtvrté jamce, přidal ještě další dvě, dokázal to ale vykompenzovat pětici birdie. „Cítím se sebevědomě, snažím se zůstat uvolněný,“ hlásí před finálovým kolem.
O to, aby Horschel nevylepšil své maximum, kterým je druhé místo z minulého týdne z Houstonu, bude v neděli usilovat několik hráčů. O dvě rány zpět jsou krajané Jim Furyk a Charley Hoffman.
Ten na prvních třech jamkách zahrál tři birdie, v průběhu kola se ale nevyvaroval ani třem bogey a kolo končil na 70, tedy o tři hůře, než v pátek. Po osmé jamce se dokonce dostal do vedení, Horschel ho nakonec ale vybojoval zpět. „Ani jsem nevěděl, že jsem přišel o vedení. Až mi to někdo řekl,“ přiznal lídr. Také Furyk vstoupil do sobotního kola skvěle a zahrál dvě birdie v řadě. Nakonec hrál kolo na 69 ran.
Daleko hůře skončil v sobotu jeden ze čtvrtečních lídrů Peter Tomasulo, který zapsal 77 ran. Hůře v sobotu dopadli jen Lee Janzen, Peter Hanson (oba 79) a Retief Goosen (80), který se nevyvaroval dvou double bogey.
Ze hry o titul není tak úplně venku ani Rory McIlroy. Na Horschela ztrácí čtyři rány, o jednu více než v pátek, zbraně ale ještě určitě nesložil. Světová dvojka nevstoupila dobře do druhé devítky a kolo nakonec ukončila na bilanci -1. I on se musel popasovat se silným nárazovým větrem, který trápil snad všechny přítomné. „Na bodování to byl těžký den. Dostat se pod par bylo opravdu složité,“ přiznal McIlroy. Ke své hře pak dodal: „Asi jsem měl být o něco lepší, ale stále mám zítra šanci.“ Velmi dobře, na 68 ran, zahrál Ryan Palmer, který se tak zařadil po bok McIlroye na dělené čtvrté místo. Palmer předvedl nejlepší výsledek dne, ke kterému mu stačilo zahrát čtyřikrát birdie.
Další pořadí: 12. Siem (-4), 19. Baddeley, Kuchar, Schwartzel (-1), 30. Steele, De Jonge (E), 39. Leonard, Bettencourt (+1), 60. Hanson, Poulter, D. A. Points, Goosen (+3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Naprosto vyrovnaný výkon po dvou kolech poslal do čela nového lídra. Billy Horschel v pátek napodobil své úvodní kolo, zahrál 68 ran a vypracoval si náskok dvou úderů. Šestadvacetiletý golfista z Floridy je v poslední době ve formě. Před týdnem v Houstonu vybojoval svůj nejlepší výsledek a skončil druhý. V Texasu je v polovině programu dokonce ve vedení. Horschel, kterému ve FedEx Cupu patří jednadvacáté místo, ve čtvrtek končil dvěma birdie v řadě. V pátek naopak na úvod během čtyř jamek přidal dvakrát bogey. Pak se ale uklidnil a sérií tří birdie v řadě získal zpět sebevědomí. A kolo dokončil nakonec stejně jako předchozí den, na posledních dvou jamkách se opět dostal pod par. Celkově je na bilancí -8 a má šanci zaútočit na životní výsledek. „Věděl jsem, že dneska nebude moc foukat. Tak jsem toho na tomto hřišti musel využít,“ prozradil Horschel, který v letošním roce prošel ve všech devíti případech cutem. Logicky tak získal sebevědomí, silná konkurence za ním se nebojí. „Vím, že to jsou dobří hráči a vím, čeho dosáhli. Ale cítím, že jsem dobrý hráč,“ dodal sebevědomě.
Naopak páteční kolo vůbec nezvládla dvojice Matt Bettencourt a Peter Tomasulo, tedy hráči, kteří stanuli v čele po prvním kole. Prvně jmenovaný sice dokázal čtyřikrát zahrát birdie, nevyvaroval se ale pěti bogey a kolo končil na bilanci +1. Tomasulo druhé kolo obešel v poměru dvou bogey a jednoho birdie. Stejně dopadl i jejich čtvrteční pronásledovatel Pádraig Harrington.
Do rolí Horschelových pronásledovatelů se tak pasovali jiní. Dvě rány na aktuálního lídra ztrácejí krajané Daniel Summerhays a Charley Hoffman, stejně je na tom Steven Bowditch z Austrálie. Silná jména však číhají i v dalším pořadí. Do hry o titul se přihlásil také Rory McIlroy, který po prvním kole dělil až 45. příčku. Světová dvojka však v pátek předvedla skvělý výkon, který okořenila sedmi birdie. Tři z nich zahrál McIlroy na posledních třech jamkách a před Masters tak opět začíná nabývat sebevědomí. „Byl to dobrý finish. Zítra ráno mi to dá o pár hodin v posteli více,“ říkal spokojeně. Pod 67 ran, které McIlroy zahrál společně s dalšími s Hoffmanem, Choiem a Siemem, se v pátek už nikdo další nedostal.

Další pořadí: 15. Gay, Hanson, Harrington (-3), 37. Siem (-1), 48. Baddeley, Appleby, Kuchar, Steele, Wagner, Stanley (E), 63. Poulter, Schwartzel, Points (+1).
Cutem neprošli: Daly, Karlsson, Byrd, Spieth, Castano, Fischer, Duval, Wi, Atwal.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Ještě po první polovině programu to vypadalo, že mezi všemi ohaři, jimž by výhra vynesla účast na Masters, bude nejlepší ten, který ji za takovým účelem nepotřebuje. Pak ale Pádraiga Harringtona odpoledne přece jen předstihla dvojice Matt Bettencourt, Peter Tomasulo. Oba Američané dosáhli výsledku 67 ran (-5,), s nímž se dělí o vedení. Zkušený Ir se dělí o třetí místo spolu s trojicí dalších domácích hráčů. Rory McIlroy začal svůj „zahřívací“ turnaj před prvním majorem sezony na úrovni even par, což znamená dělenou 45. pozici.
Bettencourt má ve skórkartě jedno bogey ze čtvrté jamky, pak už nechyboval, zatímco Tomasulo prošel hřiště bez zaváhání, což se mu letos podařilo poprvé. Harringtona o společné vedení připravilo jediná ztráta rány až na finálové jamce.
Sedmatřicetiletý Bettencourt se v minulé sezoně potýkal se silným astmatem. „Vyzkoušel jsem tři nebo čtyři inhalátory a také různé léky. Nakonec mi to pomohlo, ale nebyl jsem při tom moc schopen hrát golf,“ vrátil se k nepříjemnému životnímu období. Tomasulo se pro změnu potýká s následky předloňského zranění žeber. Do sezony šel se zdravotní výjimkou a šancí na osm startů, v nichž potřeboval dost dobrých umístění k prodloužení příslušnosti k PGA Tour. Tento je jeho šestý a jednatřicetiletý hráč, jenž na velkém okruhu dosud nevyhrál, je na dobré cestě. „Solidní kolo. Pomohlo nám, že k večeru se uklidnilo počasí,“ připomněl chladno a také vítr, který provázel většinu programu zahajovacího dne.  McIlroy, jenž se na TPC San Antonio přihlásil na poslední chvíli po radě caddieho, šel nejprve na -2, pak měl ale špatnou sérii, která začala krátkou přihrávkou do vody na jamce 18. Tady a pak na jedničce a dvojce vytvořil sérii tří bogey za sebou. „Je to záležitost psychiky, víc než čehokoli jiného,“ řekl Severoir, jehož rány nevypadaly špatně, ale chyběl skoro vždy jim  kousek k bývalému mistrovství. „Prostě musím tyhle chyby omezit,“ dodal. Když se pak zase dostal do mínusu, vynuloval si skóre na devítce, která byla jeho poslední jamkou v úvodním kole.
Další pořadí: 17. Hanson, Poulter, Goosen (-2), 31. Walker, Gay (-1), 45. McIlroy, Schwartzel (E), 58. Karlsson (+1), 76. Kuchar, Points, Merrick (+2), 96. Fernandez-Castaňo (+3), 109. Siem, Daly (+4).

Top 10 prvního kola:

Tím, že se dodatečně přihlásil Rory McIlroy, bude mít poslední akce před Masters o náboj víc. Aspoň po úvodní dvě kola, chtělo by se jízlivě dodat. Severoirská světová dvojka se nemusí starat o nic jiného než o svou formu, podobně jako další jistí účastníci prvního majoru sezony ve startovním poli, například Charl Schwartzel (vítěz Masters 2011), Matt Kuchar (9. muž světového žebříčku), či Brian Gay, John Merrick a D.A. Points (vítězové letošních turnajů PGA Tour). Jiní se naopak budou starat ještě o to, jak hrají ostatní, protože titul ze San Antonia vynese jeho držiteli rovněž cestu do Augusty, kam by se jinak nedostal.

Nezanedbatelné budou pochopitelně i podíly z prémie 6,2 milionu dolarů (asi 125 milionů korun). Budou rozdány před klubovnou hřiště s parem 72 a délkou 6878 metrů. Na rozdíl od jiných nemá jednolitý charakter. Greg Norman se rozhodl respektovat přírodu a diverzifikoval jamky tak, že na různých z nich uplatní své přednosti různé typy hráčů. Spektakulární finálovka, hraná do svahu, nabízí šanci na poslední skórování, ale kombinace hadovité vodní překážky a bunkerů napravo od fairwaye problematizují výběr strategie pro druhou ránu. Vyplatit se nemusí ani snaha dosáhnout greenu, ani hra na lay-up.

Odkazy: … TPC San AntonioHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.