Valero Texas Open

31.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Steven Bowditch

PGA Tour – Valero Texas Open, JW Marriott, TPC San Antonio, San Antonio, Texas, USA
(27. – 30. 3. 2014, časový posun -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Všichni tři členové závěrečného flightu nakupili tolik chyb, že by to vystačilo na dva turnaje. Přesto jeden z nich vyhrál. Australan Steven Bowditch se protrápil až ke splnění svého snu, získal první titul na PGA Tour a k němu jako velevýznamný bonus premiérový start na blížícím se Masters. „Měl jsem kliku, že vítr byl tak silný, aby komukoli znemožnil hrát nějaké skvělé skóre,“ řekl. Bylo to drama až do konce. Na poslední jamku přišel Bowditch s náskokem dvou ran, ale drajvoval příliš doleva, takže nemohl útočit na green. Možná by to neudělal ani tak, protože v jeho situaci byla hra na lay up logickou volbou. Takto se stala nutností a on skutečně dopravil míč na jamkoviště v regulaci. Patoval ze vzdálenosti necelého metru do paru, ale neproměnil, doklepnutí do bogey mu však stačilo. Jeho nedělní výkon je 76 (+4), což se promítlo do poklesu konečném skóre ze sobotních -12 na mínus osm. O druhé místo se podělili Američané Will MacKenzie a Daniel Summerhays, oba ztratili na vítěze jeden úder.

„Zůstal jsem pozitivní, i když jsem musel hrát z kaktusů, odvalovat kameny a neproměňoval jsem putty. To se mi dělo i v minulosti,“ svěřil se Bowditch. O náskok z předchozího dne se připravil záhy. Po bogey na jedničce zapsal double bogey na trojce a po nadějném birdie přišlo znovu bogey. V tu chvíli byl na jeho úrovni Matt Kuchar, jenže ani on se nemohl rozvzpomenout, jak se skóruje, ačkoli den předtím se mu to tak dařilo. Sérií bogey ze začítku druhé devítky se dostal do útlumu a výkon 75 (+3) měl za následek pokles na dělenou čtvrtou pozici. Stejně dopadl Andrew Loupe, jenž se „vybláznil“ podobně jako Bowditch na první devítce, a přestože druhou zahrál na -1, i on má v zápisu číslo 75.

Šestasedmdesát ran je pak nejvyšším výkonem turnajového vítěze ve finálovém kole od PGA Championship 2004, kdy ho hrál Vijay Singh. Zisk 1,118 milionu dolarů je zdaleka největší sumou, jakou kdy na šeku na své jméno mohl Bowditch spatřit. Mezi lety 2005 a 2010 hrával střídavě domácí PGA of Australasia a americkou Nationwide Tour, dnes Web.com Tour. V ní skončil na 17. místě finančního žebříčku a získal pro sezonu 2011 poprvé kartu na PGA Tour. Atmosféru majoru okusil loni poprvé na British Open, kde neprošel cutem. Když dostal otázku, s jakou náladou a jakými pocity se vypraví na Mastres, v odpověď zažertoval: „Ani nevím, jak se tam dostat.“

Další pořadí: 11. Na (-3), 16. Walker (-1), 26. Knox (E), 36. Kopeka (+2), 42. Senden (+3),  56. Hadley, R. Palmer (+5).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Sobota – 3. kolo
Proměnit chip-in je vždy radost, ale zahrát ho dvakrát za sebou a ušetřit tím hned tři rány, rovná se vrcholnému číslu golfového umění. Steven Bowditch ho předvedl na úvod svého třetího vystoupení před texaskými diváky. Když jeho míč spadl do jamky na dvojce, kde předtím musel urazit dlouhou vzdálenost kutálením po greenu, podíval se na svého caddieho výrazem, jímž se ptal, jestli je to vůbec možné. Takový úvod předznamenal další úspěšné kolo pro třicetiletého Australana, jenž zapsal 68 ran (-4) a dostal se na průběžné skóre -12. Vytvořil si náskok tří úderů před dvojicí Američanů Andrew Loupe, Matt Kuchar. Ten je autorem nejlepšího výsledku letošního ročníku 65 (-7).

Finálové kolo už se nebude týkat Phila Mickelsona, jenž odstoupil poté, co jej po drivu na odpališti č. 1 (jeho desátá jamka dne) píchlo v boku. „Dal jsem do toho moc síly a natáhl jsem si sval,“ píše se v oficiálním hráčově prohlášení. „Půjdu v San Diegu k lékaři, ale s nataženým svalem se toho moc dělat nedá. Doufám, že budu fit pro Houston, ale jisté to není,“ připomněl Mickelson plánovanou poslední turnajovou prověrku před Masters.

První major sezony se blíží a Bowditch by si případnou výhrou v San Antoniu vybojoval místo ve startovním poli. Po vynikajícím startu birdie – eagle snížil skóre ještě na pětce a ve střední části hřiště ustál krizi, protože po bogey na devítce byl ve velkých potížích i vinou zkažených drivů na jamkách 11, 12 a 14, ale vždy zachránil par hlavně díky tomu, že jej držela hra železy.“Na jedenáctce jsem riskoval, protože v cestě byly stromy. Mohl jsem se vyťuknout do strany na fairway, ale zvolil jsem přímou cestu. Bylo to padesát na padesát,“ komentoval nejlepší ze svých záchranných ran. Wedgí si skvěle přihrál i do závěrečného birdie na čtyřparové sedmnáctce. „Tohle bývá obvykle nejlepší součást mé hry,“ potvrdil.

Další pořadí: 11. Furyk (-4), 14. Spieth (-3), 24. Knox, Hoffman (-1), 48. Senden, Koepka, Walker (+2).
MDF mj.:
Appelby, Villegas, Grace.

Top 10 třetího kola:

Pátek – dohrávka 1. kola a 2. kolo
Navzdory závěrečnému double bogey z deváté jamky se do vedení propracoval Australan Steven Bowditch. Zahrál 67 ran (-5) a vinou počínání na poslední jamce svého kola kleslo jeho skóre na momentálních -8. Proto má náskok pouhé jedné rány před dvojicí Američanů na druhém místě, jimiž jsou Chad Collins a Andrew Loupe. Posledně jmenovaný v ranní dohrávce jako jediný dokázal stlačit skóre na 67 a šel do druhého dějství z pozice lídra. Favorizovaný Phil Mickelson hrál o sedm ran lépe, posunul se dopředu na 69. pozici a s odřenýma ušima prošel cutem, který se ustálil na hodnotě +3. Finálová část turnaje se naopak nebude týkat Jihoafričana Ernieho Else. Nepomohlo mu ani zlepšení ze čtvrtečních 84 ran na 76, o jeden úder zůstal pod potřebnou hodnotou.

U Bowditche, jenž začínal z desátého odpaliště a jehož start na sérii úvodních čtyřparových jamek par – birdie – eagle byl základem pozdějšího úspěchu, je neobvyklý vysoký počet puttů. „To je pro mě letos velký problém, bojuju s tím,“ připustil 155. muž průběžného fedexcupového pořadí, v němž by se případným vítězstvím posunul na 27. pozici. Na konci první devítky přidal další dvě birdie a po dalších dvou na dvojce a trojce už jeho průběžná bilance klesla na deset ran pod par. Pak ale přišel nečekaně zkažený konec. Australan druhou ranou netrefil green čtyřparové jamky číslo 9 a zkazil chip, po němž míč zůstal stále ještě asi dva metry před krajem jamkoviště. Přestože to odsud k praporku bylo zhruba 11 metrů, zůstal lídrův balon po další přihrávce tři metry od cíle a on potřeboval dva putty na to, aby ukončil své vystoupení ve druhém kole. „To se stane,“ odbyl tuto záležitost a naopak si pochvaloval krátkou hru, která ho předtím po celý den držela. „Když dám birdie, tak většinou z metru. Trefil jsem spoustu dobrých wedgí a díky nim jsem na druhé devítce několikrát zachránil par,“ připomněl.

Další pořadí: 16. Kuchar, Hadley (-2),  25. R. Palmer (-1), 33. Villegas, Furyk (E), 43. Spieth, Senden, Koepka (+1), 69. Walker, Mickelson (+3).
Cutem neprošli: Els, Choi, Bohn, Colsaerts, Harrington, Išikawa, Goosen, Uihlein.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Hustá mlha si vynutila odklad kola o dvě a půl hodiny, a tak bylo na konci dne pro tmu přerušeno, dohrává se v pátek ráno. Vedou Američan Pat Perez a Australan Danny Lee s plným počtem jamek (-4). Se stejným skóre přerušil hru na 11. jamce další Američan Andrew Loupe. Hodně kazil Phil Mickelson. Už byl na bilanci -3 a uzavřel svůj den double bogey na jamce číslo 9. Výsledek 77 (+5) znamená, že přenocuje na nelichotivém 135. místě. Podobně daleko za cutem je Jordan Spieth na 105. pozici (+3). V jeho zápisu první  devítky (startoval z 10. odpaliště) straší šest bogey z úvodních sedmi jamek./p>

Lee na sebe zatím strhává pozornost proto, že jde o amatérského šampiona Spojených států z roku 2008, což je titul, na jaký se v zámoří nezapomíná. Nač by sám hráč nejraději zapomněl, je série šesti nezdařených cutů z úvodu této sezony, po němž ovšem následovalo druhé místo v Portoriku. „Už jsem o sobě dost pochyboval. Nebyl jsem schopen srovnat se s žádnou svou ranou. Po Portoriku se všechno začalo měnit, mohl jsem se dívat na věci pozitivně,“ řekl. Perez je znám tím, že umí zahrát jak perfektní, tak mizerné kolo, dokazuje to i letos, ovšem na klidu mu to zdánlivě neubírá. Kolo komentoval takto: „Rozumím všemu, co potřebuje můj švih. Trefoval jsem míče, jak jsem potřeboval, a umisťoval je tam, kam bylo nutné.“

Top 10 přerušeného prvního kola:

/p>

Video – přehled přerušeného prvního kola:

Loni to byla poslední akce před Masters a Skot Martin Laird si na ní zajistil účast na prvním majoru sezony. Útočil ze sedmé pozice a vyrovnal rekord hřiště 63 ran. Letos se dostavil k obhajobě, ale konkurentem mu tentokrát nebude Severoir Rory McIlroy, jenž se před rokem musel spokojit se druhým místem, nýbrž hlavně plejáda domácích hráčů. Do hry se vrací Phil Mickelson a také Zach Johnson, jenž tady vyhrál před šesti lety, když se turnaj přestěhoval na TPC San Antonio. Poháru tu přebírali i Ben Curtis a Brendan Steele. Nebezpečí vždy hrozí od Matta Kuchara či Jordana Spietha. Vedoucí muž FedEx Cupu Jimmy Walker, ale třeba i Jason Kokrak, jenž si přináší skvělou formu z minulého týdne, budou rovněž chtít promluvit do boje o titul. A řada hráčů bude chtít pochopitelně zopakovat Lairdův majstrštyk s Masters, ačkoli těm, kteří zůstanou nekvalifkováni, tentokrát ještě zbude jeden týden na nápravu.

Zdejší Oaks Course je netypické v tom, že nemá skórovací pětipary. Jsou tu čtyři a v loňském ročníku na nich bylo průměrné skóre 4,88. Tento par 72 s délkou 6 799 metrů se vyznačuje velkou rozmanitostí jamek, nebo jejich shluků. Greg Norman se rozhodl respektovat přírodu a diverzifikoval jamky tak, že na různých z nich uplatní své přednosti různé typy hráčů. Spektakulární finálovka, hraná do svahu, nabízí šanci vylepšit výsledek, ale kombinace hadovité vodní překážky a bunkerů napravo od fairwaye problematizují výběr strategie pro druhou ránu. Vyplatit se nemusí ani snaha dosáhnout greenu, ani hra na lay up. Hraje se opět o 6,2 milionu dolarů (přes 123 milionů korun).

Odkazy: … TPC San AntonioHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

.