Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

V Mnichově po divokém závěru slaví titul Angličan Horsey, Čejka na třetím místě

28.06.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Závěrečné kolo silně obsazeného turnaje European Tour, který se pod názvem BMW International Open hrál na hřišti Eicheried poblíž Mnichova, nabídlo až nečekaně dramatické zvraty. Po třech dnech vedl suverénně Velšan Bradley Dredge, ale nakonec se po sérii chyb musel v divoké koncovce sklonit před mladíčkem z Anglie – Davidem Horseym.

Na relativně krátkém a snadném hřišti se v ideálních povětrnostních podmínkách sešla velmi silná konkurence včetně dvou hráčů z první světové desítky (Ernie Els a Paul Casey) a celkem pěti hráčů první desítky současného evropského pořadí Race to Dubai. Největší favorité ale příliš neuspěli (Els ani neprošel cutem) a o titul nakonec bojovali spíše hráči z druhého sledu.

Šestatřicetiletý Velšan Bradley Dredge, který se nijak netají svými ambicemi zahrát si v říjnu ve své domovině Ryder Cup, předváděl tři a půl kola výborný golf a ještě po první devítce finálového Závěrečné kolo silně obsazeného turnaje European Tour, který se pod názvem BMW kola měl náskok tří ran (skóre minus 20). Závěr ale nezvládl a především nepochopitelná chyba na 16.jamce ho stála titul.

Dredge vůbec netrefil snadnou ránu z fairwaye ze zhruba 90 metrů a míček mu dojel až do vodní překážky nějakých 30 metrů před jamkou. Po dalších nevydařených ranách zachraňoval double-bogey těžkým patem ze čtyř metrů a jeho nadějím byl konec.

Velmi podobně nezvládl stejnou jamku (jen 290 metrů dlouhou) také mladý Španěl Pablo Larrazábal, který útočil na titul, ale nevydařený závěr ho stejně Dredge srazil na dělené třetí místo. Na samostatné druhé místo se díky eaglu na poslední jamce vyšplhal Angličan Ross Fischer, který naopak finálové kole špatně začal, ale na druhé devítce pořádně zabral a zvládl ji za 32 ran.

Titul si z Mnichova odváží pětadvacetiletý David Horsey, který hraje na Tour teprve druhou sezónu. Horsey tak trochu nenápadně útočil ze zadních pozic a dvě birdie na posledních třech jamkách mu nakonec přinesla skóre 18 ran pod par a vítězství o jednu ránu. Je to pro něj první titul v kariéře a výhra 333 tisíc Eur ho katapultovala z 50.místa evropského žebříčku do první patnáctky.

„Je to neuvěřitelné a ještě mi to pořádně nedošlo,“ kroutil hlavou po divokém finiši David Horsey. „Ztrácel jsem po třech kolech 5 ran a myslel jsem si, že na vítězství bude potřeba skóre minimálně 20 ran pod par. Nakonec se to ale všechno vyvinulo trochu jinak. V posledních třech týdnech se mi přitom moc nedařilo (pozn.: třikrát za sebou neprošel cutem) a tento týden jsem si chtěl jen prostě v klidu užít a trochu relaxovat. O tohle se snažím už rok a půl. Na túře jsem se zatím cítil docela dobře, ale možná jsem sám na sebe vyvíjel až příliš velký tlak…“

Turnaj v Mnichově zařazuje do svého programu tradičně i německý hráč českého původu Alex Čejka, který si s sebou tentokrát přivezl i výbornou formu z U.S.Open. Čejka se stejně jako před týdnem na Pebble Beach dokázal vyhnout svým tradičním víkendovým propadům a nedělních 67 ran ho vyneslo až na dělené 3.místo. O víkendu nezahrál ani jedno bogey a v posledním kole mu ještě nespadly do jamky čtyři velmi nadějné paty.

Konečné pořadí: Petr Janouch