Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Utrpí Seve Trophy absencemi hvězd?

07.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

José María Olazábal neskrýval zklamání. Nicméně nedal najevo, že by někomu něco zazlíval. Blížící se Seve Trophy se bude muset obejít bez několika hráčů, které by tam Španěl rád viděl. Jenže oni odmítli.

„Jsem smutný, že žádný z top hráčů nepřijede na zápas po letošní Seveho smrti,“ připomněl skon fenomenálního španělského hráče Severiana Ballesterose, po němž se trofej jmenuje. „Zároveň vím, že nejlepší hráči světa mají své závazky a cíle, jako je FedEx Cup, body do světového žebříčku, a pokoušejí se umístit co nejvýš v evropském i americkém money listu,“ dodal.

Pro Olazábala je těžší přijmout absence i proto, že Ballesteros býval jeho blízkým přítelem. Španěl se ovšem hlavně stal novým kapitánem rydercupového týmu Evropy a rád by viděl své hvězdy v týmové soutěži, nejen na běžných individuálních turnajích.

Chybět budou Luke Donald, Martin Kaymer, Rory McIlroy, Graeme McDowell, Paul Casey i Robert Karlsson. Ovšem jen první a poslední jmenovaný budou v termínu Seve Trophy hrát v zámoří. Casey a čerstvě i McDowell z FedEx Cupu vypadli, Kaymer a McIlroy jsou dokonce na startu KLM Open, který začne ve čtvrtek. Neúčast v týmové soutěži odůvodnili únavou z programu a nutností soustředit se na závěrečnou fázi evropské sezony před jejím finále v Dubaji.

Olazábal hraje v nizozemském Hilversunu také, takže si s oběma hvězdami světového žebříčku bude moci promluvit o tom, proč se do nedaleké Paříže nechtějí přesunout. Svými slovy však chuť pro takový pohovor nijak nenaznačil. „Mrzí mě to, ale rozumím jim. Rozhodně to proti nim nepoužiju za rok při Ryder Cupu,“ zůstal diplomatický. Nakolik to v něm vře, nedává najevo.

Američany čeká v listopadu Prezidentský pohár proti Výběru světa a kapitán Fred Couples takové problémy nemá. Termín je mnohem vhodnější, protože zámořská sezona už bude v tu dobu uzavřena. I tak by se mohl někdo omluvit, nicméně to nikdo zatím neudělal a na divoké karty se tlačí dokonce i Tiger Woods. Pro tým USA to bude v Melbourne skvělá prověrka pro Ryder Cup 2012.

Kapitán Kontinentální Evropy Jean Van de Velde se na věc dívá s nadhledem. „V obou týmech pro Seve Trophy bude osm nováčků, to je čtyřicet procent. Bude to pro ně skvělá příprava na dny, kdy vstoupí do hry o Ryder Cup,“ nastínil Francouz pozitivní aspekt celé věci.

Jeho protějšek z výběru Velké Británie a Irska Paul McGinley ho doplnil prohlášením, že je tu stále dost kvality, kterou na mladé a nezkušené mohou přenést jiní. „Tito hráči mají celosvětovou reputaci a významnou rydercupovou zkušenost,“ upozornil Ir a jmenoval Leeho Westwooda a Darrena Clarkea.

Proti nim se na hřišti St. Nom La Breteche postaví například Miguel Ángel Jiménez či Thomas Björn. McGinley si nicméně do těch, kdož účast v Seve Trophy odřekli, mírně rýpl. „Každá týmová zkušnost je k nezaplacení,“ dodal muž, jehož bilance v soutěži je stoprocentní. Vyhrál ji jako hráč v letech 2006 a 2007, předloni totéž dokázal v roli kapitána.

Týmy pro Vivendi Seve Trophy:
Kontinentální Evropa (kapitán Jean Van de Velde/Fr.): Miguel Ángel Jiménez, Pablo Larrazábal, Alvaro Quirós (všichni Šp.), Thomas Björn, Anders Hansen (oba Dán.), Peter Hanson, Alexander Norén (oba Švéd.), Matteo Manassero, Francesco Molinari (oba It.), Nicolas Colsaerts (Belg.).
Velká Británie a Irsko (kapitán Paul McGinley/Ir.): Simon Dyson, Ross Fisher, Mark Foster, David Horsey, Ian Poulter, Robert Rock, Lee Westwood (všichni Angl.), Darren Clarke (S.Ir.), Jamie Donaldson (Wal.), Scott Jamieson (Skot.).