Utopená hůl nebo ztracený bag. Caddie řádí

02.05.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tiger Woods - Ryder Cup 2006 - utopená hůl

Dobrý caddie prý ušetří až dvě rány na osmnáctku. Kolik jich naopak přidá zoufalec s holemi na zádech? Většinou právě ty zmíněné dva údery jako trest za neschopnost. Ale dokáže nadělat i větší paseku. Třeba ztratit hůl nebo rovnou celý bag.

Nejznámější případ zkratu kedíka se odehrál při Ryder Cupu 2006 v Irsku. Stevemu Williamsovi na sedmé jamce hřiště K-Club vypadla devítka železo z ruky do hlubokého jezírka. Tiger Woods se situaci nejdříve upřímně zasmál, ale poté zvážněl. Náhradní hůl neměl, a tak musel počkat, až potápěč devítku vyloví z vody. Hůl se mu vrátila až na patnácté jamce a nebohý kedík si musel protrpět štiplavé poznámky diváků a soupeřů.

Jestliže se dá utopit hůl, není problém dostat pod hladinu míček. Ovšemže jinak než po úderu. Na turnaji Las Vegas Invitational 1992 hodil Mark Brooks na posledním greenu míček k očištění caddiemu. Ten ho však nechytil a nechal dopadnout do vodní překážky. Brooks si sundal boty a ponožky, našel ve vodě 18 míčků, ale svůj ne. Připsal si dvě trestné rány za to, že nedokončil jamku se stejným míčkem.

Brad Faxon se mohl zbláznit, když se jeho kedík John Cubby Burke na Hartford Open 1997 zcela nepochopitelně vydal po fairwayi ještě před úderem. Po odpalu jen s hrůzou sledoval, jak se jeho míček zavrtal do zad nepozorného nosiče. K výsledku na jamce si připočetl dva trestné údery.

Což takhle zasáhnout vlastní bag na vzdálenost 240 metrů? Raymond Floyd to s přispěním aktivního kedíka na The Players v roce 1987 dokázal a připsal si dvě rány navíc. Jeho nosič si chtěl ušetřit cestu, hráči přinesl driver a bag umístil vedle fairwaye. Floyd ho brzy propustil.

Caddie Paul Bramlett při Quad Cities Open 1978 omylem upustil na green týčko, které žmoulal v ústech, a jen se modlil, aby nezměnilo směr puttu Leonarda Thompsona. Samozřejmě, že změnilo. Jeho šéf nejen, že neproměnil putt na eagle, ale navíc vyfasoval dvě trestné rány.

Kristel Mourge d´Algue nechtěla věřit vlastním očím, když na Marks & Spencer 1996 po fantastickém úderu vracela sedmičku železo do bagu. Nebyla totiž její! Kedík vzal hůl omylem z bagu soupeřky ve flightu. Hráčka zapsala double bogey a nosiče vyhodila.

Margaret Smithe si ve skotském Gleneagles najala klubového kedíka, protože hrála Queens´s Course poprvé v životě. Na jedné jamce zahrála míč do velmi hustého vřesoviště, které je zde pověstnou překážkou. Po pětiminutovém hledání ho prohlásila za ztracený a hodlala se vrátit na místo odpalu. Kedík však v hledání pokračoval, a tak ho Američanka vyzvala, aby toho nechal. Kedík odpověděl: „Nehledám míček paní, hledám váš bag…“

.