Utajená Mickelsonova výhra

01.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Byl v sedmém nebi, ale už se vrátil zpátky na pevnou zem. Phil Mickelson má za sebou období, kdy byl hlavně vítězem The Open Championship, a přešel do role černého koně nadcházejících dvou týdnů. Před posledním letošním majorem PGA Championship ji od čtvrtka bude hrát na Bridgestone Invitational na hřišti Firestone CC v Akronu. „Máme před sebou spoustu golfu,“ připomněl po příletu do Ohia, kde se třetí podnik minisérie World Golf Championship koná, a zmínil se také, že se blíží play-off, vyvrcholení dlouhodobé zámořské soutěže FedEx Cup. V něm dosud nikdy neuspěl.

A dlouho čeká i na další úspěch ve WGC. Dva tituly (Cadillac Championship a HSBC Championship) získal v roce 2009, předtím ani potom nic. „Hraju tak dobře jako v nejlepších dobách a na následující dva týdny se zaměřím, protože jsou to šance, jak z letošního roku udělat tak mimořádný, jak jen může být.“ dodal. Jeho triumf na Bridgestone Invitational by ale nebyl až tak překvapivý jako na British Open.

Mickelson rád všechny ujistil, že ty necelé dva týdny po zisku titulu v Británii byly pro něj skvělé. „Každým dnem jsem nadšený, že jsem získal Claret Jug, každý den se na něj dívám. I tady ho mám s sebou, jen tak ho neopustím.“ K vzácné trofeji zval přátele, fotil se s nimi před ní a dělil se o to, že taková příležitost je vzácná a zrovna mnoha lidem se jí nedostane.

Nicméně si program zpestřil i golfem a hlavně návštěvou Oak Hill Country Clubu, kde se za týden odehraje PGA Championship. Byl překvapen tím, jak drsný rough tam hráče čeká. Před deseti lety se tam na PGA Championship po dvě kola držel v první desítce, víkendový program jej zastihl v horší formě, skončil třiadvacátý. „Bude to těžké, jak jen si lze představit. Tak jako na každém majoru,“ dodal.

Teď ale pozornost soustředí na South Course ve Firestonu. Svět se domnívá, že mu to tady nesedí, ale to má krátkou paměť. Věc zkresluje statistika. Hned při premiérovém ročníku WGC tady byl Mickelson v roce 1999 druhý o ránu za Tigerem Woodsem a finišem 65 ran vítěze náležitě vystresoval. Ač byl na Bridgestone Invitational ještě dvakrát čtvrtý, tak dobré kolo ani součet, už nezopakoval a v posledních letech končívá v páté a šesté desítce konečného pořadí.

Přestože má s turnajem takové potíže a navzdory tomu, že po velkém úspěchu nemohl dost dobře trénovat, jde třiačtyřicetiletý do hry neuvěřitelně motivován. Jakmile vzal hůl do ruky, rozpoznal formu. „Odpálil jsem mockrát. Šlo mi to moc dobře,“ pochválil se v úterý.

A usmíval se historce, kterou odvyprávěl jeho rydercupový partner a obhájce titulu Keegan Bradley. „Říkal jsem mu, že vím o jeho mistrovství, ale že jestli chce, naučím ho, jak v Akronu hrát. A on mi odpověděl, že tam vyhrál, když mi bylo devět,“ zašklebil se o šestnáct let mladší hráč.

Než vznikla série WGC, hrála se tady World Series of Golf, turnaj pro vítěze významných světových akcí. A v roce 1996 na ní Mickelson získal svůj devátý profesionální titul, z dnešního pohledu tak trochu utajený. Tehdy do jeho první výhry na majoru scházelo ještě necelých osm let. V následujících deseti (2004 až 2013) jich nasbíral už pět a rozvinul naplno veleúspěšnou kariéru plnou takových vítězství. Letos má na kontě tři – jedno z Arizony, dvě ze Skotska. Není důvod, aby nemoholo přibýt ještě nějaké.