Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

USA mají pro Ryder Cup čtyři nováčky

05.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

V americkém rydercupovém týmu byla vlastně jen dvě volná místa. O tom, že divoké karty udělí veteránům Stevu Strickerovi a Jimu Furykovi, měl kapitán Davis Love III jasno už dávno. Vybral k nim příslušníky mladší generace Dustina Johnsona a Brandta Snedekera, tedy hráče ukazující vrcholnou formu právě ve vrcholící sezoně.

„Byl to možná rok s nejsilnějším tlakem na účast v týmu, jaký jsem zažil,“ prohlásil Love. „Od British Open se někteří výrazně zlepšili a vytvořili ten silný tlak. Bylo těžké někoho vynechat.“

Někteří američtí komentátoři k tomu poznamenávají, že Love měl docela štěstí, když v osmičce automaticky kvalifikovaných se před dvěma týdny na poslední chvíli udržel Phil Mickelson, neboť toho by dle své strategie musel přiřadit ke Strickerovi s Furykem, a tak by svůj výběr zúžil jen na jedno místo, což by při jeho slovech o nabitém poli uchazečů byla prekérní situace.

Z těch, kdo se do týmu nevešli, bude smutný například Nick Watney, vítěz nedávného The Barclays a momentálně druhý muž FedEx Cupu. „Moc rád bych v týmu byl, ale není to v mé moci, tak se tím nezabývám,“ prohlásil s titulem v kapse. Jenže na Deutsche Bank Championship formu, kterou ostatně letos nijak výraznou neměl, nedokázal potvrdit. Skončil na děleném 20. místě a ve dvou kolech se nedokázal dostat pod par.

Tak trochu překvapením je, že mezi vyvolenými není Hunter Mahan. V dřívějších poznámkách se totiž Love pozastavil nad tím, jak to, že když letos vyhrál dva turnaje, nemá dost bodů na to, aby byl v osmičce s automatickou účastí.

Právě Mahan zaostal za Mickelsonem o pouhých 150 bodů na konečném devátém místě a čekalo by se, že takového muže kapitán do své dvanáctky přidá. „Není to jen o bodech, ale o tom, jak ti borci patují a hrají,“ vyslovil se neurčitě Love. Mahan, jenž v pondělí na druhém turnaji play-off skončil na děleném 39. místě, dle jeho pohledu nevytvořil v rozhodujících fázích ten „správný tlak“ na to, aby si utkání proti Evropě zahrál.

Jinak pohled na bodové pořadí do značné míry Loveovu volbu ospravedlňuje – Stricker je desátý, Furyk jedenáctý. Kapitán po Mahanovi v žebříčku přeskočil už jen dvanáctého Rickieho Fowlera a čtrnáctého Bo Van Pelta. Snedeker a Johnson figurují vždy těsně za nimi. „Byly to perné dva týdny. Moc se do Medinah těším. Myslím, že Davisův přístup je geniální,“ zářil Snedeker.

Loveův výběr je podroben zkoumání i z druhé strany. Tím, že přidal právě Snedekera, rozšířil počet nováčků v nominaci na čtyři. Právo startu si vydobyli Jason Dufner, Keegan Bradley a Webb Simpson. Kapitán tedy mohl dát přednost třeba právě Fowlerovi, jenž si premiéru v týmové soutěži odbyl před dvěma lety, nebo Billu Haasovi. Ten sice dosud nehrál Ryder Cup, zato loni Američanům pomohl získat Presidents Cup a jako amatér hrál jak Walker Cup, tak Palmer Cup, ten dokonce dvakrát. A letos nehraje špatně.

Jenže schopnost golfistů zvládnout jamkovou hru se po odtajnění divokých karet nijak zvlášť nepřetřásala. Zato Love zdůraznil, že blížící se utkání o posledním zářijovém víkendu přinese i něco jiného než nároky na herní dovednost. „Potřebuju Steva Strickera. Potřebuju Jima Furyka. Tým bude mít užitek z přítomnosti těchto hráčů v šatně,“ vysvětlil.

A taky na přímou otázku odpověděl: „Ano, naše volba vznikla na základě párování.“ To, že Stricker bude hrát alespoň úvodní čtyřhru ve dvojici s Tigerem Woodsem, přiznal sám Love. Jak ale zamýšlí pospojovat své muže dál, o tom pochopitelně mlčí.

Americký tým pro Ryder Cup
Z bodového pořadí: Tiger Woods, Bubba Watson, Jason Dufner, Keegan Bradley, Webb Simpson, Zach Johnson, Matt Kuchar, Phil Mickelson.
Kapitánův výběr: Steve Stricker, Jim Furyk, Brandt Snedeker, Dustin Johnson.