USA mají pro Ryder Cup čtyři nováčky

05.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

V americkém rydercupovém týmu byla vlastně jen dvě volná místa. O tom, že divoké karty udělí veteránům Stevu Strickerovi a Jimu Furykovi, měl kapitán Davis Love III jasno už dávno. Vybral k nim příslušníky mladší generace Dustina Johnsona a Brandta Snedekera, tedy hráče ukazující vrcholnou formu právě ve vrcholící sezoně.

„Byl to možná rok s nejsilnějším tlakem na účast v týmu, jaký jsem zažil,“ prohlásil Love. „Od British Open se někteří výrazně zlepšili a vytvořili ten silný tlak. Bylo těžké někoho vynechat.“

Někteří američtí komentátoři k tomu poznamenávají, že Love měl docela štěstí, když v osmičce automaticky kvalifikovaných se před dvěma týdny na poslední chvíli udržel Phil Mickelson, neboť toho by dle své strategie musel přiřadit ke Strickerovi s Furykem, a tak by svůj výběr zúžil jen na jedno místo, což by při jeho slovech o nabitém poli uchazečů byla prekérní situace.

Z těch, kdo se do týmu nevešli, bude smutný například Nick Watney, vítěz nedávného The Barclays a momentálně druhý muž FedEx Cupu. „Moc rád bych v týmu byl, ale není to v mé moci, tak se tím nezabývám,“ prohlásil s titulem v kapse. Jenže na Deutsche Bank Championship formu, kterou ostatně letos nijak výraznou neměl, nedokázal potvrdit. Skončil na děleném 20. místě a ve dvou kolech se nedokázal dostat pod par.

Tak trochu překvapením je, že mezi vyvolenými není Hunter Mahan. V dřívějších poznámkách se totiž Love pozastavil nad tím, jak to, že když letos vyhrál dva turnaje, nemá dost bodů na to, aby byl v osmičce s automatickou účastí.

Právě Mahan zaostal za Mickelsonem o pouhých 150 bodů na konečném devátém místě a čekalo by se, že takového muže kapitán do své dvanáctky přidá. „Není to jen o bodech, ale o tom, jak ti borci patují a hrají,“ vyslovil se neurčitě Love. Mahan, jenž v pondělí na druhém turnaji play-off skončil na děleném 39. místě, dle jeho pohledu nevytvořil v rozhodujících fázích ten „správný tlak“ na to, aby si utkání proti Evropě zahrál.

Jinak pohled na bodové pořadí do značné míry Loveovu volbu ospravedlňuje – Stricker je desátý, Furyk jedenáctý. Kapitán po Mahanovi v žebříčku přeskočil už jen dvanáctého Rickieho Fowlera a čtrnáctého Bo Van Pelta. Snedeker a Johnson figurují vždy těsně za nimi. „Byly to perné dva týdny. Moc se do Medinah těším. Myslím, že Davisův přístup je geniální,“ zářil Snedeker.

Loveův výběr je podroben zkoumání i z druhé strany. Tím, že přidal právě Snedekera, rozšířil počet nováčků v nominaci na čtyři. Právo startu si vydobyli Jason Dufner, Keegan Bradley a Webb Simpson. Kapitán tedy mohl dát přednost třeba právě Fowlerovi, jenž si premiéru v týmové soutěži odbyl před dvěma lety, nebo Billu Haasovi. Ten sice dosud nehrál Ryder Cup, zato loni Američanům pomohl získat Presidents Cup a jako amatér hrál jak Walker Cup, tak Palmer Cup, ten dokonce dvakrát. A letos nehraje špatně.

Jenže schopnost golfistů zvládnout jamkovou hru se po odtajnění divokých karet nijak zvlášť nepřetřásala. Zato Love zdůraznil, že blížící se utkání o posledním zářijovém víkendu přinese i něco jiného než nároky na herní dovednost. „Potřebuju Steva Strickera. Potřebuju Jima Furyka. Tým bude mít užitek z přítomnosti těchto hráčů v šatně,“ vysvětlil.

A taky na přímou otázku odpověděl: „Ano, naše volba vznikla na základě párování.“ To, že Stricker bude hrát alespoň úvodní čtyřhru ve dvojici s Tigerem Woodsem, přiznal sám Love. Jak ale zamýšlí pospojovat své muže dál, o tom pochopitelně mlčí.

Americký tým pro Ryder Cup
Z bodového pořadí: Tiger Woods, Bubba Watson, Jason Dufner, Keegan Bradley, Webb Simpson, Zach Johnson, Matt Kuchar, Phil Mickelson.
Kapitánův výběr: Steve Stricker, Jim Furyk, Brandt Snedeker, Dustin Johnson.