PGA Championship

13.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Championship, Ocean Course, Kiawah Island, Jižní Karolína, USA
(9. – 12.8.2012, -6 hodin) 

Rory MCIlroy

Neděle – finálové kolo
Období neustálého střídání major vítězů skočilo. Postaral se o to Rory McIlroy, majitel titulu z loňského US Open. Tím, že přidal další velké vítězství na americké půdě, své druhé na turnajích velké čtyřky, zároveň třiadvacetiletý Severoir ukončil vlastní letošní čekání na dobrý výsledek. A tenhle stojí za to, protože mimo jiné znamená zisk 1,445 milionu dolarů, jisté místo v rydercupovém týmu Evropy (nikdo o něm nepochyboval) a posun ve FedEx Cupu na průběžné osmé místo. Jako bonus získává vítěz post světové jedničky. „Bylo to skvělé kolo. Nemám slov,“ řekl pod tíhou událostí.
Před druhým v pořadí Davidem Lynnem vyhrál McIlroy o úctyhodných osm úderů. Takový náskok si nikdo nedokázal na PGA Championship vytvořit. Držitelem rekordu byl od roku 1980 Jack Nicklaus, jenž v Oakm Hill předčil Andyho Beana o sedm ran. To byly ještě časy, kdy kompletní top 10 obsadili Američané.
„Na startu kola jsem se cítil v pohodě, ale tohle jsem si nedokázal představit,“ zářil McIlroy. Už sahá na legendy, protože takhle mladý jako on vyhrál dva majory jen Seve Ballesteros. Tiger Woods byl o čtyři měsíce starší, když se mu to povedlo. A Američan naopak prodloužil čekání na patnáctý major titul, ten zatím poslední má z US Open 2008. Tentokrát skončil těsně za první desítkou. „Je dobrý,“ ocenil Woods vítězného Evropana. „Všichni víme, jaký je to talent. Prošel letos určitými peripetiemi, to jsme zažili všichni. A jemu to prospělo. Když za to vezme, je to působivé představení,“ dodal.
McIlroy má na kontě výkon 66 ran (-6), jímž v letošním ročníku Carl Pettersson ve čtvrtek zahajoval jako lídr. Protože se uklidnil vítr, našlo se víc takových, co se v neděli dostali do výraznějšího mínusu. Svou bravuru dokázal na třetí jamce, kde drajvoval mezi stromy a křoviska. Míč našel až s přispěním televizních kamer. Dostal jednu trestnou, ale po dropu zahrál wedží tak úžasnou záchrannou ránu, že krátkým puttem zachránil par. A bogey se vyvaroval až do konce finálového dne.
Neděle byla vůbec celobritským dnem, jako by na počest končícím olympijským hrám v Londýně, které byly ještě bez golfu. To se za čtyři roky v Riu de Janeiro změní. Za překvapivě úspěšného osmatřicetiletého Lynna, jenž v USA startoval poprvé v životě, se na dělené třetí místo zařadili další Angličané Justin Rose a Ian Poulter. Rose se vyrovnal McIlroyovi a sestavil své skóre z osmi birdie a dvou bogey. Spolu s oběma jmenovanými zahráli konečných -4 ještě obhájce titulu Keegan Bradley, nejlepší z Američanů ve výsledkové listině, a Švéd s americkým pasem Pettersson. Britský úspěch ovšem ještě vyfutroval Velšan Jamie Donaldson, další nečekaně vysoko postavený muž. Za konečných -3 mu patří dělená sedmá pozice.
Woods se naproti tomu předvedl jen vlažně, o nějakém útoku na přední pozice nebylo ani řeči. Na první devítce zahrál dvě birdie, ale smazala je dvě bogey, obě na pětiparovách jamkách, kde Američan doplatil na zkažený drive.
Další pořadí: 11. Woods, B. Watson, McDowell, Scott (-2), 18. Daly, Harrington (-1), 27. Jiménez (+1), 32. Donald (+2), 36. Mickelson, Singh (+3), 48. Els, D. Johnson (+5), 70. Z. Johnson (+12).

Konečné Top 10:

Dohrávka 3. kola
S kompletně dokončeným programem 54 jamek  je se skóre -7 v čele Severoir Rory McIlroy, a to dokonce s náskokem tří úderů na druhého Švéda Carla Petterssona. Napodobil své první kolo a zapsal 67 ran (-5).
Tiger Woods se lehce vzpamatoval, i tak ale zapsal 74 (+2), stejně jako Vijay Singh, jemuž dopolední dohrávka třetího kola nevyšla. Woods i Singh se dělí o šestou pozici, na lídra ztrácejí pět ran.
Další pořadí: 10. McDowell, Poulter, Harrington (-1), 16. Ogilvy, Bradley (E), 20. Mickelson (+1),  25. Jiménez, Rose, B.Watson  (+2), 41. Els (+4),  64. Donald (+8).

Top 10 třetího kola:

Sobota – 3. kolo
Den začal opět větrně, ale s prvním těžkým mrakem vítr začal opadávat. Hodinu poté bylo kolo pro bouřku přerušeno ve chvíli, kdy třináct dvoučlenných flightů bylo ještě na hřišti. Ve vedení jsou Rory McIlroy a Vijay Singh se shodným skóre -6. Tigeru Woodsovi se nedařilo a klesl v průběžném pořadí mimo první desítku. Na lídry ztrácel v okamžiku ukončení hry pět úderů.
Spolu s partnerem ve finálovém flightu dokončili teprve sedm jamek. Fidžan na nich hrál nepoměrně lépe, zapsal dvě birdie, zatímco Woods tři bogey (jamky 4, 5 a 7), takže mu přestávka přišla vhod. McIlroy odešel ze hřiště po dokončení deváté jamky, na které zapsal bogey. Předtím exceloval a do skórkarty nasázel pět birdie.
Podobně úspěšný byl ještě Australan Adam Scott, jehož čtyři birdie na první devítce vynesla na momentální třetí místo těsně za vedoucí dvojici. Poslední ze spolulídrů po druhém kole Carl Pettersson je průběžně čtvrtý o ránu za Scottem.
Z hráčů, kteří mají za sebou kompletní sobotní program, je na tom nejlépe Bo Van Pelt na dělené páté pozici. Ve třetím kole zaznamenal výsledek 67 (-5) a nebyl sám. Stejné nejlepší skóre dne završili i jeho američtí krajané Steve Stricker a Jimmy Walker.
Po dohrávce bude v neděli startovní pole rozděleno na trojice a finálové kolo se odehraje z prvního i desátého odpaliště zároveň.

Čelo tabulky po přerušení:

Pátek – 2. kolo
Čelo leaderboardu jako ze „starých dobrých“ časů. Třeba z roku 1998, kdy Vijay Singh získal svůj první major titul a Tiger Woods byl jedním z těch, kteří ho pekelně proháněli. To už je sice dávno pryč, ale připomínkou oněch dob je pohled na dělené první místo leaderboardu po polovině turnaje. Američan s Fidžanem se o něj dělí se shodným průběžným skóre čtyři rány pod parem, v čemž jim ovšem ještě sekunduje nová postava na předních příčkách velkých turnajů Carl Pettersson.
Švéd s americkým pasem sice zahrál 74 ran (+2), ale očekávaná větrná loterie znemožnila ostatním hrát nějaké přehnaně skvělé výsledky, a tak svou pozici udržel, byť už není sám. „Vědel jsem, že cokoli kolem paru bude vynikající výsledek. V takový den nemáte opravdu žádná velká očekávání, jen si přejete, aby vás to nesemlelo,“ uvedl na adresu prudkých poryvů Pettersson.
Singh předvedl nejlepší výkon dne. Jeho 69 ran (-3) je jedním z pěti pátečních výsledků v mínusových číslech. Další, jimž se to povedlo, hráli o ránu nebo dvě hůř. Dva ze svých tří major titulů získal právě na PGA Championship (po roce 1998 ještě v roce 2004) a tentokrát předvedl i nejvyšší počet birdie (pět) z celého startovního pole.
To Woods byl umírněnější a své skóre 71 (-1) namíchal ze tří birdie a dvou bogey. „Už jsem by v této pozici za svou kariéru mnohokrát. Proto vím, že toho máme ještě hodně před sebou,“ odbyl nabízenou možnost na zisk patnáctého major titulu. Mohl být v samostatném vedení, ale zkazil poslední jamku. Poslal míč mezi stromy, přesto si ještě vytvořil birdie šanci, ale ze dvou metrů zahrál trojputt. „Bylo to těžké, ale byla to taky zábava. V tom větru foukajícím všude to opravdu nebyl jednoduchý den,“ potvrdil jeden z nejzkušenějších startujících.
Co by za to někteří konkurenti dali! Problémy měl třeba Rory McIlroy a to, že se Severoir i po třech ranách do plusu udržel v top 10 se ztrátou dvou ran na lídry, jde na vrub obecně vyšším hodnotám u jmen většiny účastníků turnaje. Z nich si pohoršili zejména obhájce titulu Keegan Bradley a jeho o generaci starší americký krajan John Daly. Stejné chyby, stejné známky, chtělo by se s nadsázkou říct – pět nad znamená po polovině podniku +1 a dělené patnácté místo.
Ještě hůř je na tom světová jednička Luke Donald. Momentální bilance +6 znamená, že se tak akorát vešel do cutu, jímž prošlo 73 hráčů. Není mezi nimi další Angličan Lee Westwood, protože se dostal až na +8. A6 dvojciferné plusové skóre neminulo padesátku golfistů a některá konečná čísla jsou až odstrašující. Krom hráčů startujících na divokou kartu US PGA má nejhorší Angličan Paul Casey: +20.
Cutem neprošli: Colsaerts, García, W. Simpson, Mahan, Westwood, Cink, Manassero, Fowler, Kuchar, Snedeker, Kaymar, Quirós.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Carla Petterssona nelze považovat za překvapivého lídra, ačkoli do okruhu favoritů před turnajem nepatřil. Vítěz letošního dubnového RBC Heritage se dokáže pohybovat v popředí výsledkových listin, byť pak třeba nevyhraje. Tentokrát se mu povedlo čisté kolo s šesti birdie a 66 ran (-6) už nikdo nezopakoval. „Nemyslel jsem si, že bych mohl dát 66, ale protože ráno nebyl vítr, bylo mi jasné, že je toho potřeba využít a udělat skóre. Každý výsledek v mínusu je dobrý,“ pochvaloval si Švéd s americkým pasem.
Jen o jeden úder horší skóre má hned čtveřice zajímavých golfistů. Severoir Rory McIlroy jako by chtěl připomenout, že o své ambice nepřišel, i když ve výkonnosti v posledních měsících přece jen polevil. „Myslím, že jsme měli štěstí na podmínky,“ připomněl, že ranní flighty vyšly na hřiště, změklé lehkým deštěm, za chladného počasí. „Mám dojem, že tohle bude nejlepší den turnaje,“ zapochyboval McIlroy nad předpovědí. Vítr se ostatně zvedl už ve čtvrtek přes poledne.
Vedle něj figurují Švéd Alex Norén, jediný, kdo se tak vysoko vyšlphal z pozdních tee timů, dále Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo, jenž na sebe upozorňuje čím dál víc a ačkoli vavříny sbíral zatím jen v Evropě a Asii. Americe jeho herní styl imponuje, protože se podobá spoustě nových nadějných amerických hráčů. Což je i případ Garyho Woodlanda, v jehož osobě zde má zastoupení i pořadatelská země.
Rozhodně nikoli čekaným je výsledek jeho krajana Johna Dalyho. Někdejší tradiční uchazeč o major tituly, ale také enfant teribble světové profesionální scény se dělí o šestou pozici se skóre -4, jaké zahrál mimo jiné i obhájce titulu Keegan Bradley, ale na jaké se spousta velkých postav současné éry nedostala.
Například Tiger Woods, sledovaný už z podstaty, protože šance na patnáctý major titul tu je a on ji svým výsledkem 69 (-3) podpořil a udržel. Zkušený borec připomněl situaci z rána. „Hrál jsem s Keeganem a on byl tři pod po dvou jamkách. Podíval jsem se na leaderboard a vidím, že někteří mají mínus čtyři po šesti,“ popsal. „Říkal jsem si, že tady každý zaraje, šest, sedm i osm pod par, ale jakmile začalo foukat, všechno se trochu změnilo.“
Naopak zcela nevydařený start za sebou mají světová jednička Luke Donald, jenž zapsal 74 (+2), a jeho anglický krajan Lee Westwood. To, že poslední dobou hraje ve velkém útlumu, dokázal výkonem ještě o ránu horším. Pozice na rozhraní první a druhé stovky pořadí nevěstí nic dobrého.

Top 10 prvního kola:

Poslední major turnaj této sezóny je zde. Účastnit se bude celá golfová elita počínaje loňským vítězem Keegen Bradley, který zvítězil minulý týden na Bridgestone Invitational. Dále pak bude startovat Tiger Woods, Rory McIlroy, Jim Furyk, Bubba Watson, Padraig Harrington, Ernie Els, Phil Mickelson, Lee Westwood, Graeme McDowell, Nick Watney, Steve Stricker, Luke Donald, K.J. Choi, Matt Kuchar, Vijay Singh, Dustin Johnson, Jason Day, bratři Molinari či John Daly.

Hraje se na hřišti Ocean Course parem 72 o délce 6 726 metrů.

Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (164 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,44 mil. dolarů (29,5 mil. korun českých) a získají 600 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Odkazy: … Ocean CourseSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček