US Open může vyhrát i golfista s mizernou formou

15.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Phil Mickelson dosud nikdy nevyhrál US Open.

„Je příliš nebezpečné, očekávat od sebe vítězství.“ Tak pravil Luke Donald, největší favorit US Open. Vede všechny důležité žebříčky, včetně světového. Letos toho vyhrál nejvíc ze všech. Přesto ví, že v golfu to pro nový týden a nový turnaj moc znamená.

„Důležité je, držet se v kontaktu. To se mi daří,“ naznačil recept na setrvale vysokou výkonnost poukazem na to, že nemusí být po každém kole nejlepší, ale mezi nejlepšími. První místo se tak někdy dá získat zdánlivě snadno, jakoby bez boje. Nikoli však bez kvality.

„Očekávám od sebe, že předvedu to, co umím. To by mělo zajistit dobrou pozici před nedělí. V poslední době jsem to dokázal,“ dodal třiatřicetiletý Angličan, jehož hernímu stylu mírně nahrávají úpravy hřiště Blue Course. Na spoustě jamek dostane prostor k vyniknutí jeho hra železy spíše než přednosti ranařů.

Jenže i mezi nimi se najdou spolufavorité nadcházejícího druhého majoru sezony. Tiger Woods, jenž pro zranění hrát nebude, při své minulé návštěvě Congressional Golf Clubu poznamenal ke zdejším greenům, že jsou jako z hazardní hry. Proto se snažil dostat se co nejblíž k praporku, takže používal driveru v mnohem větší míře než obvykle.

Forma, jakou má Donald, je jedna věc. To, jak komu sedne hřiště, je věc druhá. „Pebble Beach jako by mi ušili na míru,“ vrátil se o rok zpět Graeme McDowell.

Severoirský obhájce titulu se na kalifornské půdě nenechal srazit brutalitou čtvrtého kola, v němž jen hrstka golfistů zahrála pod par.

Lídr po třech dnech a velký hitter Dustin Johnson naopak tehdy ve finále totálně propadl. Může se mu to stát i na opačné straně USA? „Po pravdě řečeno, už si na to moc nevzpomínám. Dost možná, že jsem to hodil za hlavu už v pondělí, když jsem vstal,“ vrátil se ke svému kolu za +11.

O letošním přestavěném hřišti se Johnson vyjádřil pochvalně. „Je férové,“ uvedl a nastínil hranici, kde se může rozhodovat o dobrém a špatném výsledku. „Rough je vysoký, takže když minete fairway o podstatný kus, jste v problémech. Ale když netrefíte jen o kousek, tam už je to celkem solidně ostříhané. Takže můžete zariskovat a zkusit trefit green, i když ránu nebudete mít tak docela pod kontrolou.“

Komu tedy bude letošní, tradičně krutě náročný layout hřiště vyhovovat? McDowell na otázku, zda i Blue Course vyhovuje jeho naturelu, odpověděl: „Uvidíme. Na tomhle hřišti jsou šance otevřené.“ Naznačil, že okruh uchazečů o prvenství bude široký.

Loňský vítěz US open potvrdil Johnsonův postřeh o roughu a dodal, že na greenech bude důležité, aby míč zůstal pod jamku. „Jinak bude bogey dobrý výsledek. Zajímavé jsou i bunkery, je v nich nezvykle mnoho písku a míče hodně zapadávají,“ všiml si McDowell.

Další veličinou, vstupující do hry o prvenství je zkušenost. V kombinaci s vědomím, že už hráč na US Open, proklamovaně nejtěžším turnaji světa, dosáhl velkého prvenství, to může znamenat klid do hry.

Ve startovním poli letošního ročníku je osm takových mužů – spolu s McDowellem ještě Lucas Glover (2009), Ángel Cabrera (2007), Geoff Ogilvy (2006), Michael Campbell (2005), Retief Goosen (2004, 2001), Jim Furyk (2003) a Ernie Els (1997, 1994).

Když posledně jmenovaný Jihoafričan získal svůj druhý titul, hrálo se právě na marylandském hřišti. „To už je dávno,“ usmál se, „hřiště se trochu změnilo, závěr je úplně jiný.“ A pak relativizoval všechny předpovědi: „Tehdy jsem sem přijel v mizerné formě a mé vítězství překvapilo mě i celou mou rodinu.“

Naznačil alespoň, že zkušenosti mohou hrát roli, protože správná startegie, jak hrát v Congressional Country Clubu, se ani po redesignu nezměnila. Neméně zkušený americký kolega Phil Mickelson pak konkretizoval, že to, o čem Els hovoří, je schopnost udržet míč ve správné linii, byť třeba i s pomocí vhodných záchranných ran.

Mickelson je sice držitelem čtyř major titulů, ale US Open nikdy nevyhrál. Rád by, ale… „Když se příliš soustředíte na výsledek, můžete si postavit překážku sami sobě. Proto spíš než na výhru myslím na to, jaká výzva zde leží,“ vyjádřil variaci postoje Luka Donalda, s nímž jej pojí i brilantní krátká hra. Rozhodne letos právě ta?