Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Ultrakonzervativní Augusta National tu a tam ze svých tradic sleví

05.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Na místě, kde nejeden otrok zažil týrání a dost možná i smrt při pěstování rostlin na barvířskou modř, byl v roce 1933 otevřen golfový klub a sám si vypěstoval pověst mastodonta mezi všemi na světě.

Bez ohledu na to, že Augusta National Club v okrese Richmond jižanského státu Georgia má v důsledku své ultrakonzervativnosti mizernou pověst, pro profesionálního hráče není v kariéře ničehož víc než odvézt si odsud zelené sako jako odměnu pro vítěze.

The Masters Tournament se koná od roku 1934 a letošní první major sezony začne už ve čtvrtek. Tentokrát bude zdejší neopakovatelné hřiště zároveň kolbištěm pro ostrý střet generací.

Jako by těch kontroverzí nebylo dost. Augusta není jediným klubem, neudělujícím členství ženám, ale zdaleka nejslavnějším z nich. Jenže poté, co si před devíti lety Martha Burk v čele feministické skupiny nedokázala vynutit změnu v klubových stanovách, nikdo další se o takovou věc nepokusil.

Hovoří se o tom, že uchazeč je před přijetím prověřován i co do sexuální orientace, vztahu k tradicím, rodinným hodnotám a podobně. Donedávna bylo nemožné, aby se o členství ucházel nebílý muž.

To změnil až Tiger Woods a mnozí považovali za výsměch, že tento americký symbol falešného vztahu k rodině si loni zvolil k návratu na scénu po kolosální aféře s nevěrou právě tento turnaj.

Jiným ale vlastně imponoval, stejně jako je klubová politika, lpící na tradicích a štítící se velkých změn, velkou skupinou lidí považována za pevný bod ve vesmíru.

Existence Augusta National GC byla dokonce brzdou při přijímání golfu na program olympijských her, proklamujících fair-play, pospolitost a porozumění.

Nakonec ale zvítězil komerční zájem a právě to je oblast, kde se svébytnost nejslavnější golfové akce rovněž výrazně projevuje. Masters je jedna ze sponzorsky nejpřitažlivějších sportovních událostí na světě, ale nevede to k nenasytnosti. Třeba televizní smlouvy jsou uzavírány striktně pouze na jeden rok, takže klub se zříká bonusů obvyklých v případě dlouhodobých kontraktů.

To mu ale umožňuje diktovat podmínky. Délka reklam je omezena a majitel práv nesmí do vysílání zařazovat upoutávky na jiné své pořady, čímž klub vyloučil riziko, že by se na obrazovce střídal pohled na „korektně“ oblečené hráče a například polonahé modelky, výstřední komiky a podobně.

Jestliže členové tvoří polouzavřené společenství proto, že jde o privátní klub, a jestliže startovní pole Masters je omezené, aby hráli skutečně jen ti nejlepší s nejzasloužilejšími, naprostou zvláštností jsou restrikce kolem vstupenek.

První major sezony nesledují diváci ani fanoušci, nýbrž „patroni“. Vlastnictví lístků se dědí i daruje. Ti, kteří přijeli před rokem, jsou pro další ročník oslovováni, zda hodlají využít svého předkupního práva.

Atmosféra bývalé plantáže je zkrátka upjatá jak jen upjatá být může. I jiné tradice, jako je par-3 contest před hlavním turnajem, úterní večeře servírovaná obhájcem titulu, nebo  slavnostní odpal některé z golfových legend, jsou zároveň zrojem obdivu i úsměšků.

I v Augustě ale tradice padají. Ačkoli klub nadále zaměstnává skupinu caddies, profesionálové smějí od roku 1983 využívat služeb svých vlastních nosičů holí. A světě div se – je dovoleno, aby mezi nimi byly ženy.