Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

68. U.S. Women’s Open

01.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – U.S. Women’s Open Conducted by the USGA, Sebonack Golf Club, Southampton, New York, USA
(27. – 30. června 2013, časový posun: -6 hodin)


Nelly a Jessica Korda

Neděle – finálové kolo
Podle očekávání, což ale nic nemění na triumfálnosti toho všeho: Inbee Park vyhrála i třetí letošní ženský major a řadí se k legendám světového golfu. V moderní éře to nedokázal nikdo, naposledy byla takto úspěšná Babe Zaharias v roce 1950. „Jsem velmi poctěna tím, že moje jméno je vedle takové velikánky,“ složila Park poctu své předchůdkyni.
Jihokorejské golfistce stačilo v závěrečném dějství zahrát 74 ran (+2), její konečné skóre -8 je o čtyři údery lepší, než jakého dosáhla druhá v pořadí I.K. Kim. Triumf jejich vlasti stvrdila třetím místem Ryu So-yeon (-1), víc učastnic už se pod par nedostalo. Čechoameričanka Jessica Korda se skóre +2 mírně klesla na dělenou sedmou pozici.
Závěrečné dějství bylo vpravdě krutou prověrkou umění vyrovnat se s nezdary. Jen tři ženy – Ryu a Američanky paula Creamer a Brittany Lang – zahrály na úrovni paru hřiště, pod něj nešla v neděli žádná. Dlouho se držela právě Korda, jejíž čtrnáctiletá sestra Nelly si protrpěla křest ohněm až k závěrečným 81 ranám a 64. místu, ale starší ze sourozenkyň dvěma bogey v závěru přece jen atak vyšších pozic nedotáhla do konce. I tak si upevnila pozici v bodovém pořadí pro solheimcupový tým a půjde váš i z 39. místa světového žebříčku.
Tomu bude ještě dlouho vévodit Park, i kdyby teď na delší dobu přestala hrát, nebo polevila ve výkonnosti. Sebonack Golf Club viděl její šesté letošní turnajové vítězství a fakt, že poloviny z nich dosáhla na majorech, hovoří za vše. „Nevím, co jsem dnes dokázala, ale je to něco velkého. Bojím se pomyslet na to, čeho jsem ještě schopna,“ doplnila nejlepší žena současnosti. Vedle ní a Zaharias mají tři velké tituly na kontě už jen Mickey Wright (1961) a Pat Bradley (1986).
Další pořadí: 4. Creamer, Stanford, Ewart Shadoff (+1), 7. Lang, Korda (+2), 9. Feng Š. (+3), 11. A. Mijazato (+4), 13. Thompson, Webb (+5), 15. Matthew (+6), 31. Ch. Kim (+10), 36. Ko (+11), 42. S. Lewis (+12), 57. Ciganda (+17), 64. N. Korda (+22).

Sobota – dohrávka 2. kola a 3. kolo
Nelly Korda se vydala ve šlépějích své sestry a prošla cutem do finálového programu. Ač si v jeho sobotní části už nepočínala zdaleka tak zdatně a zahrála 79 ran (+7), v podmínkách, jaké poznala poprvé v životě, není vůbec nejhorší. A některé nemohou o pocty usilovat už vůbec. Hranice postupu klesla na +6 úderů, takže pod ní zůstala o ránu německá hráčka českého původu Sandra Gal. Jessica Korda pak ve třetím kole neudržela skóre pod parem a po výsledku 76 (+4) se dostala na průběžných +1, což znamená jen mírný pokles na dělené šesté místo (spolu s americkou krajankou Paulou Creamer), nicméně na vedoucí Inbee Park ztrácí jedenáct ran. „To se stane, to je US Open, nic nového,“ komentovala dílčí nezdary ve své hře Čechoameričanka.
Už podle rozdílů ve výsledcích je vidět, že Jihokorejka Park je naprosto suverénní a kráčí za třetím letošním ziskem ženského major titulu. „Budu se snažit dělat totéž, co v předchozích třech dnech,“ rozjímala nad stavem věcí. „Bude to velký den, ale bude to zase jen další kolo golfu. Pokusím se nad tím moc nepřemýšlet.“ Její krajanka I.K. Kim na druhém místě už na ni nabrala ztrátu čtyř ran, třetí Jodi Ewart Shadoff z Anglie dokonce sedm. Pod parem jsou pak už jen další korejská golfistka Ryu So-yeon a Američanka Angela Stanford na dělené čtvrté pozici.
Další pořadí: 8. A. Mijazato, Kerr (+2), 12. Webb, Matthew, Nordqvist (+3), 17. N.Y. Choi, Thompson (+4), 20. Feng Š. (+5), 25. S. Lewis (+6), 25. Salas (+6), 39. Ch. Kim (+8), 51. Ko (+11), 61. N. Korda (+13).
Cutem neprošly: Gal, Tseng, Pettersen, Pak, vzdala Wie.

Pátek – 2. kolo
Jessica Korda se vyrovnaným golfem propracovala na průběžné páté místo v turnaji, který nemá za sebou kompletní polovinu programu, ten byl přerušen poté, co s podvečerem padla mlha. I tak se ale dá říct, že v něm zatím všem vévodí světová jednička Inbee Park, se skóre -9 první o dvě rány před svou jihokorejskou krajankou I. K. Kim. Další hráčky už jsou za ní nejméně o pět ran, z nich ale ještě Angličanka Jodi Ewart Shadoff má šanci toto změnit. V okamžiku přerušení měla za sebou 15 jamek a spolu s Američankou Lizette Salas se dělila o třetí místo se skóre -4. Korda hraje zatím -3. Její mladší sestra Nelly se zhoršila a zatím je pod hranicí předpokládaného cutu. Ten se ještě může posunout níž, protože poslední flighty absolvovaly pouze 11 jamek. Německá hráčka českého původu Sandra Gal by se postupu dočkala jedině v případě, že by cut klesl o dvě rány, to už je méně pravděpodobné.
Park zapsala i v silném větru stejně jako ve čtvrtek šest birdie, ale místo jednoho bogey má dvě. I tak je výsledek 68 ran (-4) nejlepší páteční z těch, které zatím kolo dokončily. Zopakovala ho jen Američanka Angela Stanford, dělící se s Korda o pátou pozici. Čechoameričanka po dvou bogey na první devítce skvěle finišovala, po birdie na jamkách 13, 15 a 18 se dostala na 71 (-1) a upevnila si svou pozici v top 10. Její amatérská sestra má v zápisu opět dvě double bogey, dále čtyři bogey a tři birdie. Její výkon byl statečný, nicméně po zápisu 77 (+5) si pohoršila na +6 a bude čekat, jestli v sobotní dohrávce budou konkurentky kazit.
„Jsem moc ráda za to, jak jsem v těch podmínkách hrála, a jsem šťastná, že se mi podařilo dohrát kolo celé. Na osmnáctce už byla mlha, ale zahrála jsem tam birdie, tak mě to asi nepoznamenalo,“ řekla Park k výkonu. Korda si všimla, že už tak těžké hřiště bylo proti prvnímu dnu ještě obtížnější. „V tom větru musíte občas tu a tam vybírat nějaká řešení. Tahala jsem delší hole než včera. Nakonec jsem využila nějaké birdie šance,“ dodala Jessica korda.

Čtvrtek – 1. kolo
Jako by Jihokorejky měly tento turnaj poslední dobou předplacený, další z nich se ujala vedení, tentokrát ale žádná z favoritek. Nejlepší byla v zahajovacím dějství Kim ha-neul díky skóre 66 ran (-6) a na druhém místě figuruje se ztrátou jedné rány její favorizované krajanka a světová jednička Inbee Park. Také mezi čtveřicí dělící se o místo třetí je golfistka této asijské země I. K. Kim. Spolu s ní mají průběžnou bilanci -4 Švédky Caroline Hedwall a Anna Nordqvist a ještě zástupkyně pořadatelské země Lizette Salas. Jessica Korda začala skvěle, dělí se o devátou pozici (-2) s odstupem čtyř úderů na vedoucí konkurentku. U.S. Open  hraje také její mladší sestra, čtrnáctiletá Nelly. Start jí vyšel, zahrála 73 úderů a je na 37. pozici (+1). Nelly Korda hraje jako amatérka. Další z česky hovořících hráček Sandra Gal z Německa je až na 81. místě. 
Další pořadí: 9. Gulbis (-2), 17. Masson (-1), 28. Ko, Creamer, M.Miyazato (E), 81. Keating, Ciganda, Ai Miyazato, Pettersen (+4), 81. Tseng (+4).

 

Inbee Park bude hrát o unikátní hattrick. Vítězka dvou letošních majorů jde do startu třetího v komfortní situaci – v minulém  týdnu zvítězila v této sezoně už popáté, je ve formě a sebevědomá. Konkurence bude samozřejmě nejtěžší myslitelná, ale s většinou hráček se jihokorejská světová jednička beztak utkává v běžných turnajích LPGA, takže alespoň zpočátku bude určitě bez stresu. Totéž by si mohla říct její krajanka Choi Na-yeon, jež bude obhajovat titul z Kohleru ve Wisconsinu. Před ní se radovala Ryu So-yeon, v roce 2009 Ji Eun-hee a historický exkurs vede až k datu 2008, kdy právě Inbee Park, tehdy ještě pod původní podobou svého jména Pak In-pe, získala svůj první major. Mezi tyto triumfy hráček asijské velmoci se vejde jen výhra Pauly Creamer z roku 2010.

Ženské otevření americké mistrovství se hraje od roku 1946 a letos se s dotací vyšplhalo až k částce 3,25 milionu dolarů (64,25 milionu korun). Pořadatelé z USGA ho tentokrát situovali na hřiště s parem 72, měřícím 6242,5 metru. Profesionálky sotva ocení panoramatické výhledy na Long Island, zatímco střet designových stylů Jacka Nicklause a Toma Doaka je určitě zajímat bude. Kdo má s hřištěm zkušenosti, obvykle tvrdí, že zážitek z hry na něm je zcela jiný než jaký získá příchozí pouhou prohlídkou. Jinými slovy, je to těžší, než to vypadá…

Odkazy: … Sebonack Golf ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.