U.S. Open

17.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – U.S. Open, Merion GC, Haverford Township, Ardmore, Pensylvánie, USA
(13. – 16. června 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 

 

 

Justin Rose

Neděle, finálové kolo – vítězem je Justin Rose
Neproměněný chip Phila Mickelsona do birdie na osmnácté jamce přinesl vítězství Justinu Roseovi, jenž čekal na výsledek posledního vážného konkurenta v klubovně. Anglický golfista zahrál v závěrečném kole 70 ran, tedy even par, a jeho celkové vítězné skóre je +1. Mickelsonovi patří pošesté v jeho kariéře na US Open druhé místo, tentokrát se o ně podělil s Australanem Jasonem Dayem, oba za vítězem zaostali o dvě rány.
„Na tohle jsem čekal celý život,“ řekl Rose, jenž se na turnajích velké čtyřky takto raduje poprvé, až dosud bylo jeho maximem loňské třetí místo na PGA Championship. „Představoval jsem si, jak držím takový pohár doma na putting greenu stokrát, tisíckrát. Tohle je naprostý vrchol pro profesionálního golfistu.“ Zároveň s osobním úspěchem ukončil dlouhé čekání anglických fanoušků na výhru v americkém otevřeném šampionátu, naposledy v něm jako zástupce této země triumfoval Tony Jacklin v roce 1970.
Rose začínal finálový den z děleného pátého místa, na vedoucího Mickelsona ztrácel dvě rány. Ani on se na přetěžkém hřišti Merion Golf Clubu nevyvaroval chyb, ale nebyly tak velké, aby si jimi zatarasil cestu na vrchol, jako se to povedlo jiným. Třeba domácímu Stevu Strickerovi, jehož šance stát se v šestačtyřiceti letech nejstarším vítězem US Open vzaly za své už na druhé jamce, kde trefil dvakrát aut a zahrál triple bogey 8. Podobných jednorázových kolapsů bylo k vidění opět několik, našli se i hráči, kteří vršili rány navíc v sériích za sebou. Brzy vykrystalizovala skupina čtyř hráčů, mezi nimiž se mělo rozhodnout.
Jako první z nich absolvoval finálové kolo Day, jehož hvězdné chvíle skončily desátou jamkou. V dalším průběhu už zapsal jen tři bogey a po denním skóre 71 (+1) čekal v klubovně, jak dopadne. Dlouho se nahoře držel americký aspirant na velký úspěch Hunter Mahan. Sice ani jednou neskóroval, ale dlouho bylo jeho jedinou chybou bogey ze šestky. Na patnácté jamce však přišlo double bogey a zkaženým závěrem Mahan odpadl až na konečné dělené páté místo spolu s dalšími třemi hráči, krajany Jasonem Dufnerem a Billym Horschelem a také s nestárnoucím Jihoafričanem Erniem Elsem.
V okamžiku, kdy měl Rose dohráno, Mickelson přišel na odpaliště sedmnáctky s jasným úkolem: alespoň jedním birdie si vynutit play-off. Na tomto tříparu však poslal míč příliš daleko od jamky a dvěma putty hrál par. Z týčka finálové osmnáctky poslal míč poněkud doleva do středního roughu a z pozice, v níž mu výhled stínily větve stromů, nedokázal zasáhnout green v regulaci. Následný zmíněný chip byl riskantní i nadějný, ale balon přece jen objel o několik centimetrů jamku a v tu chvíli mohl začít jásat Rose. „Je to pro mě rána,“ přiznal Mickelson. „Byl jsem na dobré cestě začít se dívat jinak než dosud na turnaj, který si tak přeju vyhrát a na kterém jsem k tomu měl už tolik příležitostí.“
Ten hrál velmi stabilně, zároveň ale i agresivně, a získal jistotu zejména brzkými dlouhými putty. V nedělním zápisu má pět birdie a pět bogey, i jeho celkové vystoupení na turnaji je stabilní: 71+69+71+70.
Další pořadí: 14. Schwartzel (+8), 15. Westwood (+9), 17. Snedeker, Ch. Kim-am. (+10), 21. Poulter (+11), 28. Kuchar (+12), 32. Simpson, B. Watson, Woods (+13), 41. McIlroy (+14), 45. Scott (+15), 55. D. Johnson (+17).

Konečné Top 10:

Důležité momenty finálového kola:
19:09 – pondělí 01:09: Donald zranil dobrovolnici a je bez majoru
Poměrně brzy vzala za své snaha Luka Donalda, bývalé světové jedničky, konečně vyhrát major. Už na třetí jamce poslal Angličan míč příliš doleva mezi stromy a nepozorná členka dobrovolnických řad odnesla jeho chybu zraněním. Jako by nestačily jiné okolnosti, hráčem to otřáslo a zahájil řadu jamek, na nichž přidával rány. I když mezi ně vložil i tři birdie, rozháraným stylem dospěl až k dennímu výsledku 75 (+5) a jeho +6 znamená pouze dělené osmé místo. Čelo leaderboardu: 1. Rose (+1), 2. Mickelson (+2), 3. Day, Mahan (+3).
18:44 – pondělí 00:44 SELČ: amatér Kim v top 20
Překvapení turnaje Michael Kim, Američan korejského původu narozený v Soulu, zakončil turnaj svým nejhorším výkonem týdne 76 ran (+6) a klesl na celkovou bilanci +10, tedy stejnou jakou má například jeden z nejlepších mužů průběžného pořadí FedEx Cupu Brandt Snedeker. Čelo leaderboardu: 1. Rose (+2), 2, Mickelson (+2), 3. Day, Mahan (+3). 
17:56 – 23:56 SELČ: společný propad dne: Hoffman a Casey
Američan Charley Hoffman i Angličan Paul Casey zahráli 79 ran (+9) a přišli o místo v top 20, naopak se propadli až na konečných +15 ran, což nebude stačit na víc než na konečné dělené 45. místo. Výsledek začínající osmičkou ve finálovém kole k vidění zatím nebyl. Čelo leaderboardu: 1. Rose (-1), 2. Mickelson (E), 3. Day, Mahan (+1), 5. Fowler (+4).
17:13 – 23:13 SELČ: nešťastný Dufner musí čekat
V předchozích třech kolech hrál Jason Dufner maximálně prosté bogey. Postupně byla čtyři, zase čtyři a šest. Bylo to sice dohromady dost, ale vyvaroval se většího selhání na jedné jamce. To ho potkalo v nejnevhodnější dobu. Nedělní Američanova skórkarta obsahovala jen pět birdie, když na patnácté jamce poslal odpal daleko do autu. Triple bogey 7 jeho jízdu notně přibrzdilo, a přestože vzápětí na těžké šestnáctce zapsal ještě jedno birdie, pouze vyrovnal nejlepší výsledek na kolo 67 (-3). Teď bude více než dvě hodiny čekat, nač mu konečný výsledek +5 postačí. Čelo leaderboardu: 1. Day, Rose (E), 3. Mahan (+1), 4. Mickelson (+2), 5. Horschel (+4). 
17:06 – 23:06 SELČ: McIlroy v rozčilení zničil hůl
Hůř než Tiger Woods, ač jen o ránu, dokončil turnaj Rory McIlroy, tedy světová dvojka. Severoir by býval nebyl v neděli tak špatný, nebýt jedenácté jamky, kde si přihrál do vody, a nakonec z toho bylo quadruple bogey 8. Čtyřiadvacetiletý vítěz druhého majoru sezony z roku 2011 pak předvedl málo vídanou etudu, pramenicí ze směsi rozčilení  a zmaru: nalehl na svou wedge, až ji úplně ohnul. Pokud tyto záběry bude chtít firma Nike využít k propagaci, budou muset její kreativci prokázat hodně vynalézavosti. McIlroy po výsledku 76 (+6) dospěl k celkové bilanci +14. Čelo leaderboardu: 1. Rose, Mahan (E), 3. Day (+1), 4. Mickelson (+2), 5. Horschel (+3).
16:18 – 22:18 SELČ: Macujama vyrovnal nejlepší kolo turnaje
Japonský golfista Hideki Macujama se po Philu Mickelsonovi, Billym Horschelovi a Rickiem Fowlerovi stal čtvrtým mužem letošního US Open, který zahrál 67 ran (-3) za jedno kolo. Jmenovaní Američané v uvedeném pořadí takto ozdobili předchozí tři kola, asijský hráč v tom závěrečném po šesti birdie a třech bogey vystoupal až na konečné skóre +7. Čelo leaderboardu: 1. Mahan (E), 2. Rose, Schwartzel, Mickelson (+1), 5. Day (+2).
16:01 – 22:01 SELČ: nejhorší Woodsovo skóre na majorech
Své účinkování na turnaji končí Tiger Woods, jeho konečná bilance je +13. O jednu ránu tak držitel čtrnácti major titulů překonal své dosavadní nejhorší skóre na akcích této kategorie z PGA Championship 2003. V závěrečném dějství zahrál svůj druhý nejhorší turnajový výsledek 74 (+4). Podobně jako v sobotu zahájil kolo s birdie, ale hned druhá jamka znamenala pohromu: osm ran na pětiparu. „Lituji, že to nebyl golf, jaký bych si přál, aby byl. Každý turnaj, ať vyhrajete, nebo prohrajete, skýtá poučení,“ komentoval svůj výkon světový hráč číslo 1. Čelo leaderboardu: 1. Mickelson (-1), 2. Schwartzel, Mahan (E), Day (+1).
13:00 – 19:00 SELČ: Stefaniho hole-in-one
Nejlepší závěrečné kolo z hráčů od 50. místa průběžného pořadí níž zahrál Američan Shawn Stefani: 69 (-1). Výrazný příspěvek k tomuto úspěchu znamenalo eso ze sedmnácté jamky, která je tentokrát tak dlouhá, že na ní hráči berou dřeva, ve výjimečných případech i driver. Stefani vůbec netrefil dobře, jeho míč dopadl do roughu vlevo od greenu, ale poskočil a nabral dráhu, která skončila až u tyče, zaražené do jamky. Hráč si z ní nejprve balon vyzvedl a pak políbil vysokou trávu, která je jinak velkým nepřítelem účastníků letošního US Open.

Sobota – 3. kolo
Už jen u jména Phil Mickelson zůstala v kolonce průběžného skóre záporná číselná hodnota. „Trefuju míč líp než kdy jindy a patuju nejlíp za poslední roky. A miluju tohle hřiště,“ pravil Americký golfista. Zůstal po výkonu 70 ran, tedy na úrovni even par, na bilanci -1 a do finálového kola si přenese náskok jednoho úderu před dvojicí krajanů Hunterem Mahanem a Stevem Strickerem a také před Jihoafričanem Charlem Schwartzelem. Ti se ve trojici dělí o druhé místo. A další trio se na dohled dvou úderů za vedoucím mužem na dělené páté pozici drží Mickelsonův spolulídr Billy Horschel společně s anglickou dvojicí Luke Donald, Justin Rose. Do pořadí v čele leaderboardu už nemají šanci promluvit ani favorizovaný Američan Tiger Woods, ani jeho krajan, černý kůň turnaje a obhájce titulu Webb Simpson, ba ani předloňský severoirský vítěz druhého majoru sezony Rory McIlroy. „Dřeva mi šla doprava a železa doleva. Nemyslím, že bych hrál tak špatně. Tu a tam jsem zkazil ránu, ale nedostával jsem se hlavně na správná místa na greenech, a tak jsem nemohl skórovat,“ posteskl si McIlroy.
Neděle 16. června je dnem Mickelsonových třiačtyřicátých narozenin. Jak jinak je oslavit, než prvním titulem z US Open v kariéře? „Mnohokrát jsem to měl na dosah. Rve to srdce, dostat se tak blízko a nechat si to utéct,“ řekl při vzpomínce na dosavadních pět druhých míst. Poprvé se takto umístil v roce 1999 o ránu za Paynem Stewartem jen čtyři měsíce před vítězovou tragickou smrtí. Double bogey, jímž se na osmnácté jamce v roce 2008 připravil o výhru, se stalo legendou. A Merion je hřiště, na kterém znovu může rozhodnout poslední jamka. Anebo také ne a bude se konat osmnáctijamkové play-off jako před pěti lety, kdy potřetí a posledy vyhrál Woods. Ten si postěžoval hlavně na hru na greenech: „Neudělal jsem tam nic. Nemohl jsem se do nich vcítit. Některé putty byly pomalé, jiné zase rychlé.“
Třetí kolo rozhodně ukázalo, že možné je leccos. Když se v něm Schwartzel po birdie na desáté jamce dostal na průběžné skóre -2, nejednoho diváka napadlo, že by mohla zaznít slavnostní fanfára. Do té doby se hráči střídali ve vedení, ale přes -1 se žádný nepřehoupl. Naopak mezitím jeden za druhým odpadávali z boje o titul tím, že sbírali rány do plusu po prostých bogey, nebo zkazili jednu jamku, a šanci kompenzovat takovou jednorázovou masivní ztrátu hřiště zkrátka nedává. To je příklad Španěla Sergia Garcíí a jeho deseti ran na čtyřparové patnáctce.
Pozornost se brzy soustředila zhruba na deset hráčů, kteří si udržovali osobní bilanci do úrovně +1, což je hranice, odkud se dá útočit na titul. Pokud ovšem někdo nepředvede ve finálovém kole nějaký extra mimořádný výkon. Není to vyloučeno, protože birdie se i na hřišti, nastaveném na maximální obtížnost, hrát dají i v sérii. Jako to předvedl třeba domácí amatér a soulský rodák Michael Kim mezi 10. a 15. jamkou, kdy zapsal čtyři. Jenže pak jako by se lekl, jak vysoko se v pořadí dostal, zakončil kolo bogey – double bogey – bogey. Nebyl sám, kdo v přetěžkém závěru kazil, to potkalo i zkušené profesionály.
Na -2 se ke Schwartzelovi přidal na desítce i Donald a krátce na výsluní pobyl i Mahan. Američan ale vzápětí na sedmnáctce zahrál bogey a totéž tady potkalo i Schwartzela. Pak je čekala jamka finálová, která v sobotu nepovolila ani jedno birdie, a oba uchazeči o prvenství na ní navíc pokazili drivy. Schwartzel i Mahan se po bogey pokorně vrátili na even par, druhý jmenovaný se aspoň stal prvním a jediným účastníkem US Open se dvěma koly pod 70.
Donald se jakožto člen závěrečného flightu mezitím dostal do pozice lídra, ale přišel o ni na tříparové sedmnáctce, kde poslal odpal do bunkeru a měl odtud velice obtížnou pozici směrem k jamce. Mickelson tady skóroval a poprvé se právě on dostal na -2. „Po té čtyřce železu jsem tam jen tak stál a obdivoval tu ránu. Byla to jedna z nejlepších, jakou jsem kdy zahrál,“ řekl Američan k tomu, jak si na vzdálenost 240 metrů přihrál do birdie.
Ano, až takový výkonnostní test letošní pensylvánské dění pro hráče znamená. A osmnáctka to opět potvrdila. Přestože jak Donald, tak Mickelson trefili fairway, pro prvního znamenala druhá rána do hustého roughu double bogey a pro druhého trojputt bogey.
Další pořadí: 11. Poulter (+5), 16. Westwood, Els (+6), 23. B. Watson (+7), 25. McIlroy, Snedeker (+8), 31. Kuchar, Woods (+9), 39. Scott (+10), 44. Simpson (+11), 55. D. Johnson (+13).

Top 10 třetího kola:

Dohrávka 2. kola
Lídry Billyho Horschella s Philem Mickelsonem už nikdo neohrozil, na děleném druhém místě zůstali jen Luke Donald, Steve Stricker a Justin Rose. Ian Poulter, jenž měl šanci se vyšvihnout výš, zahrál na závěr druhého kola dvě bogey a klesl na dělenou desátou pozici, úplně špatně se vyspal tchajwanský amatér Pan Cheng-sung, jenž přidal čtyři rány do plusu a jeho pád se zastavil až na konci druhé desítky průběžného pořadí. Cut poskočil na hodnotu +8, a tak si celý víkendový program zahrají mimo jiné i Dustin Johnson a Brandt Snedeker.
Cutem neprošli: Hanson, Thompson, Manassero, Streelman, Cink, Points, Bae, B. Haas, Weekley, F. Molinari, K. Bradley, McDowell, Furyk, Henley.

Pátek – 2. kolo
Na Merionu foukalo a vítr i slunce začaly vysoušet zejména greeny, které začaly zlobit. Luke Donald to řekl jasně: „Je to US Open, tak se snažíte nepanikařit.“ Komentoval tím svou sérii čtyř bogey mezi jamkami 4 a 7, jejichž vinou postupně přišel o pěkný náskok i vedení v turnaji. „A jsem rád za to birdie na devítce,“ upozornil, že krátce před koncem svého denního programu, do něhož je nutné zahrnout i ranní dohrávku úvodního kola, přece jen zase skóroval. Mnohem častěji skóroval Billy Horschell, zaznamenal nejlepší výsledek druhého dějství 67 (-3), a proto se po zatím neúplné první polovině turnaje dělí o vedení s Philem Mickelsonem. Ten postupně ztrácel a dorovnal průběžné skóre -1 svého amerického krajana až na osmnácté jamce svým prvním birdie dne. Donald se o třetí místo dělí s dalšími čtyřmi hráči. Je na tom lépe než třeba Tiger Woods a Rory McIlroy, kteří se dělí o 17. pozici, a než řada vynikajících golfistů, kteří kazili a buď mají jasno, že neprojdou cutem, nebo jim to reálně hrozí. Rozhodne sobotní dohrávka, v níž mají poslední flighty před sebou ještě devět jamek.
Horschelův výsledek vyniká o to víc, že trefil všech osmnáct greenů v regulaci. Potvrdil tím, že zdejším hustým roughem se nikdo k výhře neprostřílí. Nový spolulídr má sice bogey z tříparové třináctky, ale na čtyřech čtyřparových jamkách našel způsob, jak ubrat ránu z výsledku. „Naučil jsem se být trpělivější. Jsem starší a na hřišti se chovám dospěleji,“ vystihl šestadvacetiletý golfista hlavní změnu, která se s ním udála díky spolupráci s psychologem. Dřív byl skoro až neurvalý a prchlivý, házel holemi. Teď je klidnější, letos na Zurich Classic of New Orleans získal premiérový titul na PGA Tour a drží se ve hře o výhru na majoru.
To Mickelson se ve vysoké trávě opět docela vyřádil, tentokrát ho ale vytrestala víc než ve čtvrtek, a tak po bogey na jedničce spíš zachraňoval než jistil pary až do jamky číslo 11. Na dalších dvou zapsal další dvě bogey a ztratil své tři rány se znaménkem mínus. Když už padal soumrak, na poslední jamce přece jen skóroval a odešel odevzdat skórkartu spokojenější.
Také Donald si proti prvnímu kolu pohoršil na 72 ran (+2), takže dvě  uspořené rány zase ztratil. „Je jasné, že bych na tom chtěl být trochu lépe, ale když jsem na konci druhého kola zjistil, kde jsem, musel jsem být spokojen. I se šesti bogey v zápisu, z toho dvěma na obou pětiparech, se pevně usadil v top 5.
Woods s McIlroyem zapsali ve druhém kole opět stejné číslo. Tentokrát se zlepšili na 70 ran (E) a do finálové fáze turnaje půjdou s bilancí +3, kterou si přenesli z úvodního dějství. Woods se podle informací jeho přítele Notaha Begaye III ve vysílání stanice Golf Channel potýká se zaníceným levým loktem, který přes noc léčil ledem a elektrickým proudem. Krom své hry, k níž neřekl nic konkrétního, natož aby se hlouběji zabýval vlastním zdravotním stavem, komentoval Woods práci pořadatelů: „Zkoušejí chránit hřiště, jak jen to jde, aby bylo co nejsušší. K tomu nám připravili opravdu těžké navrtání.“
A za takových okolností, jak je na US Open zvykem, je k vidění řada kolapsů a dokonce v podání některých favoritů. Ve společném flightu, který byl napomínán pro pomalou hru, se v náročných podmínkách utavili domácí spolufavorité Dustin Johnson a Brandt Snedeker, švédské překvapení prvního kola Peter Hedblom a další, kteří budou čekat, zda hranice cutu spadne na +8, aby se jich týkal i finálový program. S velkými problémy by do něj měli projít další z amerických ranařů Bubba Watson, australský vítěz letošních Masters Adam Scott nebo bývalá anglická jednička Lee Westwood, všichni s bilancí +7.

Top 10 přerušeného druhého kola:

Dohrávka 1. kola
Luke Donald nebyl nakonec tím, kdo by ohrozil postavení Phila Mickelsona, protože ve zbývající nejtěžší části hřiště zapsal dvě bogey (čtyřpary 16 a 18) a klesl na bilanci -2, o ránu za vedoucího Američana. Později se na něj dotáhl ještě Australan Mathew Goggin.
Tiger Woods zapsal birdie a bogey, jeho konečná bilance protahovaného úvodního dějství je 73 (+3). Po jeho boku výrazně propadl Adam Scott, jenž se z -3 dostal na +2, a poslední člen hvězdného flightu Rory McIlroy nezůstal o moc pozadu. Tři bogey na závěrečných čtyřech jamkách znamenala pokles na Woodsovu úroveň.

Top 10 prvního kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Po dvojím přerušení mají hráči, kteří vyrazili do hry nejpozději, na kontě pouze šest kompletních jamek. Nejnižší skóre -4 patří Angličanu Luku Donaldovi, jenž absolvoval třináct jamek a než byl program definitivně ukončen, zahrál tři birdie za sebou. Z těch, kdo absolvovali plnou porci golfu, si nejlépe počínal Američan Phil Mickelson, jenž má o jeden úder horší bilanci než virtuální lídr. Tiger Woods je po deseti absolvovaných jamkách na skóre +2.
Počasí si vynutilo tříapůlhodinovou přestávku poměrně záhy po zahájení hry, první flighty nedošly ani do poloviny hřiště. Po návratu do akce se mnozí golfisté rozehráli, ale víc než kde jinde se na Merionu ukazuje, že skóre platí vždy až po kompletaci všech osmnácti jamek. A z dopoledního programu se většina zase pokorně vrátila na čísla, platící jinde za průměrná, zde pak za solidní. Nad ostatními čněly pouze dva výsledky pod hranicí paru. Ten nejlepší 67 (-3) patřil Mickelsonovi a ten druhý Belgičanu Nicolasi Colsaertsovi – 69 (-1).
Lídr začal z jedenáctého odpaliště a bez zjevné příčiny zapsal bogey. Jak se později ukázalo, své jediné. Ne že by mnohokrát nebyl populární Lefty blízko dalšímu, ale pokaždé vytáhl jednu ze svých pověstných záchranných ran, nebo proměnil birdie putt ze střední vzdálenosti. To se na zrádných greenech zdaleka ne všem dařilo, odhadnout jejich rychlost v takovém počasí bylo obtížné.
Mickelson, jemuž v úspěšné kariéře titul z US Open chybí, skóroval na dvou tříparech a dvou čtyřparech. Přitom do dějiště se dostavil až ráno, protože byl přítomen výstupu své dcery Amandy ze základní školy. „Vím, jak tohle hřiště hrát. Vše potřebné jsem si vyzkoušel před týdnem a půl, když jsem tu trénoval. Věděl jsem, jak se chovat v různých povětrnostních podmínkách, kam mám umisťovat míče a které rány používat,“ vysvětlil dvaačtyřicetiletý golfista.
Ten, v jehož stínu dlouhá léta pobýval jako světová dvojka, tedy Woods, se vydal na hřiště až ve chvíli, kdy měl Mickelson odpracováno. Stačil zapsat čtyři bogey a dalšímu čelí na jedenácté jamce, kterou před ukončením hry nedohrál. Sice má v zápisu i dvě birdie a prezentoval se úžasným dlouhým puttem na šestce, ale greeny jsou místem, kde strádal. Své putty o značné decimetry nedohrával. Čtrnáctinásobný vítěz majorů vůbec nevypadal v pohodě, po třech ranách z roughu, který je v Merionu vysoký, hustý a místy hrozivý, si uvolňoval levou ruku, zdálo se, že ho trápí zápěstí.
Jeho spoluhráč ve flightu Rory McIlroy má i jedenáctku za sebou a drží se na úrovni even par, což není na podmínky těžko čitelného hřiště špatné, ale ambiciozní Severoir musí počítat s tím, že ho čeká jeho závěrečná pasáž, a ta není zrovna skórovací. Jiné bývalé světové jedničky Donald a Lee Westwood předvádějí také vynikající představení. Druhý z Angličanů měl smůlu, když na dvanáctce trefil proutěný koš, jakým je opatřena každá jamková tyč místo obvyklého praporku, a vinou double bogey klesl na -1.
A tak se v neúplném leaderboardu za Donaldem a Mickelsonem seřadili na děleném třetím místě čtyři muži s bilancí -2. Jedním z nich je Australan Adam Scott, vítěz letošních Masters, dále pak americký obhájce titulu Webb Simpson a Australané Mathew Goggin a Alistair Presnell.
K vidění však byly i výrazné propady. Například americký vítěz PGA Championship Keegan Bradley zapsal 77 ran (+7) a Sergio García se po nezdaru na čtyřparové patnáctce, kde po drivu do autu zahrál quadruple bogey 8, propracoval alespoň na konečných 73 ran (+3). „Bylo to hodně těžké, zvlášť po těch dvou jamkách,“ připomněl Španěl, že těsně předtím hrál double bogey, „ale tohle je US Open a to vám nic nedaruje.“

Top 10 přerušeného prvního kola:

 

Všichni znají leitmotiv letošního druhého majoru sezony: přichází další pokus Tigera Woodse získat patnáctý major titul. Oproti předešlým četným nezdařeným pokusům je tento pikantnější proto, že čtrnáctý major získal Američan právě na US Open, a to už před pěti lety. Podobně jako pro spoustu jeho konkurentů je pensylvánské hřiště pro Woodse naprosto neznámé. I proto sedmatřicetiletý hráč přiletěl zcela v tichosti do dějiště turnaje už v neděli a zahrál si zkusmo prvních třináct tréninkových jamek. „Vím, čeho jsem schopen, pokud jsem zdravý,“ poukázal Woods na hendikep, jež ho provázel při některých z předchozích 19 startů na turnajích velké čtyřky, které nevyhrál. „Myslím, že jsem schopen zvládat tuto hru docela dobře. Potřeboval jsem jen trochu času,“ připomněl i změnu švihu, která už je ale nějaký čas u konce, a tak se očkává další Woodsův útok na kýžený titul. Sám dodal, že po intenzivním tréninku je silnější než kdy dřív.

Startovní pole bude tak silné, jak jen si lze představit, nebude to jen o Woodsovi. Flight, v němž stráví první dva turnajové dny, bude navýsost nabitý. Severoir Rory McIlroy, jenž rok okupoval post světové jedničky, než ho znovu Woodsovi uvolnil, připustil po příjezdu do dějiště, že letos neplní svá vlastní očekávání. Ale tvrdě pracuju na tom, abych se vrátil tam, kde vím, že mohu být.“ dodal vítěz dvou majorů, z nichž první vyhrál předloni právě na US Open. Trojici doplní Australan Adam Scott, jenž má pro letošek co se týče majorů „splněno“, zvítězil na Masters. „Chci do sebe nasát nejvíc, kolik je možné,“ komentoval velkou porci jamek, které si stejně jako většina ostatních hráčů začal při tréninku ukrajovat.

Mít co nejpřesnější informace o hřišti, na němž se US Open hrálo naposledy v roce 1981, bude klíč k úspěchu. A tak caddiové měří a zapisují údaje, hráči se snaží porozumět vzdálenostem a zákonitostem ne zrovna rovných fairwayí. Žádný z letošních účastníků nemá šanci si pamatovat, jaké bylo hřiště před dvaatřiceti lety, kdy vyhrál Australan David Graham a legendární Jack Nicklaus skončil na děleném šestém místě. Důvěrněji znají charakter zdejší osmnáctky ti, kteří zde startovali na některém z amatérských šampionátů pořadatelské USGA jako třeba Webb Simpson v roce 2005, anebo odehráli Walker Cup jako Rickie Fowler v roce 2009.

Simpson se představí v roli obhájce a popsal hřiště takto: „Vidím Merion jako dvě různá golfová hřiště. Na prvních třinácti jamkách dostanete spoustu příležitostí uplatnit wedge, aspoň na devíti z nich určitě, jakmile dobře odpálíte.A pak je závěrečných pět jamek, které jsou jedny z nejtěžších, jaké jsem kdy viděl na US Open. Merion bude výjimečné hřiště. Ani dlouhý hráč ani mistr krátké hry nebudou mít jakoukoli výhodu.“ Zvláštní rozložení jamek na tomto paru 70, kde pětiparové jsou hned druhá a čtvrtá, a pak už nic, bude klást velký nárok na schopnost udržet koncentraci a rytmus. Rozpumpovaný golfista bude muset zkrotit emoce na stometrové třináctce. A všechno končí (občas i naděje) na čtyřparové osmnáctce, dosahující délky 476 metrů.

Kritéria pro přihlášení do turnaje jsou na rozdíl od Masters, kde se hodně dbá na tradici vlastních ročníků, mnohem současnější. Jsou tu vítězové velkých akcí z předchozích pěti let (nebo deseti na US Open), hráči z předních pozic aktuálního žebříčku a hlavně: zhruba polovina účastníků vzešla jako každoročně z rozsáhlého systému kvalifikačních turnajů.

Všichni se společně utkají o podíly z dotace ve výši osm milionů dolarů (asi 155,5 milionu korun), vítězi připadne 1,44 milionu USD (necelých 28 milionu Kč). Simpson už ví, co udělá s kontem takový šek. Letos na turnajích PGA Tour nasbíral čtyři umístění v top 10, ale v předminulém týdnu na Memorialu neprošel cutem, a tak se několik dní věnoval hlavně tréninku. Konkurenty na filadelfském předměstí varoval: „Je to moje oblíbené hřiště.“

Odkazy: … Merion GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz