U.S.Open ovládli hráči z evropské túry, titul má McDowell

21.06.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí

Druhý major turnaj golfové sezóny skončil velkou senzací, když hráči z European Tour předčili největší americké hvězdy a potvrdili současný vzestup evropského golfu. Svůj životní úspěch si užívá Severní Ir Graeme McDowell, který dokázal jako jediný zahrát na extrémně obtížném hřišti Pebble Brach v součtu čtyř kol alespoň even par.

Turnaj měl být velkým soubojem mezi Tigerem Woodsem a Philem Mickelsonem o pozici světové jedničky, ale i když bojovali ve špičce a nakonec obsadili dělené 4.místo, zastínili je hráči z evropské túry – McDowell, Gregory Havret a také Ernie Els.

Nádherné hřiště Pebble Beach, ležící přímo na útesech Tichého oceánu, sice nepatři k nejdelším, na kterých se U.S.Open hraje, ale svými tvrdým greeny, hustými roughy a větrem dělalo obrovské potíže i těm nejlepším hráčům světa. Hranice cutu se po dvou dnech dokonce posunula až na +7 (!) a na umístění v první desítce nakonec stačilo skóre +5.

“Nemůžu uvěřit, že tady stojím s touto trofejí,“ prohlásil dojatý McDowell bezprostředně po slavnostní ceremonii. „Hřiště bylo neuvěřitelně obtížné a bylo zde velmi těžké hrát na birdie. A když se o to někdo snažil až příliš, byl tvrdě potrestán. Hřiště bylo extrémně náročné, ale fér, a já jsem šťastný, že jsem to zvládl. Po sobotě jsem si myslel, že bude těžké porazit vedoucího Dustina Johnsona, ale tomu se vůbec nepovedl začátek a já se prostě dokázal soustředit na svou hru.“

Dustin Johnson vyhrál na tomto hřišti už dva turnaje PGA Tour a po sobotním parádním kole 66 vedl s celkovým skóre -6 o tři rány před McDowellem. Jenže neunesl tlak finálového kola a ztratil 6 ran už na prvních čtyřech jamkách – a nakonec přinesl ze hřiště 82 ran. I to mu ale v celkovém součtu stačilo na dělené 8.místo, protože téměř všichni hráči ze špičky pořadí ztráceli také.

Ještě větší senzací než McDowellovo vítězství je druhé místo francouzského golfisty Gregoryho Havreta, který byl dosud až na hranici 400.místa světového žebříčku a na své první U.S.Open se kvalifikoval jen díky téměř dvacetimetrovému patu v koncovce evropské kvalifikace. Po celý turnaj skvěle patoval, ale bohužel pro něj neproměnil dva hratelné paty na posledních dvou jamkách, kterými mohl dostat McDowella pod velký tlak.

Havret, který šel ve finálovém kole v předposlední dvojici před McDowellem a Johnsonem, neproměnil zhruba třímetrový pat na birdie na poslední 18.jamce, který ho mohl posunout také na skóre even par. McDowell to sledoval z fairwaye této pětiparové jamky a okamžitě změnil taktiku, protože mu už na výhru najednou stačil pouze par – nesnažil se útočit na green druhou ranou, bez problémů se dostal na něj dostal po dalších dvou ranách krátkými železy třetí ranou, a dva bezpečné paty mu přinesly životní úspěch.

Třicetiletý McDowell, který před tímto turnajem vyhrál celkem 5 titulů na European Tour a zahrál si i v Ryder Cupu před dvěma lety, přijížděl do Kalifornie ve skvělé formě. Ve svých poslední dvou turnajích v Evropě hrál skvěle – obsadil 4.místo na Madrid Masters a pak triumfoval před dvěma týdny na Celtic Manor Wales Open, které se hrálo na hřišti Twenty Ten Course připraveném pro letošní Ryder Cupu. A není pochyb, že v něm nebude McDowell v říjnu chybět. Vítězství ho vyneslo do čela pořadí Race to Dubai (money list evropské túry), když si jako vítěz odváží šek na 1 milion a 350 tisíc dolarů.

Světová jednička Tiger Woods předvedla famózní výkon v sobotním třetím kole (66 ran), když především na druhé devítce zvedala jeho hra diváky na nohy. Tiger na ní dokázal zahrát 5 birdie a 4 pary a dostal se do hry o titul. Jenže v neděli se stejně jako mnoho dalších kolem protrápil, přinesl o plných 9 ran horší výsledek (75) a skončil na děleném 4.místě stejně jako Mickelson.

Na letošním U.S.Open se blýskl výborným výkonem také německý golfista českého původu Alex Čejka, který se umístil v první desítce a přispal si na konto jeden z největších úspěchů v kariéře. Tentokrát se mu podařilo vyhnout víkendovému propadu a po kolech 70,72,74 a 73 obsadil vynikající dělené 8.místo.