U.S. Open 2014

16.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Kaymer

U.S. Open – Pinehurst No. 2, Pinehurst, Severní Karolína, USA
(12. – 15. června 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Martin Kaymer zdrtil konkurenci o osm ran. Na jednu stranu jsou takové turnaje nudné, na druhé straně vstupují do historie a jejich hodnotu lze nazírat i z hlediska absolutních čísel, ne podle diváckého zážitku. I když i ten byl mimořádný proto, že umožnil nerušeně sledovat počínání hráče, jenž si je tak jistý vlastní hrou, že z ní nesleví ani ve chvíli, kdy by se mohl uchýlit  k oprávněné defenzivní taktice. To německý vítěz neudělal a snížil konečné skóre na -9. To je na hřišti, drsném a náročném na hranici únosnosti, ohromující číslo. Pouze on a američtí konkurenti Erik Compton a Rickie Fowler ho udrželi v mínusu, rozdíl mezi vítězem a oběma muži dělícími se o druhé místo však nutí k údivu. „Hrál si svůj vlastní turnaj,“ řekl na adresu přemožitele Fowler, jenž s ním šel ve flightu.

Raduje se i Compton, jenž si zajistil první start na Masters. Pouze jedenáct účastníků předvedlo nedělní výkon začínající šestkou. Nejlepší 66 ran (-4) americký kvalifikant Daniel Berger stojící mimo obvyklou konkurenci. Katapultovalo jej to do třetí desítky konečného pořadí. Tím se přiblížil Kaymerovu výkonu 65 z úvodních dvou kol. Nenašel se však nikdo, kdo by v závěrečném dějství prostřednictvím mimořádného výkonu atakoval lídra. Většina členů startovního pole končila opět v plusu se spoustou bogey a horších zápisů na jednotlivých jamkách. Tak jako vítězův krajan českého původu Alex Čejka, jemuž za +17 patří dělená 60. pozice. Na závěr předvedl 76 (+6) s jedním birdie a jedním double bogey.

To Kaymer s chybami zase šetřil. „Neudělal jsem jich moc,“ řekl souhlasně. Do hry vstoupil koncentrovaně, jak mu velel náskok, zároveň ale bez respektu, vědom si úrovně vlastní hry. „Cílem bylo vydržet v naladění z úvodních kol. Tělo si chce v takové situaci ulevit, ale přenesl jsem se přes to,“ vystihl hlavní úskalí. Na první devítce hrál dvě birdie a jedno bogey, přičemž se vůbec nemusel ohlížet na jo, jak hrají ostatní, samo hřiště je od něj drželo na distanc, takže jen on sám by mimořádným kolapsem býval mohl přijít o vavříny. Historie majorů je na kolapsy v závěru finálových kol bohaté, tentokrát se žádný nekonal. Mezi dvě bogey vsadil triumfující devětadvacetiletý golfista dvojici birdie na čtyřparech 13 a 14, přičemž na něm bylo vidět, jak se hrou i při vysokém soustředění a klidu baví.

Takže to tak trochu nuda přece jen byla. Na osmnáctém greenu se nekonaly extrémně bouřlivé oslavy, krásu bylo  nutné spatřovat ve vnitřním rozpoložení vítěze, jenž přidal na konto druhý titul z turnajů velké čtyřky po PGA Championship 2010. Od letošního května je Kaymer členem exkluzivní společnosti, kam patří hráči, jejichž kariéru zdobí výhra na majoru, v sérii World Golf Championship (vyhrál HSBC Champions 2011) a The Players. Právě tam před měsícem upozornil na stoupající formu a nyní ji stvrdil způsobem, jaký historie málokdy zaznamená. Jen Rory McIlroy v roce 2011 předčil konkurenci právě takovým rozdílem jako letos Kaymer, nedostižný pak zůstává Tiger Woods a jeho suverenita v Pebble Beach v roce 2000, kdy za sebou nejbližší konkurenty nechal o patnáct úderů.

Jenže posledně jmenovaný Američan v Pinehurstu pro pokračující pooperační rehabilitaci nestartoval a severoirský favorit nepotvrdil náznaky stoupající fazóny. Naopak v závěru si pohoršil na konečnou dělenou třiadvacátou příčku. Anglický obhájce titulu Justin Rose se dělí o dvanácté místo, naopak do top 10 pronikl v nedělní lídr FedEx Cupu Jimmy Walker a opevnil se ve svém výsadním postavení. Kaymerovi patří momentálně v bodovém pořadí americké PGA Tour pátá pozice, do první desítky se posune také v Race To Dubai a nemusí mít žádnou starost o start v Ryder Cupu, bodů má do kvalifikačního žebříčku tolik, že už nemusí žádné přidávat.

Čerstvého triumfátora čeká i skok vpřed ve světovém žebříčku. Od února do dubna 2011 stál v jeho čele, postupně se propadl na 63. pozici. „Nechci, aby to zněla namyšleně, ale věděl jsem, že půjdu zpět. Jen jsem nemohl tušit, že to bude trvat tak dlouho. Cítím se jako úplnější hráč,“ naznačil, že ani post nejvyšší pro něj neznamená nedosažitelnou metu.

Další pořadí: 12. Furyk, Rose, Na, Kuchar (+3), 17. Poulter, Spieth (+4), 23. McIlroy (+6) , 28. McDowell, Mickelson (+7), 35. Els, García (+8), 40. Oosthuizen, Z. Johnson (+9), 48. English, Moore (+11), 60. Čejka (+17), 63. Stadler (+18).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

 

Sobota – 3. kolo
Poprvé nezahrál nejlepší denní výsledek, zhoršil se o dvě rány, navzdory tomu jde Martin Kaymer do finálového kola jako vedoucí hráč. „V pohodě. Nebyl jsem tak dobrý jako v předchozích dnech, ale udržel jsem to pohromadě,“ řekl hráč, jenž má bilanci -8 a vede se slušným náskokem pěti úderů.

Z takové pozice budou na jeho dominantní postavení útočit Američané Rickie Fowler a Erik Compton. „Hraju tak, abych byl připraven hlavně na majory,“ odvětil Fowler na otázku, že v sezoně nemá až tak oslnivé výsledky, jaké se od něj očekávají, ale třeba na US open byl loni dělený desátý a na letošním Masters dělený pátý. Pod hranicí even par zůstalo pouze šest účastníků, krom jmenovaných to jsou Švéd Henrik Stenson s Američanem Dustinem Johnsonem (-2) a další domácí muž Brandt Snedeker (-1).

Německý profesionál českého původu Alex Čejka neměl svůj den. Hrál 77 ran (+7), ve skórkartě má osm bogey a jedno birdie, to zahrál až na šestnácté jamce a den zakončil dvěma pary. Klesl o třináct příček, což však není tak moc s ohledem na výkon. Jenže nastavení hřiště kladlo na výkvět světového golfu extrémní nároky a k vidění byly pouze dva výkony začínající šestkou. Patří právě zmiňovaným Fowlerovi a Comptonovi, kteří předvedli 67 (-3).

Kaymer hrál 72 ran (+2). Mezi druhou a šestou jamkou orámoval jedno birdie třemi bogey, pak zažil klidnější pasáž se šesti pary, ale následnými dvěma bogey na třináctce a patnáctce zahodil ambice přiblížit se svým dvěma předchozím výsledkům hluboko pod parem. Na finálové jamce alespoň podruhé skóroval a přece jen pro následovatelům zase trochu odskočil.

Rozdíl oproti první polovině turnaje přitom u německého lídra představovaly odpaly. Ve čtvrtek a pátek dohromady minul tři fairwaye, v sobotu ovšem trefil jen devět ze třinácti. Za normálních  okolností by bylo možné zachránit se, ale tohle je US Open. „Pin pozice byly extrémně obtížné,“ pokýval.

V takových podmínkách už přišel o šanci zkompletovat kariérní Grand Slam nejpopulárnější z amerických hráčů ve startovním poli Phil Mickelson. „Navrtání bylo opravdu obtížné, ale greeny byly přístupné, celkově to nebylo nefér,“ uznal sportovně golfista, v jehož kariéře je šest druhých míst na tomto majoru. „Snad zítra zahraju solidní kolo, bez tlaku na výsledek,“ dodal s vědomím ztráty třinácti úderů na lídra, osmi na druhé místo a pěti na top 10.

Další pořadí: 16. Walker, Day, Scott, McIlroy (+3), 23. Poulter, Bradley (+4), 30. Moore, Mickelson (+5), 35. García, Els, Furyk, Reed (+6), 42. Z. Johnson, McDowell (+7), 57. Čejka (+11), 61. Oosthuizen (+12).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola

 

Pátek – 2. kolo
Martin Kaymer je nezastavitelný. Podruhé za sebou hrál 65 ran (-5), tedy výsledek, o němž si konkurenti mohou nechat zdát. S průběžnou bilancí -10 výrazně odskočil zbytku startovního pole, druhý v pořadí Američan Brendon Todd z ním zaostává o šest ran. Po polovině programu dosud žádný muž v dlouholeté historii turnaje nebyl se svým skóre tak nízko, tedy na hodnotě 130. Takový náskok před ostatními měl před třemi lety Rory McIlroy, ale na Congressional s parem 71. „Nevím, co říct,“ krčil rameny německý golfista nad vlastním výkonem. „Všechno co řeknu, bude banální. Moc toho není, jen že golf, který hraju, je dobrý,“ dodal.

Co rovněž není zrovna obvyklé, jsou dva jeho krajané ve finálové části druhého majoru sezony. Po Marcelu Siemovi je to také mariánskolázeňský rodák Alex Čejka. Ten hrál dvě bogey a birdie a se čtyřmi ranami v plusu figuruje na dělené 44. pozici. Cut má hodnotu o jeden úder horší, prošlo jím 67 účastníků. Není mezi nimi vítěz Masters Bubba Watson, takže svět se letos znovu nedočká majitele Grand Slamu. Američan se mezi postupující nevešel o ránu, se čtyřmi birdie a stejným počtem bogey hrál v pátečním kole even par a doplatil na špatný čtvrteční start.

Lídr se obešel bez bogey a pasoval se do role hlavního favorita. „Jestli to dokáže znovu v dalších dvou kolech, my ostatní hrajeme o druhé místo,“ uznal dosavadní dominanci velkého konkurenta první hráč světového žebříčku Adam Scott z Austrálie. Sám zahrál vynikající výsledek 67 (-3), dostal se na even par a vstoupí do druhé části druhého majoru sezony z pozice na dohled nejlepší desítce. Tak jako on už dokázal zahrát jen Todd. Tento nenápadný devátý muž průběžného pořadí FedEx Cupu se rovněž obešel bez bogey a sám to považoval za klíčové. „Tři birdie jsou fajn, ale hlavně jsem rád, že se mi podařilo několikrát zachránit par,“ řekl vítěz letošního Byron Nelson Championship.

Teprve za ním jsou na děleném třetím místě krajané Kevin Na a Brandt Snedeker se skóre -3, v top 10 se pak objevují favorité – Američan Dustin Johnson, Švéd Henrik Stenson (oba -2), Američané Matt Kuchar a Jordan Spieth se Severoirem McIlroyem (všichni -1). Posledně jmenovaný vítěz US Open z roku 2011 nabídl Kaymerovi recept: „Kdybych byl jím, soustředil bych se na to, jak získat náskok sedmi ran, pak osmi, pak devíti.“ Sám je právě o devět ran zpět. „Zvlášť na tomhle hřišti nejde jen bránit. Musí zůstat na zemi a jít dál v nastoupené cestě,“ dodal. Scott jej doplnil: „Když dodržím svůj plán na příštích 27 jamek, třeba tu mezeru zmenším. Na závěrečné devítce se na US Open může stát všechno.“

Jak Scott, tak McIlroy dali najevo, že v sobotu se všichni samozřejmě soustředí na Kaymera. „Svoji práci jsem tady ještě nedokončil,“ připomněl vědoucně hráč s ohromným náskokem. Moc dobře ví, že s dlouhými železy měl občas problémy a zachránil se vynikajícími druhými ranami. Tři birdie zapsal na druhé devítce, kterou absolvoval jako první, další dvě přidal na jamkách 3 a 5. Kolo zakončil čtyřmi pary a poznamenal, že v závěrečné fázi už byl docela unavený. „Můj švih už nebyl takový jako na předchozích čtrnácti jamkách,“ dodal sebekriticky.

Sám se upamatoval na dění v Congressional před třemi lety. „Tam jsem si říkal, jak může někdo hrát tak nízké skóre. Rory vedl o šest a nakonec vyhrál o osm,“ hledal inspiraci vítěz PGA Championship 2010. Ve zmíněném ročníku US Open skončil devětatřicátý, teď stojí před šancí získat druhý major titul kariéry. Jeho nejbližší konkurent a partner pro sobotní flight Todd viděl část Kaymerova kola v televizi, když čekal na svůj tee time, a po dohrání poznamenal: „S výsledkem -4 by před turnajem každý uvažoval o vedení. Martin hrál výjimečně dobře, skoro bláznivě.“

Další pořadí: 14. Scott, Poulter, Fowler (E), 20. Day, Rose (+1), 27. Walker, McDowell (+2), 33. Furyk, Reed, Simpson, Mickelson (+3), 44. Čejka, English, Els, Oosthuizen, Moore, García (+4), 60. Stadler, Z. Johnson (+5).
Cutem neprošli mj.: Donald, B. Watson, Schwartzel, Dufner, Cabrera, Jiménez, Senden, Clarke, Westwood.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Martin Kaymer už jeden major titul má. Získal ho před necelými čtyřmi lety na PGA Championship. Tehdy ve Whistling Straits nebyl v první polovině turnaje v top 10. Kdyby se mu podařilo takový úspěch zopakovat teď v Pinehurstu, bylo by to jiným stylem. Německý golfista totiž hned na úvod výkonem 65 ran (-5) výrazně předčil konkurenci a ujal se vedení. „Neudělal jsem tolik chyb, proměnil spoustu puttů,“ řekl hráč, jenž se dopustil jediného bogey na sedmé jamce a měl skvělou druhou devítku, kde zapsal čtyři ze šesti birdie. „Konec hřiště je hodně náročný, ale mně ten závěr vyšel,“ svěřil se v televizním interview krátce po odevzdání skórkarty.

O druhé místo se dělí trojice ve složení Kevin Na, Graeme McDowell, Brendon De Jonge. Američan, Severoir i Zimbabwan ztrácejí na vedoucího muže tři údery. První a druhý jmenovaný zapsali shodně eagle na pětiparové páté jamce, což jsou ve výsledku ony dvě rány pod parem. „Tohle hřiště vás nutí k chybám. Greeny jsou obtížně dosažitelné osmičkou železem, natož šestkou nebo čtyřkou,“ vystihl McDowell. Z dalších hráčů předvedl srdnatý výkon domácí Brandt Snedeker, jenž byl po první devítce na skóre -4, pak ale přišly potíže včetně jednoho double bogey a on tři údery ztratil.

Konkurence je podle očekávání hodně vyrovnaná. Hřiště s volným přechodem fairwaye do vyprahlé zeminy poseté trsy plevele a s greeny obklopenými kamenitou a štěrkovou půdou nedovolí příliš skórovat, ale není ani záludné. Šestatřicet golfistů se drží v rozmezí tří ran od mínus dvou do even paru. Jsou mezi nimi i švédský král loňské sezony Henrik Stenson (-1) či Američan Phil Mickelson (E). „Myslím, že jsem si hlídal železa, byl jsem si jistý při krátkých puttech. Ale měl by tam spadnout nějaký delší,“ řekl Mickelson. Mírně zaostává severoirský favorit sázkových kanceláří Rory McIlroy (+1). „Od týčka do greenu jsem hrál nádherně,“ chválil se, „musím trochu zapracovat na rychlosti na greenech.“ O něco víc ztrácí anglický obhájce titulu Justin Rose (+2).

V jednu chvíli byla na špici leaderboardu německá vlaječka zásluhou Alexe Čejky. Ten začínnal z desátého odpaliště a hned to bylo bogey, avšak sérií tři birdie na jamkách 12 až 14 byl i on na mínus dvou. Tempo neudržel a s konečným výsledkem 73 (+3) se drží na rozhraní předpokládaného cutu. Mrzet ho může série tří bogey v samotném závěru, tedy na jamkách 7 až 9.

Kaymer byl na skóre -2, které představovalo až na výjimečně krátké chvíle maximum, ještě na odpališti jamky číslo 14. Tam snížil a ujal se vedení, jeho vrcholné chvíle přišly na šestnáctce a zejména na tříparové sedmnáctce, kde odpálil na metr k praporku. „To byla má nejlepší rána dne,“ připustil a hned podal vysvětlení: „Včera jsem tady trénoval a věděl jsem, že je zapotřebí hrát vysoké draw.“

Devětadvacetiletý bývalý první muž světového žebříčku už se těší na druhé kolo, kdy si bude moci vyzkoušet Pinhurst No. 2 v dopoledním programu. „Ráno to bude rychlejší a počítám, že v mnohém snazší. Ale dnes byly greeny ještě odpoledne hodně dobré, ani na nich nebylo tolik stop po míčích,“ chválil pořadatele lídr. Letos se dostává do bývalé formy, vyhrál prestižní The Players a dokázal, že je opět skvěle připraven na velké akce.

Další pořadí: 16. Poulter, Mickelson, Fowler, Walker, Schwartzel (E), 36. Simpson, McIlroy, Z. Johnson, Oosthuizen (+1), 50. Rose, Dufner (+2), 68. García, Čejka, Scott, Day, Furyk (+3), 88. Els, Cabrera (+4), 106. Westwood, Clarke (+5), 122. B. Watson (+6), 134. Donald (+7).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Před turnajem:
Největší příležitost pro amatérské hráče a golfisty nižších výkonnostních tříd, úspěšné v kvalifikaci, právě přichází. Ti nejšťastnější z nich dostávají příležitost změřit síly s absolutní světovou špičkou na hřišti, jež bývá nastaveno na extrémní obtížnost. Tak jako loni, kdy Angličan Justin Rose zvítězil v Merionu s konečným skóre +1, stejně jako rok předtím Američan Webb Simpson v Olympic Clubu. Tak to pořádající USGA chce a tak to každoročně dělá, výhra Roryho McIlroye z předloňského roku v Congressional (-15) budiž výjimkou potvrzující pravidlo.

Střídání hřišť mimo jiné znesnadňuje obhajobu. Dvakrát po sobě se na druhém majoru sezony povedlo vyhrát naposledy Američanu Curtisi Strangeovi v letech 1988 a 1989. Ze současného startovního pole mají pouze Jihoafričané Ernie Els a Retief Goosen na kontě dvě výhry. Majitel tří Tiger Woods ze známých zdravotních důvodů nestartuje. Když se v Pinehurstu hrálo US Open v minulosti, slavili zde úspěch Novozélanďan Michael Campbell (2005, E) a Američan Pane Stewart (1999, -1). Ani jeden na startu nebude, druhý jmenovaný tragicky zahynul. Více o historii zde.

Výsledky se započítávají do tří různých světových profisérií, hráči si mezi sebou na dotacích rozdělí opět rovných osm milionů dolarů (přes 160 milionů korun). Vítěz získá 1,44 milionu. Hraje se o 600 fedexcupových bodů a konečné pořadí může mít významný vliv na žebříčky, podle nichž se budou sestavovat oba týmy pro letošní Ryder Cup.

Ve startovním poli bude po deseti letech také německý profesionál českého původu Alex Čejka, jenž vyhrál jednu z kvalifikací – informovali jsme zde. Do hry vyrazí ve společnosti Angličana Graema Storma a Američana Davida Oha, ve čtvrtek ve 12:30 a v pátek v 6:45 místního času. Startovní pole čítá 156 mužů. Obhájce Rose bude mít v úvodních dvou kolech za partnery Američana Phila Mickelsona a doplní je amatérský mistr Spojených států Matthew Fitzpatrick. Kompletní tee times naleznete zde.

Revitalizované hřiště Pinehurst No.2, jež bude letos dějištěm i ženského US Open, má par 70 a měří 5 568 metrů. Je součástí resortu, zahrnujícího hned osm golfových hřišť. Pro účely letošních turnajů prošlo úpravami za 2,5 milionu korun a Bill Coore s Benem Crenshawem se pokusili o retro styl, vrátili areálu podobu, jakou měl přibližně v době svého vzniku. Popis jamek v angličtině je k nahlédnutí zde.

Odkazy: … Pinehurst Golf Resort … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.czFedEx CupRace To DubaiOrder of Merit Asian Tour

.

 

Před turnajem:
Největší příležitost pro amatérské hráče a golfisty nižších výkonnostních tříd, úspěšné v kvalifikaci, právě přichází. Ti nejšťastnější z nich dostávají příležitost změřit síly s absolutní světovou špičkou na hřišti, jež bývá nastaveno na extrémní obtížnost. Tak jako loni, kdy Angličan Justin Rose zvítězil v Merionu s konečným skóre +1, stejně jako rok předtím Američan Webb Simpson v Olympic Clubu. Tak to pořádající USGA chce a tak to každoročně dělá, výhra Roryho McIlroye z předloňského roku v Congressional (-15) budiž výjimkou potvrzující pravidlo.

Střídání hřišť mimo jiné znesnadňuje obhajobu. Dvakrát po sobě se na druhém majoru sezony povedlo vyhrát naposledy Američanu Curtisi Strangeovi v letech 1988 a 1989. Ze současného startovního pole mají pouze Jihoafričané Ernie Els a Retief Goosen na kontě dvě výhry. Majitel tří Tiger Woods ze známých zdravotních důvodů nestartuje. Když se v Pinehurstu hrálo US Open v minulosti, slavili zde úspěch Novozélanďan Michael Campbell (2005, E) a Američan Pane Stewart (1999, -1). Ani jeden na startu nebude, druhý jmenovaný tragicky zahynul. Více o historii zde.

Výsledky se započítávají do tří různých světových profisérií, hráči si mezi sebou na dotacích rozdělí opět rovných osm milionů dolarů (přes 160 milionů korun). Vítěz získá 1,44 milionu. Hraje se o 600 fedexcupových bodů a konečné pořadí může mít významný vliv na žebříčky, podle nichž se budou sestavovat oba týmy pro letošní Ryder Cup.

Ve startovním poli bude po deseti letech také německý profesionál českého původu Alex Čejka, jenž vyhrál jednu z kvalifikací – informovali jsme zde. Do hry vyrazí ve společnosti Angličana Graema Storma a Američana Davida Oha, ve čtvrtek ve 12:30 a v pátek v 6:45 místního času. Startovní pole čítá 156 mužů. Obhájce Rose bude mít v úvodních dvou kolech za partnery Američana Phila Mickelsona a doplní je amatérský mistr Spojených států Matthew Fitzpatrick. Kompletní tee times naleznete zde.

Revitalizované hřiště Pinehurst No.2, jež bude letos dějištěm i ženského US Open, má par 70 a měří 5 568 metrů. Je součástí resortu, zahrnujícího hned osm golfových hřišť. Pro účely letošních turnajů prošlo úpravami za 2,5 milionu korun a Bill Coore s Benem Crenshawem se pokusili o retro styl, vrátili areálu podobu, jakou měl přibližně v době svého vzniku. Popis jamek v angličtině je k nahlédnutí zde.

Odkazy: … Pinehurst Golf Resort … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.czFedEx CupRace To DubaiOrder of Merit Asian Tour

.