Turnaj evropských šampionů se nastěhoval do Jižní Afriky

18.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Paul Casey tuhle trofej obhajovat nebude, je zraněn.

O jihoafrickém městě George se toho moc neví. Rozkládá se jižně od jedné z mnoha zdejších přírodních rezervací, chcete-li národních parků. Tenhle se jmenuje Witfontein a jak se dá předpokládat, nachází se tam spousta divé zvěře. Georgijská čtvrť Fancourt je naštěstí chráněna zástavbou, a tak nové dějiště turnaje Volvo Golf Champions sice vyniká skvělým naturálním koloritem, ale exotická fauna by měla zůstat za jeho hranicemi.

Hřiště neleží na pobřeží, ale svým charakterem jde o links. Znormováno na par 73 má být skvostem postupného rozšiřování civilizačních výdobytků dál od tradičních center. Kapské Město je odtud vzdáleno 420 kilometrů, Port Elisabeth je o 100 kilometrů blíž.

„Miluju linksová hřiště a tohle znám velice dobře,“ potvrdil pro oficiální web European Tour domácí účastník třetího turnaje zmíněného okruhu Retief Goosen. „A vím, že každý hráč se na nové hřiště těší.“

Sezona se postupně rozjíždí a limitované startovní pole bude na Volvo Golf Champions nepoměrně silnější než na předešlých dvou jihoafrických zastávkách.

Dvaačtyřicetiletý Goosen už je rozehraný dobře. Na Africa Open skončil třetí a před několika dny na Sony Open se dělil o 16. pozici. Do George dorazil mezi prvními a vedl kliniku základního švihu pro čtyřicet žáků šestých a sedmých tříd místních základních škol. „Rád bych tady našel nějaké další šampiony,“ usmál se.

Děti a junioři budou od čtvrtka tvořit významnou část publika, jemuž se předvede pětatřicet opravdových šampionů. Bude sice chybět obhájce titulu z loňského roku, kdy se turnaj hrál v Bahrajnu, Angličan Paul Casey, ale tohoto zraněného amatérského snowboardistu zastoupí jiní, zejména domácí vítěz Masters Charl Schwartzel a loňský majitel prvenství z British Open Darren Clarke ze Severního Irska.

Dokonce tři majory má na svém kontě ikona jihoafrického golfu Ernie Els. Ačkoli loňská sezona mu nevyšla podle představ, přece se na Volvo Champions kvalifikoval vítězstvím na South African Open Championship. „Rád hraju jihoafrické turnaje, získal jsem na nich pět ze svých evropských titulů,“ připomněl veleúspěšný golfista, jemuž patří 26 prvních míst ze série starého kontinentu.

Hostitelská země se chtěla pochlubit, že její golf není situován jen kolem největších měst, nebo dokonce, že to není pouhé Sun City. Proto nabídlo hlavnímu sponzorovi prověřený, leč neznámý Fancourt. Protože startovat smějí jen vítězové z minulého a současného ročníku, nebo majitelé minimálně deseti výher na European Tour, je to takové hřiště vysoce prestižní záležitost. 
„Věřím, že turnaj v Jižní Africe zůstane,“ přisadil si na národní notu Goosen a Els ho doplnil: „Pamatuju si, že jsem tu hrával profesionálně i rekreačně. Pro turnaj šampionů je to perfektní místo.“

Uvidíme, co řeknou „přespolní“. Jsou mezi nimi takové veličiny jako José María Olazábal, Miguel Ángel Jiménez, Colin Montgomerie či Pádraig Harrington.

.