ET – Turkish Airlines Open s Woodsem

10.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Turkish Airlines Open presented by the Ministry of Tourism and Culture, The Montgomerie Maxx Royal, Antalya, Turecko
(7. – 10. 11. 2013, časový posun: + 1 hodina)

Victor Dubuisson

Neděle – finálové kolo
Byly to nervy, ale Victor Dubuisson získal největší vítězství v kariéře a pro francouzský golf vydobyl nečekanou slávu. Ve finálovém kole byl sice horší než nejbližší konkurenti, zahrál 69 ran (-3), ale to mu stačilo, aby s konečným skóre -24 uhájil první místo, kde figuroval ráno. Za ním na druhém místě skončil s odstupem dvou úderů Velšan Jamie Donaldson, autor nejlepšího nedělního výsledku. Ten má hodnotu 63 (-9). K vidění bylo i několik dalších vynikajících a mezi nimi se raduje Angličan Justin Rose, jemuž skóre 65 (-7) stačilo na dělené třetí místo, o něž se dělí s hostem turnaje, Američanem Tigerem Woodsem. Lídr evropské série Henrik Stenson skončil na dělené sedmé pozici.
Dubuisson se dlouho nemohl dostat do tempa, na první devítce hrál jen pary a dovolil konkurenci, aby se mu přiblížila. Na desítce zahrál první birdie, ale na čtrnáctce mu bilanci opět zkazilo bogey a v tu chvíli už lídrem nebyl. V závěru se však třiadvacetiletý hráč vzchopil. Tři birdie na poslední čtveřici jamek mu vynesla zpět jeho pozici a nakonec i výhru nad konkurencí, která v závěru naopak stagnovala, i nad Donaldsonem, jenž už byl dávno v klubovně. Vítězný Francouz získal za premiérový titul z European Tour svou nejvyšší finanční prémii 848 930 eur.
„Momentálně nevím, co říct. Pořád mám v sobě kus toho tlaku z poslední jamky,“ chrlil ze sebe Dubuisson. Za nejdůležitější označil putt do birdie na sedmnácté jamce, které mu vyneslo vedení o jednu jamku. „Byl to nejdelší den na golfu, co jsem zažil. Jsem hrdý na to, co jsem dokázal.“
Stenson udržel před finálovým turnajem v Dubaji pozici vedoucího muže finančního žebříčku. „Kvůli zraněnému zápaětsí jsem toho poslední dobou tolik nenatrénoval, ale na Jumeirah Golf Estates jsem hrál mockrát, takže to snad nebude tolik vadit,“ uvedl lídr.. Oproti druhému Roseovi má k dobru 214 tisíc bodů (eur), což ovšem při dotaci finálového turnaje nehraje až tak velkou roli. V případě výhry na World Tour Championship může Rose získat vše. „Je výtečné, mít svůj osud ve vlastních rukou,“ komentoval nastalou situaci vítěz letošního US Open.
Jako poslední se ze 60. místa Race To Dubai kvalifikoval do finále Angličan David Horsey, předposlední je momentálně jeho krajan Luke Donald, jenž v Turecku nehrál. Prvním, na koho místo nevyšlo, je o necelých devět tisíc eur Dán Sören Kjeldsen. Nepostoupili ani Skot Paul Lawrie či Ir Pádraig Harrington.
Další pořadí:
18. Björn (-14), 25. Kaymer (-13), 29. Westwood, Jaidee, Grace (-12),  36. Sterne (-11), 44. Manassero (-9), 50. Harrington, Colsaerts (-8).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Francouzský den zprvu táhl Raphaël Jacquelin a navzdory double bogey na tříparové páté jamce to dotáhl až k rekordnímu zápisu 62 ran (-10). Je z toho dělené třetí místo, kde dlí spolu s favority Tigerem Woodsem a Henrikem Stensonem, čtveřici doplňuje Španěl Alejandro Caňizares. Lídr je však jiný a rovněž francouzský – Victor Dubuisson. „Jsem unavený a bude se mi dobře spát. Ale nechci na to moc myslet, abych sám na sebe nevyvíjel zbytečný tlak,“ konstatoval. Předvedl neméně skvělý výkon 63 (-9), svou bilanci stlačil na úctyhodných -21 a vede o plných pět ran před Angličanem Ianem Poulterem, jenž se osamostatnil na druhé pozici.
„Bylo to bláznivé kolo té bláznivé hry,“ kroutil hlavou Jacquelin nad  tuctem birdie. Než přišla jeho chyba na pětce, zahrál čtyři za sebou a totéž se mu povedlo v závěru od 14. do 18. jamky. „Jsem hrdý na rekord hřiště. Na European Tour už nějaké mám. Před časem jsem zahrál osm birdie po sobě,“ přihlásil se k vlastní úspěšné statistice. Přiznal, že v uplynulém období se mu moc nedařilo, ale zkraje tohoto týdne se z nějakého důvodu cítil líp. „Našel jsem svůj rytmus, to bylo důležité,“ doplnil. Dvanáct birdie v jednom kole zahrál naposledy Dán Jeppe Huldahl na Portugal Masters v roce 2010.
Dubuisson nechyboval a birdie zapsal devět. To poslední na osmnáctce, stejně jako Poulter, oba v posledním flightu. Angličan tak získal mírný náskok na Stensona. „Chci vyhrát, ale k tomu bude zapotřebí spousta birdie. Dostihnout Victora znamená hrát osm či devět pod,“ zauvažoval Poulter. Čtvrtý a první muž průběžného pořadí Race To Dubai bojují o co nejlepší výchozí pozici pro finále evropské série v arabském emirátu. Těsně za sebou na osmém místě mají ještě třetího muže finančního žebříčku, Angličana Justina Rosea, jenž ztrácí na Švéda dvě a na svého krajana tři rány.
Dlouho vypadal skvěle i Woods,do jedenácté jamky nasbíral čtyři birdie. Pak ještě tři, ale mezitím také tři bogey a to byla značná brzda. Američan sice rozdíl šesti úderů mezi sebou a vedoucím mužem může vymazat, ale i pro světovou jedničku je to úkol přetěžký.
Další pořadí: 14. Kaymer, Sterne (-11), 21. Schwartzel (-10), 26. Jaidee, Björn (-9), 35. F. Molinari (-8), 39. Harrington, Westwood (-7), 47. Manassero (-6).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Útok Tigera Woodse zavedl Američana až pod samotný vrchol, což ale znamená jen samostatné páté místo. Před ním je čtveřice lídrů ve složení Henrik Stenson, Ian Poulter, Victor Dubuisson, Justin Walters. Švéd, Angličan, Francouz a Jihoafričan mají průběžné skóre -12 a jejich největší konkurent je o jeden úder zpět. Po chybě na závěr dohrávky prvního kola (bogey na osmnáctce) se už žádné takové nedopustil a s přechodem do kola číslo dvě už jen snižoval. Woods zapsal devět birdie do výkonu 63 ran (-9), nejlepšího v první polovině turnaje.
Woodsovi se přitom znovu nepříliš dařily odpaly. Následné rány železem však eliminovaly předchozí případné ztráty a wedge byly další částí bagu, na kterou se mohl spolehnout. Navíc velice solidně zapatoval a zachránil, co se dalo, i na druhé devítce, kde už jeho hra lehce upadala. „Mohlo to být jedno z těch opravdu hodně nízkých čísel, ale neproměnil jsem několik puttů tak ze tří metrů,“ připomněl. Když se zdálo, že to bude jen další velmi slušné kolo, přišla závěrečná trojice birdie na čtyřech jamkách od konce. „Je to hřiště, na kterém je možné skórovat. Bude nutné hrát znovu hodně nízko, výsledné skóre bude asi pod dvaceti ranami v mínusu,“ odhadl.
Nejen Američan startující na divokou kartu a stojící mimo evropské počty tvoří atraktivní podívanou. Ta je zakotvena i v bitvě o co nejlepší výchozí pozici pro dubajské finále. Lídr Race To Dubai Stenson a čtvrtý v průběžném pořadí Poulter mají za sebou ještě Jihoafričana Richarda Sterneho, jenž je v aktuálním finančním žebříčku šestý. A šestý se ztrátou pouhých dvou ran je také v leaderboardu tureckého turnaje. Dán Thomas Björn (devátý) a Angličan Justin Rose (třetí) se momentálně dělí o devátou pozici a od nejlepších je dělí mezera čtyř úderů. Poulter se rád nechal vyhecovat Stensonovou sázkou sto dolarů na svůj vlastní kurz 10:1: „Jasně, že mi nebude chtít dát cokoli zadarmo. Baví mě to, když on je tady ve hře a já hraju na konci sezony skvělý golf.“
Asi největší radost by měl z toho, kdyby to nějak podobně vypadalo v neděli, hlavně Walters. Ten je zatím mimo postupovou šedesátku do finále European Tour, a to o devět míst. Finančním ziskem na úrovni do pátého místa by poskočil výš a World Tour Championship by si zahrál také.Tím spíš, že Dán Sören Kjeldsen a Angličan Danny Willett, kteří momentálně figurují na posledních postupových místech, zaujímají v Beleku shodně až dělené 70. místo. 
Další pořadí:
17. F. Molinari, Jaidee, Kaymer (-7), 25. Harrington, Schwartzel (-5), 42. Manassero (-4).

Top 10 druhého kola:

 

Dohrávka 1. kola
Nejlepší výkon úvodního dějství patří trojici Henrik Stenson. Darren Fichardt, Thomas Björn. Švéd, Jihoafričan i Dán zahráli 64 ran (-8). Druhé dějství začalo okamžitě.

Čtvrtek – 1. kolo
Tříhodinové zpoždění startu úvodního dějství, zapříčiněné deštěm, mělo za následek, že před padnutím tmy nebylo možné stihnout kompletní program. Pouze pět flightů odevzdalo skórkarty s osmnácti zápisy. V nich si nejlépe počínali Argentinec Ricardo Gonzalez a Dán Thorbjörn Olesen s konečným výsledkem 66 ran (-6). Na průběžném prvním místě neúplného kola jsou však tři hráči s výkonem ještě o ránu lepším. Angličan Paul Casey a Jihoafričan Darren Fichardt jsou na mínus sedmi po čtrnácti jamkách, další Angličan Steve Webster po dvanácti. Webster i Gonzalez usilují o proniknutí do šedesátky účastníků finálového turnaje v Dubaji.
Tam se nechystá prominentní host tureckého turnaje Tiger Woods. Jako člen předposledního flightu absolvoval Američan pouze deset jamek a se skóre -1 se dělí o 50. místo. Stejně je na tom jeho anglický herní partner Justin Rose, zatímco zbylý člen trojice Henrik Stenson je s průběžnou bilancí -4 na dělené 18. pozici.
Švéd zatím háji své vedení v Race To Dubai, jeho přímí konkurenti jsou za ním – o třetím Roseovi byla řeč, čtvrtý Ian Poulter (jedenáct kompletních jamek) je na bilanci -3. Druhý muž finančního žebříčku evropské série Graeme McDowell v Beleku nestartuje.
Navzdory počasí se hřiště ukázalo být jako méně kousavé, zejména všechny pětiparové jamky povolují skórovat, publikum na nich vidělo už devět eaglů, jeden v podání Caseyho. Ten už vyhrál dva turnaje na hřištích designovaných Colinem Montgomeriem – Volvo Golf Champions 2011 v Bahrajnu a letošní Irish Open. „Líbí se mi ten styl. Nemám ponětí, proč to tak je, ale možná proto, že vás nutí být neustále agresivní, což mi sedí,“ řekl jeden z lídrů. Má ovšem na kontě už i bogey, zatímco Fichardt s Websterem odkráčeli svou denní porci golfu bez chyby. Takových konkurentů je ale ještě dost a příznivý vývoj se budou snažit prodloužit v páteční ranní dohrávce.

Před turnajem:
Bude to něco úplně jiného než loni. To se hrálo v říjnu, což je ten nejméně podstatný rozdíl. Turnaj se jmenoval World Golf Final a byl profilován jako elitní. Což platí i o letošku, vždyť účast Tigera Woodse se podařilo zajistit znovu. Jistě i zásluhou sponzora, jenž zůstal stejný, a zároveň masivních investic turecké vlády do turistiky, která má být jedním z pilířů státní ekonomiky. A golf v tom hraje významnou roli. I proto se dotace z 5,2 zvedla na 7 milionů dolarů (asi 134 milionů korun).

Zcela zásadní z hlediska golfové hry je, že jamkovka pro osm hráčů se vůbec nepodobá klasickému turnaji na rány formátu open pro takřka desetinásobný počet účastníků. Pod čarou přihlášených, kteří se do startovního pole nedostali, zůstala spousta majitelů známých jmen a golfistů vysoké výkonnosti jako (namátkou letem světem) Robert Rock, Jaco Van Zyl, Jin Jeong. Třetí část čtyřdílné finálové série European Tour svede k zápolení se světovou jedničkou Woodsem například krále zámořského play-off a lídra evropského finančního žebříčku Henrika Stensona, letošního major vítěze Justina Rose, druhého z uplynulého víkendu v Šanghaji Iana Poultera a další veličiny.

Chybí Rory McIlroy, jenž se díky umístění v top 10 z minulého týdne může chystat na finále v Dubaji, kam se kvalifikuje šedesátka hráčů podle průběžného pořadí Race To Dubai. A o poslední účastnická místa se hraje v Turecku. Na DP World Tour Championship smí hrát jen ten, kdo se zúčastnil dvou ze tří předchozích akcí finálové série, což třeba při přihlašovacích pravidlech do HSBC Champions nebylo úplně samozřejmé. Ale hrál tam třeba takový Jonas Blixt, jenž má sice na kontě jen pět letošních akcí European Tour, ale jelikož hrál i jednu regulérní (Nordea Masters) mimo majory a WGC, má šanci si finále zahrát. Konečným pořadím může zamíchat dvacetiprocentní bodový bonus pro ty, kteří hráli všechny tři, tedy ještě BMW Masters.

Uvedené změny oproti loňsku doplňuje jedna další velmi podstatná, a sice přesun na hřiště designované Colinem Montgomeriem. Má par 72, měří 6 492 metrů a parkový styl kombinuje s poměrně členitým terénem, osaměle rostoucími stromy a blízkostí moře, odkud může přijít nevyzpytatelný vítr. Končí i začíná pětipaem, jichž je tu pět. Hráči se musí mít na pozoru před sedmi různými vodními překážkami a tak spletitým systémem bunkerů, že bude hodně záležet na dobře zvládnutém course managementu.

Video – Tiger Woods symbolicky odpaluje z Asie do Evropy na mostě přes Bospor:

Odkazy: … The Montgomerie Maxx RoyalSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz Aktuální pořadí Race To Dubai

 

.