Tshwane Open

03.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Tshwane Open, Copperleaf Golf & Country Estate, Centurion, Jižní Afrika
(28. 2. – 3. 3. 2013, časový posun: +1 hodina)

 

 

 


Dawie Van der Walt

Neděle – finálové kolo
Dalším, už pátým jihoafrickým vítězem nového ročníku European Tour je Dawie Van der Walt. Premiérový titul, k němuž přináleží 237 750 eur a dvouletá karta na celý okruh, získal navzdory tomu, že v závěrečném dějství si připsal své jediné bogey na turnaji. Přesto s konečným skóre -21 předčil o dvě rány svého krajana Darrena Fichardta na druhém místé konečného pořadí. „V golfu nedostanete tolik příležitostí zvítězit. Jsem hrozně rád, že jsem hrál tak dobře a vyhrál. Může se stát, že nevyhrajete, i když hrajete takhle dobře,“ našel ve vlastní zkušensoti.
Další z domácích hráčů Charl Coetzee, jenž byl po třetím kole na stejné startovní čáře s oběma jmenovanými, figuruje až na dělené páté příčce. Hrůznou neděli prožil Chilan Mark Tullo. Z pozice co-leadera se propadl na konec třetí desítky. Tullova skórkarta ukazuje, jak se v golfu může všechno zlomit. Po druhém birdie na sedmičce jako když utne, vzápětí si jihoamerický golfista připsal první bogey a druhou devítku zašel se skóre -6.
Naopak Van der Walt, povzbuzen eaglem na pětiparové čtyřce, si po polovině kola vytvořil v čele náskok a navzdory zmíněnému bogey, jež přišlo na jamce 10, pak ještě skóre dvakrát stlačil do mínusu. Na tento vývoj Fichardt, jenž si svá tři birdie odbyl do páté jamky, nedokázal zareagovat. Jeho zápis čítá až do konce jen a jen pary. 
Třicetiletý vítěz není typickým produktem domácí Sunshine Tour, kde žádné vavříny nesbíral. Jeho předešlá turnajová vítězství jsou všechna z minoritních amerických okruhů. „Dokážete si představit, co to znamená, vyhrát tak velký turnaj,“ zářil Van der Walt.
Další pořadí: 10. Howell (-14), 16. Mulroy (-13), 27. Kruger (-11), 35. Broberg (-10), 48. Rock (-8), 63. Clarke (-5), 76. Olazábal (+3).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
Nebývalou vyrovnanost vykazuje poslední jihoafrický turnaj evropského okruhu. Ale „jihoafrický“ je zatím dost, protože ke dvěma domácím lídrům přibyl třetí, a vyšponovaný také, neboť ke všem se přidal ještě jeden a prozatím nejlepší průběžný výsledek -16 má na kontě hned kvarteto golfistů: Chilan Mark Tullo a za pořadatelskou zemí Charl Coetzee, Dawie Van der Walt a Darren Fichardt.
Právě posledně jmenovaný ve třetím dějství zářil. Výkon 64 ran (-8) je zatím nejlepší na turnaji a vítěz Africa Open, jenž ve čtvrtek vedl, se znovu přihlásil o slovo. „Byl jsem zklamaný ze svého předchozího výsledku,“ připomněl nový favorit, že jej druhé kolo za 71 ran zklamalo. „Ale znovu dávám ty pravé rány v pravý čas a proměňuju důležité putty,“ dodal. Nejprve zvládl dvě dohrávané jamky z předchozího dne a pak ani jednou nechyboval ve třetí osmnáctce. Měl navíc úžasný finiš – závěrečnou trojici ze svých osmi birdie zahrál na jamkách 16 až 18.
Další pořadí: 7. Howell (-13), 13. Broberg, Willett (-10), 27. Mulroy, Rock, Kruger (-8).

Top 10 třetího kola:

 

Dohrávka 2. kola
Dawie Van der Walt dostihl svého jihoafrického krajana Charla Coetzeeho a po dohrávce kola se s ním podělil o průběžné vedení s průběžným skóre -13. S odstupem jedné rány se na třetím místě objevil Američan Peter Uihlein.
Cutem neprošli: E. Molinari, J.M. Singh, Webster, Sullivan, O. Fisher, Quesne, Goya, Hoey.

Pátek – 2. kolo
Ještě zhruba dvě hodiny se mohlo hrát, ale bouřkové nebezpečí si vynutilo přerušení kola, aniž by byl jeho program zkompletován. Pokračovat se bude až v sobotu brzo ráno. Poslední flighty zapsaly do skórkaret čísla z dvanácté jamky, pak se šlo ze hřiště do klubovny. Lídrem je domácí golfista Charl Coetzee, jenž absolvoval plnou porci hry a po pátečním výkonu 65 ran (-7) se dostal na průběžných -12. Chilan Mark Tullo jej z druhého místa neohrozí, neboť má šestatřicet jamek rovněž za sebou. Zato další hráč jihoafrické líhně Dawie Van der Walt, jenž na lídra rovněž ztrácí jeden úder, krajana ohrozit může. Chybějí mu čtyři jamky ke kompletaci kola.
Coetzee zahrál čtyři birdie na stejných jamkách jako v zahajovacím dnu a přidal k nim tři navrch. Žádného bogey se nedopustil, což mu umožnilo vyrovnat nejlepší čtvrteční výkon Darrena Fichardta. Ten se do vedení s vysokou pravděpodobností nevrátí, protože dvě jamky před koncem ztrácí na první pozici čtyři rány. „Takhle jsem se u golfu už dlouho nebavil,“ řekl šestadvacetiletý vedoucí muž neúplného pořadí. „Už dva týdny cítím, že začínám hrát lépe,“ dodal 972. golfista světového žebříčku.

Čtvrtek – 1. kolo
Týdenní přestávka neubrala nic na chuti a formě Darrena Fichardta, vítěze předešlého jihoafrického turnaje na evropském okruhu. Domácí golfista se výkonem 65 ran (-7) opět prodral do čela výsledkové listiny. Průnik do první stovky světového žebříčku a na 17. pozici v Race To Dubai mu dodal sebevědomí. Na druhém místě se ztrátou jedné rány je Švéd Björn Aakesson, jenž byl jakožto člen jednoho z posledních flightů na lídrově úrovni, avšak bogey na sedmnácté jamce ho o tuto pozici připravilo.
Fichardtovi se povedla první polovina kola, originálně druhá devítka hřiště. Zapsal na ní pětici birdie, včetně tří za sebou na jamkách 15, 16 a 17. Ve skórování neustal a už byl dokonce na průběžné bilanci -8, ale bogey na čtyřparové sedmičce jej v rozletu přibrzdilo. Zahajovací den zakončil dvěma pary a byl spokojen. „Jde mi švih, dobře patuju,“ usmíval se a pochválil hřiště: „Je úchvatné, férové. Greeny jsou měkké, takže je možné útočit. Sedm pod je dobrý výsledek.“ Připojili se k němu i další účastníci, design i strategii jamek si velice pochvalovali.
Další pořadí: 3. J.M. Singh, Howell, Coetzee (-5). 9. Uihlein, Horne, Willett (-4), 25. Mulroy, Clarke (-3), 58. Sullivan, Rock, Webster, Kruger (-1), 80. Andersson Hed, E. Molinari (E), 129. Van Zyl (+3).

Pošesté a naposledy se v této sezoně budou body do finančního žebříčku European Tour sbírat v Jižní Africe. Stane se tak na zbrusu novém turnaji, pojmenovaném podle oblasti, zahrnující i hlavní město Pretorii. Špička momentálně dlí v USA, a tak bude hlavním tahákem start stálic evropského okruhu, jakými jsou například Švéd Fredrik Andersson Hed, Angličané Robert Rock a Simon Dyson, formu hledající Ital s rydercupovou minulostí Edoardo Molinari, či vždy nebezpečný Jeev Milkha Singh z Indie. Domácí ekipu povede Darren Fichardt, vítěz Africa Open z předminulého týdne.

Hřiště s parem 72 bylo otevřeno v roce 2006, designoval ho Ernie Els a všechno je to jeden velký luxus, zázemí nevyjímaje. V délce 7 124 metrů prověří jak ranaře, tak hráče sázející na krátkou hru. Má sice dost široké fairwaye, ale po nich je rozeseto 112 bunkerů. Jelikož se na něm nachází poměrně málo stromů, nebezpečí se objevuje zejména podle toho, jak je osekaná tráva v roughu a dalších oblastech, zejména kolem vodních překážek. Hrát se na něm bude o 1,5 milionu eur, zhruba 39 milionů českých korun.

Odkazy:  … Copperleaf Golf & Country EstateHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje

.