Tshwane Open

02.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ross Fisher

European Tour – Tshwane Open, Copperleaf Golf & Country Estate, Centurion, Jižní Afrika
(27. 2. – 2. 3. 2014, časový posun +1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Ross Fisher nenechal nikoho na pochybách, že tohle bude jeho turnaj. Jestli vyhlásil, že se hodlá vrátit do světové špičky, tohle by mohl být začátek. Angličan naprosto dominoval, s konečnou bilancí -20 předčil o tři údery Severoira Michaela Hoeye a Jihoafričana Danieho Van Tondera, kteří se podělili o druhé místo. V neděli zahrál vítězný Fisher jen 70 (-2), tedy nejhůře v celém turnaji, ale počínal si tak, aby jeho tři a půl roku trvající čekání na titul skončilo. „Jsem bez sebe z toho, že jsem to zlomil,“ prohlásil se směsí vyčerpání a spokojenosti.
Hoey se k vítězi v jednu chvíli přiblížil na jednu ránu, ale vzápětí na dvanácté jamce „spadlo“ do jeho skórkarty double bogey a bylo po nadějích. Pro Van Tondera, jenž je autorem nejlepšího denního skóre 66 (-6), jde o životní výsledek. Ve světovém žebříčku byl až dosud evidován na 538. místě a v evropském finančním žebříčku jeho jméno nebylo, neboť se do turnaje dostal skrze své účinkování v Sunshine Tour, jejímž hráčem nadále zůstane. Získal však šanci dostat se na omezený počet turnajů European Tour.
Fisherovi stačilo hrát chytře. Po první devítce, a vlastně až do čtrnácté jamky, byl na denním skóre jednu ránu v mínusu, s patnáctkou přišla jeho chvíle. Stejně jako ve druhém kole vystřihl na tomto pětiparu eagle a definitivně stvrdil svou nadvládu. „To mi hodně pomohlo. Věděl jsem, že nemám takový náskok, takže jakmile to najednou bylo o čtyři a zbývaly tři jamky, bylo to ložené. Věřte mi, že mi dělá dobře, když tady mohu stát a hovořit zase jako šampion,“ doplnil třiatřicetiletý profesionál.
Další pořadí:
13. Madsen (-10), 15. Baldwin (-8), 24. Aiken, O. Fisher (-6), 46. Sullivan, Hatton (-3),  50. G. Coetzee (-2), 66. Caňizares, S. Hansen (+3).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Náskok pěti ran už představuje solidní pozici, zvlášť pro někoho s takovými ambicemi jako je Ross Fisher. Angličan už před touto sezonou prohlásil, že se cítí být připraven dobýt bývalé pozice v širší světové špičce, několikrát naznačil formu a nyní stvrzuje jak výkonnost tak plány. Výsledkem 67 ran (-5) sice nevyrovnal předchozí dva, ale ani se od nich příliš nevzdálil, a protože nikdo nedrží tak stabilní úroveň, stačí průběžné skóre -18 k vedení o plných pět úderů. Na druhé místo se propracoval Severoir Michael Hoey a ve finálovém nedělním flightu se pokusí lídrovu pozici ohrozit. Další Angličan Simon Dyson a Španěl Carlos del Moral dělí třetí pozici s odstupem další rány, zatímco Dán Morten Örum Madsen zhoršením o deset ran oproti pátky vypadl z první desítky.
Ani bogey na první a páté jamce nezastavily Fisherův postup, neboť mezi ně vložil díky dvěma úchvatným puttům dvě birdie a další začal přidávat hned od šestky. „Cítím, že hraju tak, jak jsem hrával, když jsem usiloval o tituly na majorech a kvalifikoval se do rydercupového týmu,“ pochvaloval si Angličan. Dodal, že jej v cestě zpět inspiroval král minulé sezony Henrik Stenson, jehož kariéra prošla rovněž hlubokým útlumem. „A vidíte, je zpět, kam patří,“ potvrdil paralelu Fisher. Až do konce kola nechyboval a nebylo mnoho takových, kdo by ve třetím kole zahrál pět pod. Lépe si počínal jen anglický krajan Robert Rock, jehož 65 (-7) je v kontextu dne výjimečný výkon.
Další pořadí:
15. Madsen (-9), 23. Baldwin, Hatton (-7), 34. O. Fisher, Aiken (-6), 40. G. Coetzee (-5), 63. Caňizares, S. Hansen, Sullivan (E).

Top 10 třetího kola:

Dohrávka 2. kola
Angličan Ross Fisher a Dán Morten Örum Madsen vytvoří finálový flight ve třetím kole, na to dohrávka nic nezměnila. Zformovala konečnou podobu první desítky, do níž se ráno vklínil Severoir Michael Hoey, jenž prodloužil sérii birdie, započatou o den dřív, na sedm (jamky 10 až 16). Kolo dokončil dvěma pary a dělí se o páté místo.
Další pořadí:
12. Otto (-8), 33. O. Fisher (-5), 48. Aiken (-4), 53. G. Coetzee, Baldwin (-3).
Cutem neprošli mj.:
Wattel, Kruger, Campillo, Fleetwood, D. Van der Walt.

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo (nedohráno)
Vlekoucí se program neumožnil odehrát ani druhé kolo, i když situace na horních příčkách leaderboardu se vyjasňuje. Šest mužů dosáhlo shodného nejlepšího denního výkonu 65 ran (-7), jen pro Rosse Fishera však znamená vedení v turnaji. Ohrožen už dost dobře být nemůže, protože nejbližší hráči, kteří neabsolvovali celý program, mají už vyšší ztráty.
Vedoucí Angličan se dostal na průběžné skóre -13 a je následován Dánem Mortenem Örumem Madsenem, jenž dosáhl stejného výsledku a se ztrátou jednoho úderu zaujímá druhé místo. Pořadí se vůbec promíchalo, jak to většinou bývá zvykem v sobotu, i když lídři z prvního dějství Simon Dyson ani Trevor Fisher Jr. neztratili tolik a zůstali v první desítce. V ní a těsně za ní se stále drží i dost domácích hráčů, ačkoli už mezi nimi není a nebude Dawie Van der Walt. Obhájce titulu nemile diváky překvapil, po kolech 78 a 74 neprojde cutem, jehož pravděpodobná hodnota bude -2, nebo o ránu horší.
Třiatřicetiletý Fisher hrál birdie na jedničce, pak v jeho skórkartě následuje osm parů. Rozstřílel se až ve druhé polovině hřiště, přidal další čtyři birdie a mezi ně vměstnal eagle na pětiparové patnáctce zásluhou osmimetrového puttu. „Důležitý byl birdie start druhé devítky. Eagle je jako bonus, ale hanba je, že jsem neskóroval na osmnáctce,“ řekl ke kolu a přidal pár slov ke své kariéře, která má za sebou horší období: „Byl jsem sedmnáctý na světě a začal jsem mít na sebe vysoké nároky. Už jsem tam jednou byl a vím, že se tam mohu dostat znovu. Je to otázka tvrdé práce.“

Dohrávka 1. kola
Angličan Simon Dyson a Jihoafričan Trevor Fisher Jr. vydrželi v čele průběžného pořadí i po dohrávce prvního kola, v níž domácí golfista zapsal nejprve bogey a pak birdie, takže se definitivně vrátil na průběžné skóre -7. Dyson měl již dohráno.
Další pořadí mj.: 3. Fichardt, R. Fisher (-6), 8. Madsen (-5), 23. Aiken, Campillo (-3), 38. E. Molinari, Kruger, G. Coetzee (-2), 64. Otto (-1), 83. O. Fisher, Baldwin (E), 102. Wattel, Fleetwood (+1).

Top 10 prvního kola:

Čtvrtek – 1. kolo (nedohráno)
Zhruba hodinu před plánovaným koncem kola se do blízkosti hřiště přihnala bouřka a pořadatelé odložili zbytek programu na brzké páteční ráno s plánem stihnout druhé dějství včas. Nejlepší úvodní výsledek zatím mají na kontě Angličan Simon Dyson a domácí Trevor Fisher Jr. Ovšem jen prvně jmenovaný absolvoval plný počet jamek a u jeho jména zůstane zapsáno 65 ran. Jihoafričan je na bilanci -7 po šestnácti jamkách. Poslední flighty jich absolvovaly třináct.
Dysonova skórkarta obsahuje jen pary a birdie, z toho čtyři na závěrečných čtyřech jamkách. Na poslední proměnil spolulídr skoro desetimetrový putt. „Hezký závěr. Předtím jsem se musel několikrát zachraňovat,“ připomněl šestatřicetiletý golfista, jak se popasoval s několika bunkery a jak málo zasahoval greeny. Má na kontě šest titulů z European Tour, ten poslední z KLM Open 2011. Pak šel výkonnostně dolů. „Tak nízké číslo na kolo jsem nezahrál pěkných pár let, a v prvním dnu už vůbec,“ přiznal Dyson.
Ani Fisher Jr. zatím nepřipsal ránu navíc. Pořadí může změnit ještě další dvojice mužů hostitelské země. Darren Fichardt a Danie Van Tonder se dělí o třetí pozici a mají ještě jednu jamku k dispozici. Zbylá trojice, která na vedoucí duo v neúplném pořadí ztrácí jeden úder, tedy Angličan Ross Fisher a další Jihoafričané Jared Harvey s Erikem Van Rooyenem, stačila obejít celé hřiště.

 

Naposledy mezi velkými americkými akcemi o sobě dá vědět jihoafrické hřiště ve službách European Tour. Hřiště s parem 72, které v roce 2006 otevřel Ernie Els jako jeden ze svých nejlukrativnějších designů, láká luxusem, ale startovní pole je pouze standardní. Francouzi Julien Quesne a Grégory Bourdy budou chtít nejen potvrdit vzestup vlastní formy, ale i golfu v jejich zemi, kterou v zámoří tak dobře reprezentuje Victor Dubuisson. Britsko-irská skupina hráčů je tradičně silná, stejně jako jihoafrická vedená obhájcem titulu Dawiem Van der Waltem. K tomu například Dán Mortem Örum Madsen, Španěl Alejandro Caňizares a řada podobně ambicioznách hráčů včetně Estanislaa Goyi z Argentiny, jenž se dostavil ověnčen několik dní čerstvým titulem z turnaje Dimesion Data Pro-am z jihoafrické Sunshine Tour.

Hřiště bylo prodlouženo takřka o 800 metrů na 7 964 metrů, což je takový zásah, že pořadatelé maximální metráž hned tak nenastaví. Jsou tu dost široké fairwaye, ale po nich je rozeseto 112 bunkerů. Jelikož se na hřišti nachází poměrně málo stromů, nebezpečí se objevuje zejména podle toho, jak je osekaná tráva v roughu a dalších oblastech, zejména kolem vodních překážek. Hrát se bude o 1,5 milionu eur, zhruba 41 milionů korun.

Odkazy: … Copperleaf G&CHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai

.