Trump a skotský golf: námluvy na pokračování

05.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Donald Trump

Evropský golf je v pokušení. V pokušení peněz. Ne že by jich neměl poměrně dost, ale peněz jaksi nikdy není dost. Jde však o to, odkud pocházejí. V tomto případě od Donalda Trumpa.

Americký miliardář napumpoval do golfu v životě už dost peněz. Ne vždy rozumně, ne vždy citlivě. Asi nekontroverznější investici rozjel ve Skotsku. A teď by měly jeho peníze zachránit Scottish Open.

„Trump mi volal dvakrát. Jednou z Austrálie, jednou z New Yorku,“ přiznal ředitel European Tour George O´Grady. „Projevil účast a poptal se, jestli by v něčem nemohl pomoci,“ dodal.

Účast je možná silný překlad toho, jak to šéf okruhu řekl, možná by se hodilo „sympatie“. Dokládá to ale fakt, že O´Grady kolem témaru chodil jako kolem horké kaše. Otevřený šampionát Skotska přišel sponzora, firma Barclays od finanční podpory odstoupila poměrně náhle po jedenácti letech.

„Je to zklamání, ale myslím, že je to dobrá příležitost prodat turnaj,“ komentoval nepříjemnou skutečnost ředitel a vyjádřil diplomaticky přiměřené rozhořčení nad tím, že si lidé z Barclays dali na čas, než konec sponzorinku oznámili.

Podle O´Gradyho se objevilo dost zájemců na „uvolněné místo“, ačkoli si přisadil, že mezi zájmem a jistotou je jistý rozdíl. Zdá se, že právě Trump by byla sázka na jistotu, jsou tu však dvě „ale“.

To první: Trump je pro část skotské golfové veřejnosti persona non grata. Za podezřelých okolností schválili radní v Aberdeenu prodej pozemků pro výstavbu luxusního zábavně-hotelového komplexu s několika golfovými hřišti.

Trump International Golf Links vzbudil odpor mezi skotskou veřejností, ekologickými organizacemi a v neposlední řadě mezi několika starousedlíky, kteří se vzepřeli nucenému stěhování. Trump většinu z nich „přesvědčil“, protože mnohonásobně přeplatil původní kupní cenu pozemků.

Navzdory demonstracím a kampaním v médiích stavba areálu pokračuje, a přestože znamená spoustu nových pracovních míst, oblíbencem se proto zámořský majitel nestal. Za těchto okolností by Trumpův sponzorink národního skotského turnaje byl značně citlivou, ne-li kontroverzní záležitostí.

I proto se O´Grady snažil držet debatu na co možná nejneutrálnější úrovni. Jeho hovory s Trumpem totiž nebyly tak povšechné. Američan navrhl, aby se Scottish Open přesunulo z tradičního hřiště Castle Stuart na jedno z jeho nově vybudovaných v Balmedie u Aberdeenu.

„Není možné, aby Trumpovo hřiště bylo hotové do roku 2014,“ oponoval ředitel evropské série. „Bude úžasné, všechno tam dělají správně a jsem si jist, že jednou bude hostit velký turnaj. Ne však teď.“