European Tour – Trophée Hassan II

31.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Trophée Hassan II, Golf du Palais Royal, Agadir, Maroko
(28. – 31. března 2013, bez časového posunu)

 

 

Marcel Siem

Neděle – finálové kolo
Za tohle by Marcela Siema účast na Masters neměla minout. Ze 72. místa světového žebříčku se posune někam blízko k první padesátce, nebo rovnou do ní. A právě tento týden je důležité v ní být, protože když nemá golfista jinak zajištěný start na prvním majoru sezony, tohle mu ji zajistí. Konkurenty mu jsou Henrik Stenson, Russell Henley a Charles Howell III na turnaji v Texasu, který skončí před evropskou půlnocí. „Byl to můj dětský sen a kdyby se uskutečnil, bylo by to neuvěřitelné,“ nepřekvapil majitel šeku na 250 tisíc eur.
Výhra stylem start – cíl pro německého profesionála udělala z turnaje tak trochu jeho one man show, ale záleželo i na konkurenci. A ta ani v závěrečném dějiství pozici lídra ohrozila jen částečně. Siem se dostal na konečné skóre -17 a Fin Mikko Ilonen s Angličanem Davidem Horseyem, kteří se podělili o druhou pozici , ztrácejí tři údery.
Závěrečné vítězovo představení se podobalo těm předchozím v tom, že chyby udělal na začátku a na konci. Po bogey na druhé jamce byl ještě nějaký čas v denním skóre nad parem, než začal skórovat. „Jsem rád, že jsem zůstal v klidu,“ vrátil se ke kritickému momentu. Zlepšení přišlo na pětce a sedmičce, pak ještě dvakrát na druhé devítce, kde autor těžil z přesných přihrávek. Když přišel na osmnácté odpaliště, už Siem věděl, že může hrát defenzivně, a tak mu ani druhé bogey dne nezkazilo radost. Výsledek 70 ran (-2) bohatě stačil na třetí titul z velkého evropského okruhu. Po prvním v roce 2004 čekala velká naděje německé golfové scény na ten další osm let. Loni vyhrál dnes už dvaatřicetiletý golfista Open de France. Prozradil, že večer před finálovým kolem zavolal svému úspěšnému krajanovi Bernhardu Langerovi. „Nikdy jsem v takové situaci nebyl, tak proto. Musím odsud vzkázat: Díky, Bernharde!“
Soupeři se snažili, ale vždycky je něco zastavilo. Ilonen měl vynikající start, do sedmé jamky nastřídal čtyři birdie a dostal se na Siemovu úroveň, ale pak jako když utne a tříparová dvanáctka mu přinesla dokonce double bogey. Horsey naopak zabral až ve druhé polovině programu, ale ne dost. Oba nastřádali v neděli jen o ránu lepší výsledek než muž, kterého marně stíhali.
Dalí pořadí: 11. Webster (-5), 15. F. Molinari (-4), 28. Mulroy (-2), 38. Gallacher (+1), 64. E. Molinari (+10).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Nejbližší pronásledovatelé se nezměnili, jejich šik se rozšířil, ale co je podstatné, Marcel Siem zvýšil svůj náskok v čele turnaje už na čtyři rány. Má průběžné skóre -15 a drží na distanc trojici Mikko Ilonen, David Horsey, Pablo Larrazábal. Další konkurence je zpět dokonce už o šest a více úderů.
Siem se opět mírně zhoršil, zapsal 69 ran (-3). Měl pomalejší rozjezd, bogey z první jamky vyrovnal až na sedmičce. V té chvíli už jej Ilonen s Horseyem měli. „Měl jsem v těžkých podmínkách těžký start,“ přiznal Němec. Ale už po první devítce byl v mínusu a postupně se dostal až na čtyři rány pod par, druhé bogey na předposlední jamce ale zase jeho výkon lehce pošramotilo. „Zvedl jsem se díky několika dlouhým puttům a do patnáctky jsem se svým výkonem spokojen, pak už to bylo horší,“ uznal. Tentokrát ale nebyl k vidění žádný extra skvělý výsledek, denním maximem bylo 67 ran.
Další pořadí:
16. Gallacher, Howell (-3), 20. F. Molinari, Mulroy (-2), 27. Webster (-1), 56. E. Molinari (+4).

Top 10 druhého kola:

Pátek – 2. kolo
Zůstává to o tři rány. Ačkoli jména na druhém místě se vyměnila, v čele neochvějně stojí: Marcel Siem. Německý golfista výkonem 68 ran (-4) uhájil jak pozici lídra, tak velikost svého náskoku. Śpaněl Álvaro Velasco se zhoršil o sedm ran a spadl až na dělenou třináctou příčku, jeho roli nejbližších pronásledovatelů převzali Fin Mikko Ilonen a Angličan David Horsey.
Siem tentokrát tolik nezářil, jeho kolo se obešlo bez eaglu, avšak hned zkraje opět skóroval, v úvodních čtyřech jamkách má čtyři birdie. Bogey přišlo na osmnácté jamce, kterou končil první polovinu svého programu, na první devítce je jeho poměr birdie ku bogey 3:2. Naposledy snížil skóre na devítce, takže byl při odchodu ze hřiště opět velice spokojen. Přiznal, že mu vyhovovaly podmínky: „Přál jsem si, aby víc foukal vítr, protože miluju výzvy.“ Přání se mu splnilo a konkurence většinou zaostávala, nicméně se našel i takový, kdo zahrál 64 (-8). Španěl Pablo Larrazábal díky tomu poskočil o patnáct místa na samostatné čtvrté. „Ta závěrečná bogey sice neměla přijít, protože jsem trefil fairway, ale je to zrádné hřiště a svýj výsledek přijímám,“ dodal dvaatřicetiletý Siem, jenž usiluje o start na Masters.
Další pořadí: 13. Howell (-3), 24. Gallacher (-1),  44. Webster (+2), 58. E. Molinari (+3).
Cutem neprošli: Fleetwood, Broberg, Cabrera-Bello, Aguilar, Jamieson.

Čtvrtek – 1. kolo
Německý profesionál Marcel Siem začal zostra. Ve snaze dostat se do první padesátky světového žebříčku a probojovat se na Masters ukázal, že mu stresová situace pomáhá v koncentraci. Jeho výkon 64 ran (-8) byl nad síly ostatních, Španěl Álvaro Velasco na samostatném druhém místě za lídrem zaostává o tři rány. Start naopak nevyšel nejvýše postavenému muži v Race To Dubai Scottu Jamiesonovi. Skot, jenž je v žebříčku čtvrtý, zahrál 77 (+5) a figuruje až v deváté desítce průběžného pořadí. To ovšem není nic proti Českému účastníkovi Jakubu Svobodovi, jenž odstoupil už po šesti jamkách.
Siem byl k nezastavení, přestože na druhé jamce zahrál bogey. Vyspravil to hned vzápětí eaglem a brzy se propracoval až na špici leaderboardu. Po jedenácté jamce byl už na průběžné bilanci -6, pak zvolnil, ale sérii pěti parů ukončil snovým závěrem eagle – birdie.
Tak ostrý test byl nad Svobodovy síly. Po šesti jamkách měl český profesionál skóre +21 a z turnaje odstoupil. Své nejlepší jamky hrál na dvě rány přes par, na čtyřparech 3 a 6 se v jeho skórkartě skví zápisy 9. Dvacetiletý karlovarský hráč skončil ještě hůř než při svých předchozích třech startech na nižší Challenge Tour. Ani jednou neprošel cutem a po dvou kolech vykázal skóre +23, +24 a +33. Nejlépe zatím dopadl na Czech Open 2011, kde se s výsledkem +11 dělil o 120. místo.
Další pořadí: 3. Horsey, Strom, Wakefield (-4), 11. Quesne, Howell (-1), 32. F. Molinari, Mulroy (+1),  49. Cabrera-Bello, Webster (+2), 62. Gallacher, Fleetwood (+3), 74. Broberg (+4), 86. Jamieson (+6), 104. Aguilar (+7), 121. E. Molinari (+9), 129. Bourdy (+11).

Top 10 prvního kola:

 

Na chvíli přestane putování evropského okruhu po třech kontinentech a poslední zastávkou úvodní části sezony bude exkluzivní prostředí té arabské části afrického kontinentu, kde si zjevně potrpí na luxus. Není důvod se domnívat, že by slabší obsazení znamenalo horší podívanou. Bude u toho ostatně i český profesionál Jakub Svoboda, jenž hrál třeba předloňské Czech Open. Ale pozornost bude soustředěna na obhájce titulu Michaela Hoeye ze Severního Irska, rydercupového Itala Franceska Molinariho a dalších deset hráčů první stovky světového žebříčku.

Hraje se o podíly z dotace 1,5 milionu eur (asi 38,7 milionu korun) na „královském“ hřišti s parem 72 o délce 6 258 metrů, což je oproti loňsku zhruba o padesát metrů víc. Je tak trochu oldschoolovým dílem Roberta Trenta Jonese Seniora, jenž znásobil obtížnost větrného přímořského charakteru resortu malými greeny.

Odkazy: … Golf du Palais RoyalHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.