Trophée Hassan II

16.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alejandro Canizares

European Tour – Trophée Hassan II, Golf du Palais Royal, Agadir, Maroko
(13. – 16. března 2014, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Nad výhrou Alejandra Caňizarese visel malý otazník jen chvíli, vlastně jen do čtvrté jamky, kdy měl Španěl na kontě tři pary a bogey z dvojky. Na pětiparu číslo 5 ale přišlo birdie a jeho autor začal svůj náskok hájit s větší přesvědčivostí. Pak už se nevyskytl žádný okamžik, kdy by se mohl cítit v ohrožení od některého z konkurentů a nakonec je z toho výhra rekordním rozdílem pěti úderů před druhým v pořadí, jímž je Angličan Andy Sullivan. Po Russian Open 2006 je to druhý turnajový titul na European Tour pokračovatele rodinné golfové tradice, jeho otec José Maria Caňizares jich má pět. „Trvalo to dlouho. Už jsem si myslel, že to nepřijde,“ oddechl si jednatřicetiletý syn, jenž převzal šek na 250 tisíc eur a s průběžným finančním ziskem 383 988 eur se posunul na 15. místo Race To Dubai. Posílil zároveň naději na premiérovou účast v Ryder Cupu.

Seve Benson se nakonec podělil o třetí pozici se Švédem Magnusem A. Carlssonem a nebyl tím, kdo by ve společném flightu na lídra nějak tlačil. Jedno bogey a dvě birdie, to druhé až na poslední jamce, to bylo jen vlažné, na rozdíl od výkonu jeho anglického krajana Sullivana, jenž explozí sedmi birdie na druhé devítce dotáhl výkon až k nejlepšímu dennímu skóre 63 (-9). Caňizares si mohl dovolit i double bogey na osmnáctce. Jeho míč po druhé ráně sjel z foregreenu do poměrně hlubokého divotu po chipu jednoho z předchozích hráčů a v té chvíli už vlastně jistý vítěz nedokázal třetí ranou zasáhnout jamkoviště, balon se vrátil do pozice jen několik centimetrů vzdálené té výchozí. Odtud však už nebyl pro Španěla problém ukončit turnaj. „Doufejme, že je to první krok k velkému vylepšení mé kariéry,“ dodal.

Další pořadí: 11. G. Coetzee, Campillo (-8), 23. Fleetwood (-6), 25. E. Molinari (-5), 30. Hoey (-4), 37. Ilonen, R. Fisher (-2), 43. Hatton (-1), 52. Baldwin (+1), 70. Jacquelin (+11).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Už jen nebývalý propadák by mohl Alejandra Caňizarese připravit o druhý turnajový titul na European Tour. Španěl udržel laťku výkonnosti znovu vysoko, zahrál 69 ran (-3) a unikl zbytku startovního pole. Před druhým v pořadí Sevem Bensonem má náskok šesti ran. Angličan v nezvyklé pozici člena posledního flightu chyboval na první o desáté jamce, a když se po birdie na jedenáctce zdálo, že je zpátky ve hře, ztratil vzápětí kontakt s vedoucím mužem vinou triple bogey na tříparu číslo 12. Dobrým finišem tři ztracené údery vymazal, osmnáctka ale zase znamenala bogey. Jelikož žádný z ostatních konkurentů nepodal tak mimořádný výkon, aby se k top pozici v leaderboardu přiblížil, vypadá být neděle ložená pro Caňizarese.
Je na bilanci -17 a jeho sobotní výsledková linie se v lecčems podobala té páteční. Po bogey/birdie výkyvu na jamkách 4 a 5 a jinak samých parech byl po první devítce tam, kde v poledne začal. „Dnes to bylo velice těžké, zvlášť na první devítce byly pin pozice schované, některé byly těžké i na dvojputty,“ vysvětlil. Desátá pětiparová jamka však v lídrově podání znamenala i potřetí v turnaji ránu dolů a dalšími dvěma birdie podtrhl dosavadní marockou dominanci. Ambice rozhodně má: „Myslel jsem na to, dostat se na -20, škoda některých ztracených ran v první půli, ale bylo to dobré kolo a zítra pojedu dál.“
Další pořadí:
13. Campillo, Rock (-6), 15. Fleetwood (-5), 20. G. Coetzee (-4), 28. Hoey (-3), 39. Hatton, R. Fisher, Dyson (-2), 48. Ilonen (-1), 68. Jacquelin (+5), 69. Baldwin (+6).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Čelo se nezměnilo, ani rozdíl jedné rány mezi vedoucím Alejandrem Caňizaresem a druhým Sevem Bensonem. Španěl i Angličan zapsali 68 ran (-4) a dostali se na průběžná skóre -14 a -13. Třetí v pořadí Rafael Cabrera-Bello už má s bilancí -9 výraznější ztrátu. Další ze španělských golfistů byl přitom jedním z mála, kdo byl ve druhém dějství lepší než vedoucí duo. On sám a ještě Švéd Robert Karlsson a Skot David Drysdale o ránu, zatímco absolutně nejlepší výkon podal Angličan David Horsey, jehož 64 (-8) je sestaveno z osmi birdie, skókarta je tedy bez kazu.
„Moje hra je tady,“ pochvaloval si Caňizares, jenž už letos posbíral dvě umístění v top 10. „Musím to dostat do pohody, nehledat žádné velké významy a nechat věci prostě běžet,“ dodal. V jeho podání vidělo publikum dvě různé devítky. Po první, kterou začal birdie-bogey a dokončil sedmi pary, nastal lídrův atak na hřiště. Vynesl mu dalších šest birdie v sériích po třech, ale každá byla zase zakončena bogey. Zklidnění přinesla až osmnáctá jamka a na ní par. Benson naproti tomu chyboval jen jednou a bogey na tříparové osmičce je zatím jeho jediným v turnaji. „Dnes to bylo trochu jednodušší, protože na začátku nefoukal vítr jako včera,“ připomněl známé golfové paradoxy. V těžších podmínkách se mu podařil o pět ran lepší výsledek.
Další pořadí: 14. Rock (-5), 20. Campillo (-4), 28. Ilonen, Jacquelin (-2), 37. R. Fisher, Dyson (-1), 50. Rumford (E), 62. Hatton, Baldwin (+1).
Cutem neprošli mj.: Wood, McGinley, J. Carlsson, Wattel, Larrazábal, Del Moral, Madsen.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
I s jedním bogey se Alejandro Caňizares dostal na výkon 62 ran (-10), s nímž se ujal vedení, ovšem jen o jeden úder. Španěl má malý náskok na Angličana Sevea Bensona, jenž odevzdal čistou skórkartu s devíti birdie. Druhý v pořadí potvrdil, že křestní jméno dostal podle legendárního Severiana Ballesterose. První kolo se neslo ve znamení silného větru a další hráči už ztrácejí víc, třetí místo dělí za -7 Švéd Magnus A Carlsson a Američan Connor Arendell. Třiadvacetiletý rodák z Floridy rozšířil stále silnější kontingent zámořských hráčů, kteří zkoušejí prorazit přes Evropu. Ve finálové fázi loňské Q-School obsadil osmé místo a zajistil si kartu na European Tour. Letos ovšem při čtyřech startech ani jednou neprošel cutem.
Když byl Caňizares v Arendellově věku, okusil, jaké to je, radovat se z vítězství na velkém okruhu, ale od onoho srpna 2006 čeká, zda něco takového zažije znovu. Tu a tam se objeví v popředí výsledkové listiny, nikdy se tam ale neudrží do nedělního odpoledne. „Byl to jeden z mých dní. Švih mi šel, začal jsem dobře patovat a padalo to tam. Je to zábava, když vám golf takhle jde,“ komentoval lídr svůj nejnižší výsledek za dobu, co hraje mezi kontinentální špičkou. Jedenáct birdie je přitom něco, co nepředstavuje úplný vrchol jeho možností. „Párkrát jsem se netrefil z týčka a jedna špatná rána z fairwaye měla za následek bogey,“ připomněl. 
Další pořadí: 17. G. Coetzee, Ilonen (-17), 26. R. Fisher (-2), 38. Jacquelin, Baldwin, Rock, Campillo (-1), 72. Dyson, Rumford, Hatton (+1), 81. Wattel (+2), 91. J. Carlsson, Del Moral (+3), 97. Wood (+4), 114. Larrazábal (+7), 123. Madsen (+10).

Top 10 prvního kola:

Severoafrická zastávka evropského okruhu je dostaveníčkem staré známé party kmenových hráčů European Tour. Nejvýše postavenými účastníky v průběžném pořadí Race To Dubai jsou letos Jihoafričan George Coetzee (8. místo), Španěl Pablo Larrazábal (16.) a Angličan Ross Fisher (17.), jenž bude chtít potvrdit vzestup formy a na dálku přes oceán vzkázat, že se hodlá vrátit i na tamní scénu. Titul bude obhajovat Němec Marcel Siem, jenž jím loni zaútočil na Masters, ale nakonec se tam těsně nekvalifikoval. Letos by mu ani výhra do první padesátky světového žebříčku nepomohla, zato jsou letos v podobném postavení jako on před rokem třeba právě Coetzee, Fin Mikko Ilonen či Rakušan Bernd Wiesberger.

Hraje se o podíly z dotace 1,5 milionu eur (asi 41 milionů korun) na “královském” hřišti s parem 72, opět meziročně mírně prodlouženém na 6 326 metrů, tedy asi o stovku. Prodlouženy byly pětiparové jamky 15 a 17, takže žádný odpočinkový závěr. Je to tak trochu oldschoolové dílo Roberta Trenta Jonese Seniora, jenž znásobil obtížnost větrného přímořského charakteru resortu malými greeny. Foukat má tentokrát po tři dny mírně, ale neděle se může stát loterií s příchodem horkého pouštního větru.

Odkazy: … Golf du Palais RoyalHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai