Tři čtyřicátníci a jeden zelenáč mezi pětadvaceti majiteli karet

01.11.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ken Duke

Dvaačtyřicetiletý Ken Duke vyhrál Nationwide Tour Championship na hřišti Daniel Island v Charlestonu v Jižní Karolíně. Ve finále nižší zámořské soutěže se tak nečekaně vklínil do pětadvacítky těch, kteří bezprostředně po skončení turnaje převzali své hráčské karty pro US PGA Tour 2012.

Aby bylo jasno, ty karty skutečně existují, jsou plastové a mají různé funkce. A pro většinu golfistů se stávají nejopatrovávanějším předmětem osobní výbavy. Takový Duke, jenž byl před závěrečným dílem na šestatřicátém místě finančního žebříčku, nemohl uvěřit tomu, že jednu z těch zbrusu nových třímá v ruce.

Duke je příkladem toho, že i v době mladých ranařů může hráč jeho věku uspět, pokud začne brát svůj sport profesionálně. „Zhubl jsem, najal jsem trenéra a začal jsem tvrdě makat,“ vysvětlil muž, jenž narozeniny slaví v lednu, takže v době zahájení nové sezony mu bude dokonce 43.

Když před pěti lety vyhrál finanční žebříček Nationwide Tour a postoupil o úroveň výš, bylo to v éře absolutního kralování Tigera Woodse a zbytek golfového světa jen ztěžka vstřebával moderní metody, jimiž se tehdejší jednička dobrala své dominance.

„V roce 2009 jsem zjistil, že trefuju míč špatně, patuju špatně. Byla spousta důvodu, proč jsem nedokázal udržet kartu,“ přiznal Duke, že se dostal do slepé uličky. Spadl zase níž a teprve se čtvrtým křížkem na krku se začal zamýšlet nad svou živností. „Teď se cítím mnohem líp, jsem mnohem lépe připraven,“ potvrdil, jak se těší na návrat mezi elitu.

Duke není nejstarším mužem z pětadvacítky postupujících. Ještě o devět měsíců víc je Gavinu Colesovi. Australan se na US PGA Tour vrací počtvrté a kdyby snad svůj pád a návrat zopakoval ještě jednou, stal by se novým rekordmanem „druhé ligy“. Je známý jako jeden z nejmenších golfistů v širší světové špičce. Na výšku 163 centimetrů váží 70 kilogramů, někdy víc.

Zbylým čtyřicátníkem mezi novými majiteli karet je Gary Christian, jenž překročil kulatiny před necelými třemi měsíci. Hrát ve stejné společnosti s Woodsem, jeho nástupci a konkurenty se Angličanovi, jenž vystudoval univerzitu v Massachussetts, dosud nikdy nepoštěstilo. Tomu se říká debut!

Jinak ale v top 25 konečného money listu Nationwide Tour najdeme očekávané představitele generace do třiceti let, tedy golfisty z velké části odchované na „woodsovském“ tréninku. Mezi 33 a 40 lety jsou jen dva – sedmatřicetiletý Matthew Goggin, patrně nejznámější ze všech, a osmatřicetiletý Daniel Chopra.

Nejmladším z pětadvacítky je jednadvacetiletý Danny Lee, lídr žebříčku podle průměrného skóre. Letos dosáhl hodnoty 68,82 rány na kolo. Fádní jméno nesmí nikoho zmást, jde o velice zajímavého hráče.

Novozélanďan narozený v jihokorejském Inčchonu je původním jménem I Čin-mjong (Jin-myung Lee). Vyrůstá ve Spojených státech a v roce 2008 se stal nejmladším vítězem amatérského mistrovství USA. O rok později zvítězil na Johnnie Walker Classic v australském Perthu, pak se profesionalizoval a dostal několik pozvánek na elitní turnaje.

Leeho výkonnost šla pak dolů a bude záležet jen na něm, zda svůj čerstvý úspěch v podobě postupu na US PGA Tour zhodnotí v lepší kariéru, než jakou mají zatím za sebou jeho o generaci starší kolegové.

Ačkoli letošní vítěz finančního žebříčku Nationwide Tour, třicetiletý Američan J.J. Killeen, získal na peněžních odměnách 414 273 dolarů, o stupeň výš se přece jen dají vydělat jiné peníze. Například udržet kartu pro následující rok znamená nashromáždit v sezoně zhruba 700 až 800 tisíc dolarů.