Tři Češi na Challenge Tour

30.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Challenge Tour – Kärnten Golf Open presented by Mazda, Jacques Lemans GC, St.Veit, Längsee, Rakousko
(27. – 30. června 2013, bez časového posunu)


Marek Nový

Neděle – finálové kolo
Den Marka Nového měl podobný průběh jako ten předchozí: nejprve náběh na pronikavý úspěch a pak sestup ke skromnějšímu konci. Český golfista přesto poprvé v konkurenci Challenge Tour obstál. Zjistil, jak se chová v neznámých situacích, a poznal, co zlepšit. Po první devítce, na níž zahrál tři birdie a jedno bogey, se znovu tlačil do top 25. Jenže vytrestaly ho jamky, kde ani v jednom z předchozích tří kol vůbec nechyboval. Od jedenáctky do čtrnáctky zapsal sérii čtyř bogey, což bylo příčinou jeho pádu až do šesté desítky konečného pořadí. Po závěrečném kvartetu parů byla neděle Nového nejhorším výsledkem na rakouském hřišti, po zápisu 73 (+2) na něm skončil s konečným skóre -1 na 56. místě. Jeho první finanční zisk v sezoně na Challenge Tour činí 544 eur (více než 14 000 korun).
První místo udržel Jihoafričan Dylan Frittelli  a své skóre dotáhl po výkonu na urovni even paru až k hodnotě -17. Nizozemec Daan Huizing s Filippem Bergamaschim z Itálie na děleném druhém místě za ním zaostali o tři rány.

Sobota – 3. kolo
Marek Nový raketově odstartoval, do páté jamky měl na kontě tři birdie a měl našlápnuto do top 25. Tím ale jeho skórování skončilo. Na sedmičce zahrál český golfista první ze tří bogey, bohužel to poslední přišlo na osmnáctce, takže zopakoval čtvrteční even par 71. V celkovém pořadí si lehce pohoršil na dělené 49. místo.
Ve vedení vydržel Jihoafričan Dylan Frittelli s průběžným skóre -17. Po sobotním výkonu 65 (-6) utekl konkurenci, nejbližší za ním je druhý Billy Hemstock z Anglie a ztrácí už čtyři údery.

Pátek – 2. kolo
Marek Nový se přece jen dočkal. Při svém sedmém letošním startu na Challenge si sáhne na peníze a hlavně absolvuje kompletní turnajový program včetně víkendového finále. Po stejném úspěchu sahal i Petr Gál, ale o jednu ránu se mu to nepodařilo. V čele je Dylan Frittelli z Jihoafrické republiky, jehož -11 ran je o jeden úder lepší výsledek, než má samostatně druhý Skot Lloyd Saltman.
Když už, tak už, Nový se posunul dokonce na 40. místo průběžného pořadí se skóre -3. A to navzdory tomu, že zahrál double bogey. Bylo to na šesté čtyřparové jamce a v tu chvíli byla jeho denní bilance rázem jednu ránu nad parem. Po série birdie – bogey – birdie na jamkách 9, 10 a 11 se český hráč dostal do ráže a jeho úsilí vyvrcholilo mezi 15. a 17. jamkou, kde sérií birdie pokořil cut. Jeho páteční zápis má podobu 68 (-3).
Také Gálovi se kolo povedlo. Po výkonu 69 ran (-2) snížil své celkové skóre na -1, což nakonec o jeden úder nestačilo. Gál předvedl dvě podobné devítky. Na každé vždy nejprve zapsal dvě birdie, pak ale jedním bogey skóre o něco zhoršil. V konečném pořadí mu patří dělená 65. pozice.


Čtvrtek – 1. kolo
Marek Nový zahájil opět nadějně. Zahrál even par 71 ran a zařadil se na 68. pozici, odkud lze při mírném zlepšení útočit na cut. O něco horší pozici, i když ne beznadějnou, bude mít při pokusu projít do víkendového programu Petr Gál. Byl o jednu ránu horší než jeho krajan, tedy 72 (+1) a je 85. Stanislav Matuš nejprve figuroval se skóre 73 (+2) na 99. pozici, ale později byl diskvalifikován.
Nový na tom po birdie na jedničce byl zanedlouho špatně, protože mezi třetí a sedmou jamkou se mu „povedla čtyři bogey“. Jestli ale potřeboval nějakou vzpruhu, pak jí byl eagle na pětiparové devítce. Ve druhé polovině kola pak ještě dvakrát skóroval a litovat může bogey, kterým svůj den na finálovce zakončil. Gál zapsal tři bogey a dvě birdie. Matuš na svém facebookovém profilu prozradil, že v turnaji skončil za chybně podepsanou skórkartu. „To tady ještě nebylo a doufám ze už ani nebude,“ připojil smutně.
Nejlepší kolo 63 ran (-8) předvedl Skot Lloyd Saltman a vede o ránu před Florianem Praegantem z Rakouska.

 

Tři Češi se opět vypraví dobývat hranici cutu, pokud ne dokonce vyšší mety. Na divoké karty zamíří k sousedům Petr Gál a Stanislav Matuš, přes přihlašovací systém tentokrát neměl problém se do startovního pole dostat Marek Nový. Seznamu hráčů vévodí Francois Calmels, dvojnásobný letošní vítěz, mimo jiné i z Kunětické Hory. Hraje se o 260 tisíc eur (asi 6,7 milionu korun) na hřišti nedaleko Klagenfurtu. Má par 71 a měří 6 465 metrů.

Odkazy: … Jacques Lemans GCHřiště na satelitní mapěStránky turnaje …  Order of Merit


.