Tři Češi na Challenge v Norsku

10.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Challenge Tour – Norwegian Challenge, Losby G&CC, Finstadjordet, Oslo, Norsko
(8. – 11. srpna 2013, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Posun o pár míst nahoru na konečnou 37. pozici umožnil Stanislavu Matušovi výkon 70 ran (-2). Český golfista prokázal solidní konsistenci (71 – 70 – 71 – 70) a byl za ni odměněn ziskem 1 085 eur. Spolu s odměnu za domácí turnaj na Kunětické Hoře má na kontě 1 949 eur, řadí jej to na 191. místo Order of Merit. Vyhrál Švéd Jens Fahrbring se skóre -19 o tři rány před krajanem Pontusem Widegrenem a Američanem Danielem Imem.

Sobota – dohrávka 2. kola a 3. kolo
Hranice cutu nakonec vystoupala až na -3 a Marek Nový zůstal pod ní. Jak oznámil na svém facebookovém profilu, bylo to vinou trestné rány za mimovolné pohnutí míče. Dál tedy postoupil jen Stanislav Matuš. Adam Rajmont dohrál druhé kolo s výsledkem 78 (+6) a s celkovým součtem +15 obsadil poslední 146. místo z těch, kdo byli klasifikováni. Ve vedení zůstal Ross Kellett ze Skotska se skóre -10.
Ve třetím kole pak Matuš opět snížil skóre, tentokrát o ránu na momentálních -4. K výkonu 71 (-1) si pomohl čtyřmi birdie proti třem bogey. Čeho může český golfista litovat, že hned dvě bogey mu utekla na pětiparech. Do finále půjde z děleného 42. místa. Změnilo se pořadí vpředu, lídrem se stal Švéd Jens Fahrbring se skóre -13.

Pátek – 1. a nedohrané 2. kolo
Marek Nový i Stanislav Matuš si drží velkou naději na postup, musí počkat na sobotní ranní dohrávku. V prvním kole zahráli shodně 71 ran (-1) a ve hře o finálovou část turnaje jsou i po druhém, v němž Nový výkon zopakoval a Matuš se ještě o jeden úder zlepšil. Filip Rajmont naopak šanci ztratil po úvodním kolu za 81 (+9). Přesto si zahraje i v sobotu, protože ve zpožděném programu je jeho startovní čas stanoven na 19:55 a před setměním absolvoval jen dvě jamky.
Nový už byl v odloženém zahajovacím dějství dvě rány pod parem, když přišla nešťastná šestnáctá jamka a na ní triple bogey 7. Stálý člen Challenge Tour se ale vzchopil a dvěma birdie stlačil skóre zpět do mínusu. Ve své druhé osmnáctce se držel při zemi a zapsal dvě birdie a dvě bogey. Jeho průběžné skóre -2 je zároveň hranice předpokládaného cutu.
Matušovo úvodní kolo mělo poklidnější průběh, v zápisu se skví dvě birdie a jedno bogey. Odpoledne se mu už dařilo víc skórovat, proti dvěma bogey postavil čtyři birdie a vyšplhal se na průběžných -3, tedy do třetí desítky pořadí v době ukončeného denního programu.

 
Čtvrtek – 1. kolo přerušeno
Kvůli nepříznivému počasí se toho moc odehrát nestihlo. Silný déšť vytvořil na povrchu hřiště kaluže. Jediný z Čechů zasáhl do hry Filip Rajmont a po jedenácti jamkách má skóre +4. Ani jeden z hráčů neabsolvoval kompletní osmnáctku jamek.

Marek Nový se do hlavní soutěže dostal, Ondřej Lieser zůstal opět těsně pod přihlašovací hranicí, ale česká enkláva bude opět širší, protože na divoké karty se účastní Stanislav Matuš a Adam Rajmont. Spolu s nimi se na start postaví osm letošních turnajových vítězů a několik hráčů se zkušenostmi z European Tour, která má teď několikatýdenní přestávku. Doprava do dějiště je snadná, hřiště se nachází čtyřicet kilometrů od velkého mezinárodního letiště v Oslu a do centra skandinávské metropole je to ještě blíž. Par 72 a délka 6 442 metrů jsou základní charakteristiky, dalšími jsou několikero vodních překážek a rozlehlé greeny. Hraje se o podíly z dotace 175 tisíc eur (asi 4,4 milionu českých korun).


Odkazy: … Losby G&CC Satelitní mapa hřiště Stránky turnaje Order of Merit