Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Tři Češi v Maroku

10.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

EPD Tour – Open Madaef, Pullman EL Jadida Royal Golf & Spa, El Džadída, Maroko
(8. – 10. 4. 2014, časový posun: -1 hodina)

Čtvrtek – finálové kolo
Stanislav Matuš zahájil sezonu děleným třiadvacátým místem. Stačil mu na něj výsledek s osmi plusovými ranami. V posledním dějství se český golfista zhoršil na 76 (+4), ještě o čtyři rány víc potřeboval ke zdolání hřiště jeho krajan Marek Nový a klesl na dělenou 43. pozici s konečným skóre +15, horší byl už jen jeden z účastníků, kteří prošli cutem. Vítězství patří Němci Marcelu Schneiderovi, jenž finišoval nejlepším výkonem turnaje 68 (-4) a dosáhl konečné bilance -6. Až druhá pozice se ztrátou dvou úderů patří Nizozemci Florisi de Vriesovi, jenž byl po oba předchozí dny v děleném vedení.
Čtyřparová druhá jamka, kde v předešlých dvou dnech zahrál shodně birdie, tentokrát Matuše přibrzdila, zapsal na ní double bogey. Na plus dvou, což byl jeho konečný výkon z úterý i středy, se po třech birdie a třech bogey udržel až do šestnáctky. Turnaj však zakončil dvěma bogey a o několik míst si pohoršil. Jeho premiérový počin do Order of Merit činí 370,63 eura. Nový začal úplně stejným nezdarem, tedy double bogey na dvojce, pak mu po birdie na jamce číslo 8 svitla naděje, ale pohasla na druhé devítce, kde to hráč dopracoval až ke konečnému zápisu 80 (+8) s výrazným přispěním triple bogey na tříparové třináctce. Zisk 210 eur znamená zvýšení osobního konta na 1 407,33 a pozici na začátku druhé padesátky finančního žebříčku.

Středa – 2- kolo
Marek Nový měl namále, ale nakonec těsně prošel cutem, stejně jako Stanislav Matuš. Filipu Mrůzkovi se plánovaný atak na postup nepodařil, skončil mezi vyřazenými. V čele je opět nizozemská dvojice, jen v jiném složení. Na skóre -3 se dostali Floris de Vries a Floris de Haas.
Matuš sice zažil komplikaci v podobě double bogey na pětiparové jedničce, avšak měl vystaráno, jakmile dokončil kolo. Zahrál podruhé za sebou 74 ran (+2) a čtyři rány v plusu znamenaly jistotu. Nakonec je nejlepší z Čechů na průběžném 19- místě. Nový má v zápisu double bogey hned dvě a do poslední chvíle se třásl, zda si ve finále zahraje. Jako člen jednoho z posledních flightů věděl, co potřebuje uhrát. Nakonec to dokázal navzdory zhoršení o tři údery na 77 (+5), ale bilance sedm nad je přesně ta, která znamená prodloužení pobytu v turnaji. Mrůzkových +11 bylo příliš mnoho.

Úterý – 1. kolo
Ještě po první devítce vypadal Marek Nový, že bude útočit na top 10 a než přišel na poslední jamku (u něj to byla čtyřparová devítka), mohl pomýšlet aspoň na první dvacítku, i když se z minusu dostal na even par. Nadějně rozehrané kolo však zakončil double bogey a se skóre 74 (+2) klesl tam, kde byl už z dopoledního programu Stanislav Matuš. Ten má  v zápisu pět bogey a tři birdie. Pro oba Čechy to znamená dělenou 23. příčku a oba mohou směle pomýšlet na cut, zatímco jejich krajan Filip Mrůzek je tomuto cíli vzdálen. Hrál 78 (+6) s jedním birdie a sedmičkou bogey, zaujímá dělené 72. místo a musel by tedy pro postup do finálového kola ve středu výrazně zabojovat.
V čele je dvojice nizozemských golfistů Fernand Osther, Floris de Vries se skóre 70 (-2). Pod par se dostalo už jen pět dalších účastníků turnaje.

Až první z druhé série marockých turnajů přivítá mírně rozšířenou účast na dříve hojně obsazované sérii. Vedle Marka Nového, jenž se letos účastní pravidelně, budou ve startovním poli ještě Filip Mrůzek a Stanislav Matuš. Čeká je tradiční konkurence rozšířená o dvě desítky domácích golfistů. O podíly z dotace 30 tisíc eur se všichni utkají na parkovém hřišti s parem 72 o délce 6 226 metrů. Mrůzek má na něj dobré vzpomínky, loni zde při vstupu do sezony obsadil dělené 15. místo. Nizozemec Richard Kind už míří výš a titul obhajovat nebude.

Odkazy: … EL Jadida Royal Golf & SpaHřiště na satelitní mapěLoňské zpravodajství na golf.czOrder of Merit

.