Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Tresty i nadávky v Augustě

11.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bill Haas

Loňský a předloňský vítěz, Adam Scott a Bubba Watson, s nimi pak Louis Oosthuizen, jenž v roce 2013 prohrál s Watsonem play-off, se seřadili na děleném druhém místě průběžného pořadí za Billem Haasem. Autor nejlepšího zahajovacího výsledku 68 ran (-4) tak oprávněně brzdí optimismus z toho, kde se ocitl.

V žádném z předchozích šestnácti kol na Masters se Haas nedostal pod 70 ran. Byl by to nedokázal ani tentokrát, nebýt tří skvělých dlouhých puttů ze vzdálenosti větší než šest metrů, do tří z jeho šesti birdie. „Těžko říct, jestli jsem si něco z minulých startů přenesl, ale zkušenost se vyplatí vždycky. Dnes byly některé pin position hodně těžké, musel jsem překonávat velká zakřivení greenů,“ komentoval lídr svůj výkon.

Zopakoval tak minulý týden. V úvodním kole Shell Houston Open se do čela dostal díky výkonu 65 ran, v následujících třech ale opět nezahrál pod 70. Tohle je navíc major a ačkoli startoval na sedmnácti turnajích velké čtyřky, dosud nikdy v takové pozici nebyl. „Vím, že zbývá ještě spousta golfu, a také mi je jasné, že nemám mít velká očekávání. Soustředím se na to, abych zítra z prvního odpaliště trefil fairway,“ odmítl spekulovat o příštích dnech syn dlouholetého profesionála Jaye Haase. Otec žádný major nevyhrál a na Masters je jeho maximem třetí místo z roku 1995.

Nikdo nebyl ve čtvrtek níž než na bilanci -4. Dostali se na ni ještě Španěl Miguel Ángel Jiménez, Švéd Jonas Blixt a také Australan Scott. Žádný ji ale neudržel do konce jako Haas. Obhájce titulu o ni přišel vinou double bogey na tříparové dvanáctce, kde se po odpalu jeho míč neudržel na svahu a sjel do vodní překážky, slavného Rae´s Creeku. „Byla to slabá rána, trochu jsem ztratil koncentraci,“ přiznal.

Být neustále zaměřen na hru, to je přesně to, co hřiště Augusta National požaduje. V mínusu jich je zatím devatenáct. Scott je golfistou, jemuž se daří tlačit skóre do cifer začínajících šestkou opakovaně. Loni to bylo třikrát a ve finálovém dnu předminulého ročníku také. „Od roku 2010 jsem tady zahrál spoustu skvělých ran a převažují pozitivní vzpomínky. Snad se stanu jedním z těch, kdo si ke hřišti vypěstovali blízký vztah, jako Phil Mickelson a spousta dalších,“ dodal.

Vyvedení z míry

Ovšem zrovna trojnásobný vítěz Mickelson nebyl se vstupem do letošního ročníku spokojen. Jeho 76 ran (+4) je nejhorší začátek z dvaadvaceti účastí. Všechno to začalo triple bogey na čtyřparové sedmičce, kde byl levoruký Američan druhou ranou na foregreenu. Pak ale přečipoval celou jeho délku a chip z druhé strany skončil poměrně daleko za jamkou, takže i s dvoujputtem to bylo sedm ran. Když už se zdálo, že se v jeho výkonu vše v dobré obrací, Mickelson na jamkách 14 a 15 zapsal bogey a double bogey. Při hře vůbec nevypadal šťastně a často jej kamery zachytily s pochybovačným výrazem ve tváři. Zahrál sice jeden fantastický putt a jednu ohromující záchrannou ránu, avšak jeho pověstná krátká hra jako by zůstala někde před hlavní branou na Magnolia Lane.

Stejným výkonem jako vítěz loňského British Open začal další držitel major titulu z předchozí sezony, Angličan Justin Rose, jenž od US Open žádný turnaj nevyhrál. Ještě o ránu hůř hrál z okruhu těch, jejichž jména byla řazena do okruhu favoritů, Američan Dustin Johnson.

Dvě trestné rány na devítce, kde zapsal quadruple bogey za založení hole v bunkeru, vyvedly z míry bývalou světovou jedničku Luka Donalda. „Beru, že jsem hrál špatně, ale udělat takovou chybu je skličující, to se mi nepodobá,“ konstatoval Angličan, jenž přinesl sedm ran nad par. Američan Jason Dufner, vítěz PGA Championship, tedy posledního loňského majoru, hrál dokonce +8 a v hodnocení svého výkonu dokonce na mikrofony použil vulgární výraz. Oba jsou momentálně mimo cut, jímž projdou hráči s výsledkem horším maximálně o deset ran než vedoucí muž.

V úvodním kole byly k vidění i další penalizace. Australan Steven Bowditch zkoušel ránu poměrně daleko od místa, kde jeho balon ležel, ale jehličí v těch místech se pohnulo tak, že polohu změnil i míč. „Nemůžete být nikdy dostatečně opatrní,“ komentoval nováčkovskou daň. Stejného prohřešku se dopustil Američan Brandt Snedeker, ovšem v pozici na hraně bunkeru. „Nemohl jsem uvěřit, že se tam udržel,“ dodal hráč.

Diváci u pětiparové patnácté jamky se dočkali i eaglu. Dosáhl ho Jihokorejec Bae Sang-moon s pomocí chip-inu.

.