Travelers Championship

24.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Travelers Championship, TPC River Highlands, Cromwell, Connecticut
(20. – 23. června 2013, časový posun: -6 hodin)


 

 

Ken Duke

Neděle – finálové kolo
Ani DeLaet, ani Hoffman, ani Watson.  V turnaji zvratů se nakonec raduje Ken Duke, který na druhé jamce play-off zdolal svého amerického krajana Chrise Strouda. Oba zakončili čtyřkolovou část s výsledkem -12. Třetí místo se ztrátou jedné rány patří jednomu ze čtyř sobotních lídrů DeLaetovi z Kanady a za ním na čtvrté pozici skončil favorizovaný Američan Bubba Watson, jenž dlouho vedl, ale vinou triple bogey na šestnácté jamce spadl na úroveň -10. Na nevyrovnaného Charleyho Hoffmana, jenž se znovu zhoršil na plusový výsledek, zbylo až dělené sedmé místo.
Další pořadí: 13. Fowler, Rose (-6), 18. K. Bradley (-5), 24. Mahan (-4), 30. Merrick (-3), 43. English, V. Singh, Poulter (-2), 51. Villegas (-1), 72. Harrington (+4), 74. Westwood (+7).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Turnaj zvratů pokračuje návratem Charleyho Hoffmana na čelo průběžného pořadí, kde ovšem není sám. Udržel se tam i jeho americký krajan Bubba Watson a ještě se k nim připojil Graham DeLaet z Kanady. Celá trojice má shodné průběžné skóre -10 a náskok jednoho úderu na dalšího domácího hráče Chrise Strouda s Australanem Nickem O´Hearnem, kteří se dělí o čtvrtou pozici. Angličan Justin Rose si udržel naději zaútočit na titul, ze sedmé pozice ztrácí na první tři rány.
Watson držel dlouho pozici, na kterou se dostal po polovině turnaje, ale na druhé devítce ji ztratil. „Dal jsem dnes několik dobrých ran, opravdu kvalitních. Měl jsem tam pak několik špatných breaků, ale to je golf. Důležité je, jakou mám pozici do neděle,“ komentoval smířlivě svou denní bilanci Watson. Tři birdie, jimiž se udržoval před ostatními, byly na sedmnácté jamce smazány po třetím hráčově bogey. Výkonem na úrovni even par 70 dal příležitost ostatním.
Chopil se jí nejlépe právě DeLaet, jenž je spoluautorem nejlepšího denního výsledku 65 (-5), který předvedl i ve čtvrtek. A přidal se Hoffman a usmál se tomu, jak se výsledkem 66 (-4) trefil zhruba doprostřed mezi dva své předchozí turnajové výkony (61 a 73). „Začal jsem pěkně zostra a když jsem přidal birdie na desítce, pomyslel jsem si, že jsem zase ve hře,“ dodal Hoffman. „Jenže trojoputt a bogey na dvanáctce mě zase zbrzdily,“ připomněl i on, že mohl být sám před ostatními.

Další pořadí:
25. Poulter, K. Bradley, Simpson (-4), 32. V. Singh, Merrick (-3), 39. English, Gay (-2), 50. Westwood (-1), 59. Fowler (E).

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo

Jako jediný se po polovině programu dostal Američan Bubba Watson na dvouciferné číslo průběžného výsledku, a tak je s -10 lídrem, ačkoli oproti zahajovacímu dějství zahrál o čtyři rány hůř. Ale i 67 ran (-3) stačilo, a to hlavně proto, že dosavadní domácí lídr Charley Hoffman předvedl zhoršení mnohem výraznější. Zahrál 73 (+3), tedy o plný tucet úderů víc než ve čtvrtek, a klesl na dělené osmé místo. Druhý za krajanem Watsonem jsou se ztrátou dvou ran dosavadní překvapení turnaje Patrick Reed díky dvěma vyrovnaným kolům 66 (-4) a Pádraig Harrington po navlas shodných zápisech. Irovo takto výrazné průběžné umístění je vlastně také překvapením, protože trojnásobného major šampiona poslední dobou není zvykem vidět v popředí leaderboardu. „Ještě jsem tady nepředvedl perfektní švih, takže jsem spokojen,“ prohlásil golfista, jenž na turnaji sahal po titulech už v letech 2010 a 2012. 
Watson vlastně absolvoval fádní kolo. Po bogey na desáté jamce, kde ho začínal, přidal čtyři birdie, z toho dvě na obou pětiparových jamkách TPC River Highlands. A to stačilo, aby se záhy vyšvihl tam, kde se posléze večer i našel. „Miluju to tady, vždycky jsem tu hrál dobře,“ vyznal se. „Vyhovují mi první rány. Líbí se mi pohled z odpališť,“ vysvětlil, že dává průchod svému umění driveru, s nímž dokáže být velmi dlouhý. Konkurence za ním se lehce promíchala, ale nikde nešel výrazněji pod par. Nejlepší den měli Američané Tag Ridins a Keegan Bradley, jenž se blýskl skvělým skórovacím bunker shotem z úrovně pod jamkou na osmnáctce do birdie. Oběma 65 ran (-5) pomohlo do top 10.
Na dohled nejlepší desítce průběžného pořadí se drží Justin Rose. Anglický vítěz US Open z minulého týdne sice na Watsona ztrácí pět ran, ale v podmínkách férového hřiště to na víkend není nesmazatelná ztráta, navíc hráč světa tady zatím nepředvedl to nejlepší. „Moje rány nebyly tak jisté, jak mohou být,“ postěžoval si. Paradoxem jeho výkonu jsou dvě bogey na jamkách 2 a 15, statisticky nejsnazších z celé osmnáctky. „Myslím, že bych měl něco udělat pro svoje tělo, vzít si masáž, protáhnout se, udělat pár cviků.“

Další pořadí:
12. Rose (-5), 32. Gay (-3), 41. Kirk, V. Singh (-2),  53. Poulter, Cabrera, English (-1), 71. Fowler, Westwood (E).

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Už čtyřikrát v této sezoně dotlačil Charley Hoffman své skóre do top 10, ke dvěma vítězstvím však dosud žádné nepřidal. Na prázdno vyšel i loni a nejblíž k titulu měl právě na TPC River Highlands, ale zkazil závěr finálového kola. Teď si vytvořil velmi dobrý základ rekordem hřiště 61 ran (-9), v němž se skvějí i dva eagly, každý jiný. Američan vévodí bloku hráčů pořadatelské země, o jeden úder za ním druhý je Hunter Mahan, jenž si přiletěl spravit chuť po nevydařeném závěru US Open, kde sahal po titulu. Třetí místo patří už se ztrátou tří ran na lídra Bubbu Watsonovi.
Anglický vítěz druhého majoru sezony z minulého týdne Justin Rose zahrál 67 (-3), což zatím stačí na dělenou osmnáctou pozici. „Když oznámili na prvním odpališti, že nastupuje vítěz US Open, neubránil jsem se úsměvu. Na začátku kola jsem udělal několik mentálních chyb, ale postupně jsem se dostal do hry,“ popsal Rose, jak se cítil v nejednoduché roli. Po birdie na první jamce stačil mezi trojkou a šestkou posbírat tři bogey, ale vzchopil se a druhá polovina kola už byla v jeho podání vynikající, včetně několika pověstně přesných puttů ze střední vzdálenosti.
První devítka v Hoffmanově podání ještě nenasvědčovala tomu, že by právě on měl převzít pozici vedoucího muže. Pak ale hráč se zelenou rukavicí přišel na čtyřparovou desátou jamku a druhou ránu tady poslal do jamky. Po jistě zahraném tříparu přidal do skórkarty třetí birdie a na jamce č. 13, tentokrát pětiparové, mu stačily ke zdolání vzdálenosti od odpaliště k praporku tři rány díky skvělému puttu s levotočivým breakem. Dva eagly v rozmezí jedné hodiny dodaly šestatřicetiletému rezidentovi z Las Vegas takovou jistotu, že ještě dvakrát skóroval, z toho naposledy na poslední jamce, která znamenala samostatné vedení před Mahanem, jenž v dopoledním programu odevzdal čistou skórkartu a většinu dne figurovalo právě jeho jméno na špici leaderboardu.
„Věřte, nebo ne, ale když jsem byl na jamkách 16, 17 a 18, myslel jsem na ten loňský rok. Kdybych býval měl míče v těch pozicích jako teď, byl bych tu v roli obhájce,“ přiznal hráč, jak silně mu vlastní kolaps uvízl v hlavě. Na sedmnáctce totiž trefil vodu a závěr double bogey – bogey znamenal, že přišel o pozici lídra i o titul, který patří Marku Leishmanovi, momentálně dlícímu na dělené desáté příčce. „Není to jednoduchá část hřiště, tak jsem se jen soustředil na to, absolvovat ji v paru,“ dodal Hoffman, jenž se udržel na fairwayi a svůj plán o ránu překonal.
Další pořadí: 18. Westwood, Rose, Cabrera (-3), 34. Daly, Gay (-2), 48. K. Bradley (-1), 66. Bae, Streelman, V. Singh (E), 82. Fernandez-Castaňo, Colsaerts (+1), 98. English, Fowler (+2).

Top 10 prvního kola:

Čerstvý šampion z US Open Justin Rose neodřekl, jak se to někdy po velkých výhrách stává, a tak dostane třeba takový Hunter Mahan možnost okamžité odvety. Z top 10 druhého majoru sezony se ve startovním poli objeví ještě Jason Dufner, Nicolas Colsaerts, Gonzalo Fernandez-Castaňo a Rickie Fowler. Atrakce typu Johna Dalyho je rovněž zajištěna. Titul obhajuje Marc Leishman.

O podíly z dotace 6,1 milionu dolarů (něco přes 117 milionů dolarů) se všichni jmenovaní, stejně jako spousta dalších hráčů zámořské i světové špičky, bojujících o přední místa ve FedEx Cupu, utká na turnaji, který loni získal tři ocenění. Byl vyhlášen nejpřívětivějším pro diváky, což po stísněném Merionu z minulého týdne bude změny i v televizních přenosech, i pro hráče, takže není divu, že spousta překoná únavu a jde tady do hry. Třetí cena je za nejtěsnější sepětí sponzora s turnajem. Hřiště typu TPC nabízí podobně jako to z předchozího víkendu jen dva pětipary, ale každý na jedné devítce. Zato žádný ze tříparů není tentokrát oddechový a další podobnost s US open bude stoupající fairway na finálové osmnáctce. Celkový par je 70, délka 6 258 metrů.

Odkazy: … TPC River HighlandsHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.