Tradice leváků na Masters pokračuje

14.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bubba Watson

Arnold Palmer, Jack Nicklaus a Phil Mickelson získali druhý titul na Masters dva roky po tom prvním. Všichni pak přidali další. Teď je na Bubbu Watsonovi, aby šel v jejich stopách. Pětatřicetiletý Američan oblékl zelené sako předloni a letos si tentýž úkon zopakoval. „Říkal jsem Adamovi, že bychom se v tom mohli střídat každoročně,“ zažertoval muž, jenž se nechal do vzývané trofeje obléknout od Adama Scotta, jemuž takto posloužil v minulém roce.

Už nebude jako Nick Faldo, jenž premiérové vítězství obhájil, zato podtrhl úspěšnost levorukých golfistů na slavném turnaji v poslední době. Spolu s nejvýraznějším počinem kariéry Kanaďana Mikea Weira a třemi Mickelsonovými tituly už mají leváci šest primátů od roku 2003.

Na to Watson ale nemyslel, když kráčel osmnáctou fairwayí vedle krajana Jordana Spietha a vedl před ním o tři rány. Švéd Jonas Blixt měl v tu chvíli dohráno a také byl zpět o tři. Tak to také zůstalo a vítěz nemusel absolvovat play-off, tak jako předloni s Louisem Oosthuizenem. Vlastně to bylo pohodové vítězství, vždyť od deváté jamky nikdo čerstvého dvojnásobného vítěze pořádně neohrozil. „Bylo to úplně jiné,“ potvrdil. „V roce 2012 jsem měl značné štěstí, tohle je výsledek dřiny a úsilí.“

Ano, jak se později ukázalo, rozhodlo se tak brzy, jak to na Masters vůbec nebývá obvyklé. Po sedmi jamkách vedl Spieth o dva údery, ale jeho dvě bogey a Watsonovy dvě birdie znamenaly, že po první polovině finálového kola to bylo přesně obráceně. „Když jsem loni zelené sako odevzdával, toužil jsem získat ho zpět. Nikdy jsem tolik nemiloval zelenou,“ popsal Watson, co dělá se špičkovým profesionálem tradiční trofej z Augusty.

Až na Matta Kuchara, jenž se po dvou úvodních birdie propracoval krátce do čela, ale po double bogey na trojce odpadl, nebyl nikdo než Spieth, kdo by vytvořil pozdějšímu vítězi konkurenci. Jenže dvacetiletý hráč, jenž by se býval mohl stát nejmladším vítězem Masters a překonat tím samotného Tigera Woodse, po dobrém startu znervózněl.

Spiethovým vrcholným momentem zůstal přesný bunker shot do birdie na čtvrté jamce. Přestože hrál vzápětí bogey, ještě se svezl na vlně euforie a zahrál birdie na šestce (odpal a metrový putt) i sedmičce (těžký putt s kopce). Pak přišly dvě chyby ve zmíněném závěru prvního kola a na druhé devítce Američan zklamal očekávání všech, kdo o něm tvrdili, že je to hráč bez nervů. Opak byl pravdou, Spieth na sebe tlačil čím dál víc a vidina, že má Masters na dosah, skolila i jeho, tak jako spoustu kandidátů před ním.

„Byl jsem nervózní,“ přiznal. „Ale cítím, že jsem připraven vyhrát,“ naznačil, že na dalších majorech se poučí. Může těžit i z úžasné vyrovnanosti kol (70 a třikrát 71), i když na titul nestačila. Watson sice v sobotu vypadl z role, hrál 74, ale třikrát se dostal pod sedmdesátku – 69 a 68 v první půlce turnaje a znovu 69 na závěr. Také hrál v neděli dvě bogey, ale vstupem na Amen Corner se od jedenácté jamky na své poměry nebývale koncentroval, přidal birdie na pětiparové třináctce a stačilo mu, aby jinde neztrácel.

.