Finále FedEx Cupu – Tour Championship

15.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Billy Horschel

Play-off PGA Tour – Tour Championship by Coca-Cola, East Lake GC, Atlanta, Georgia, USA
(11. – 14. 9. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Než začalo letošní play-off, měl Billy Horschel na kontě jedno turnajové vítězství na PGA Tour. Přišlo ale září 2014 a na kontě amerického golfisty jsou tři dílčí tituly a nadto výhra v osmém ročníku FedEx Cupu. S ní je spojena desetimilionová prémie, pětileté členství k zámořskému okruhu a také místo mezi uchazeči o volbu nejlepším hráčem sezony. Na tuto poctu bude kandidovat i Severoir Rory McIlroy, jenž se spolu s dalším domácím hráčem a vítězem bodovací soutěže Jimem Furykem podělil na Tour Championship o druhé místo. Ztráta tří ran na vítěze naznačuje, že to v neděli až tak velké drama nebylo.

Sedmadvacetiletý Horschel zapsal na závěr 68 ran (-2). Konečné skóre -11 je opět dvouciferné, velmi ztížené hřiště takhle zvládli i jeho předchůdci Henrik Stenson (2013: -13) a Brandt Snedeker (2012: -10). Nikdo další se letos nepřidal, i když nakročeno měl v závěru i Furyk. Dopustil se však bogey na jamkách 17 a 18, čímž Horschelovi umetl cestu. Původně nejvážnější konkurent McIlroy se do problémů dostal už na tříparové pětce, kde po ráně do vody a trojputtu zapsal double bogey. Pak přidal tři bogey za sebou (jamky 9, 10 a 11), takže finiš v podobě trojice birdie zahraných v sérii (15, 16 a 17) přišel pozdě. Horschel přesvědčil, že je tím pravým, po birdie na pětiparové patnáctce, kde poslal druhou ránu do bunkeru, ale )der z písku a jeden putt zvládl. Tři pary mu pak stačily k triumfu.

„Neuvěřitelné,“ hlesl nečekaný král konce zámořské sezony. Do play-off přitom vstupoval jako 69. hráč průběžného pořadí FedEx Cupu a poté, co na The Barclays neprošel cutem, klesl na 82. pozici. Jenže už na Deutsche Championship skončil těsně druhý a zbylé dva turnaje nadstavby vyhrál. Po BMW Championship v minulém týdnu to dokázal znovu a odsunul na druhé místo v konečném bodování krajana Chrise Kirka, jenž na Tour Championship obsadil dělenou čtvrtou příčku. „Zasloužil si to, hrál teď nejlepší golf,“ ocenil přemožitele a partnera ve flightu McIlroy, jenž je v závěrečném účtování třetí. Furyk čtvrtý, páté místo pak patří Bubbu Watsonovi. Kompletní pořadí najdete zde.

McIlroy nebude mít za dva týdny příležitost k malé odvetě, protože Horschel se nedostal do nominace rydercupového týmu USA, což platí také o Kirkovi. Svědčí to o charakteru FedEx Cupu a nevyzpytatelnosti jeho bodového systému. Horschel však nemusí brát na nic takového ohled. Když na šestnáctce zachránil par desetimetrovým puttem poprvé za čtyři dny, kdy se pohyboval na čele leaderboardu, projevil temperament a emoce. Na osmnáctce už zářil úsměvem, i když si neodpustil mírné zakroucení hlavou na důkaz toho, že sám nemůže uvěřit tomu, co dokázal. Až dosud v kariéře nastřádal 7,9 milionů dolarů, čerstvým triumfem k nim přidal 11,4 milionu. Dostane se na dohled první desítce světového žebříčku a mlže pomýšlet na další mety, jimiž mu budou zejména majory. Až dosud na nich startoval pouze osmkrát s nejlepším umístěním coby dělený čtvrtý na loňském US Open.

Konečný leaderboard:

Video – přehled čtvrtého kola:

Odkazy: … East Lake GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

 

Sobota – 3. kolo
S pomocí eagle na pětiparové patnácté jamce si Rory McIlroy připravil  dobrou pozici k útoku na první místo, o něž se nyní dělí s Billym Horschelem. Severoir i Američan mají skóre -9 a náskok dvou ran před samostatně třetím dalším domácím hráčem a vítězem FedEx Cupu z roku 2010 Jimem Furykem. Šance na výhru dalších mužů v pořadí už klesá, ačkoli při mimořádném výkonu by se králem sezony mohl v neděli stát ledaskdo. Svědčí o tom výkon 63 ran (-7) Garyho Woodlanda, jímž Američan i na těžkém hřišti výrazně předčil většinu konkurence a polepšil si na třinácté místo průběžného pořadí.

V něm má momentálně nejlepší výchozí pozici Horschel, i když na druhé devítce sobotního kola to vypadalo, jako by mu došel dech. Hned na druhé jamce předvedl skvělý putt asi ze šestnácti metrů, jehož nepravděpodobná trajektorie s pravotočivým breakem skončila v jamce, aniž by jeho autor hnul brvou. Koncentraci zachoval i při hodnocení daného stavu. „Bude to velký den,“ řekl stručně k poslednímu hracímu dnu. Další dvě birdie přidal lídr na jamkách 8 a 9, na desítce však poprvé chyboval a druhé bogey přišlo na třináctce. V obou případech to bylo poté, co Horschel druhou ranou nedokázal zasáhnout green v regulaci. Po jedenácté za sebou hrál v play-off pod 70, zapsal 69 ran (-1), o tři rány hůř než v obou předchozích dnech.

I po zmíněných nezdarech stále vedl, avšak chvíle jeho partnera v závěrečném flightu McIlroye přišla zanedlouho. Téměř třísetmetrový drive, takřka dvousetmetrové železo na foregreen a přesná trefa z osmi metrů, to byl jeho výkon na zmíněné jamce číslo 15, kde výrazně vylepšil den, v němž hrál i dva trojputty. Eaglem dorovnal Horschela, pak už oba hráli jen pary, takže ambiciózní ulsterský golfista vytvoří se svým konkurentem závěrečnou dvojici i při vyvrcholení PGA Tour 2014. Pokud některý z nich vyhraje turnaj, bude nejlepší i v osmém ročníku FedEx Cupu. Sám McIlroy cítí, že bude muset v neděli přidat. „Nebyl to můj nejlepší golf, držela mě krátká hra,“ zhodnotil výkon 67 ran (-3). „Jsem rád, že při formě, jakou v tomto týdnu mám, jsem v této pozici. Musím podat výkon na hranici svých schopností,“ dodal.

Furyk má ztíženou pozici v tom, že ani vítězství v Atlantě mu nedává jistotu výhry v soutěži. Musel by se spoléhat na to, že dva hlavní rivalové budou chybovat a že se nahoru nedostane Američan Chris Kirk, jenž vedl bodové pořadí před startem finálové akce. Momentálně se na ní dělí o sedmé místo. Další dva Američané, kteří by prvenstvím brali vše, jsou na tom hůř Bubba Watson zůstal mimo top 10 a Hunter Mahan je po třetím plusovém výsledku mimo hru.

Kompletní leaderboard:

Video – přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Billy Horschel (-8) se udržel ve vedení a odpoutal se od Chrise Kirka (-6). Ten ve druhém kole hrál o dvě rány více a je na 2. pozici (-6). O devět pozic se na druhé místo (-6) vysunul také Rory McIlroy. Šest berdíků a jediné bogey je v součtu s pary 65 ran, zatím nejlepší výsledek turnaje. Druhé místo dělí také Jason Day. Největší propad zažili Bubba Watson, Patrick Reed a Zach Johnson. Watson po výkonu 73 ran klesl o 11. pozic ze 3. na 14. místo (E). Reed hrál 74 a ze 3. spadl na 16. místo (+1). Johnson  hrál 74 a ze sedmého místa se odsunul na 19. místo (+2). Opačným směrem se vydali McIlroy (9 míst), Na (11 míst) a Rose (13 míst).

Kompletní leaderboard 2. kola:

Video – přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Lepší závěr úvodního dne sotva mohl kdo naplánovat. Vedoucí duo FedEx Cupu přišlo coby závěrečný flight na poslední jamku v děleném vedení a jak Chris Kirk, tak Billy Horschel vydrželi na skóre -4, jímž si výsostný post udrželi. V pátek půjdou do hry opět ve stejné dvojici. Mezi čtyřmi hráči na děleném třetím místě je mimo jiné Hunter Mahan a zatím hájí třetí místo v průběžném pořadí celé soutěže. Mezi Američany se do první desítky vklínil pouze Australan Jason Day, rovněž jeden z dělených třetích míst. Severoir Rory McIlroy zatím na první místo neútočí, ale z dělené jedenácté příčky ztrácí na dvojici v čele jen tři údery. „Doufám, že v příštích dnech předvedu vyrovnanější výkon,“ řekl.

Nejlepší ve fedexcupovém rankingu Kirk odevzdal skórkartu se čtyřmi birdie na jamkách 1, 8, 15 a 17. Horschel se s ním ani jednou neshodl, přesto ani jeho zápis neobsahuje bogey. Nejbližší pronásledovatel skóroval na jamkách 9, 10, 13 a 16, výkony obou rivalů se podobají i v tom, že ke snížení skóre využili jednu pětiparovou a tři čtyřparové jamky. I když jakých rivalů? Oba hráči se přátelí, znají se už od amatérských dob. „Napětí je pak o poznání menší,“ řekl Horschel. Jeho parťák Kirk má situaci ztíženou tím, že je v myšlenkách u své ženy čekající každou chvíli dítě. „Vím, že Hunter Mahan se loni ve stejné situaci odhlásil, ale on nehrál o deset milionů dolarů,“ odrazil otázky, zda by neměl být někde jinde než na golfovém hřišti.

Špatný start mají na kontě Jimmy Walker, Webb Simpson a Hunter Mahan. Všichni tři rydercupoví reprezentanti Spojených států se seřadili na chvostu výsledkové listiny, hráli tři a čtyři rány nad par, Walker s Mahanem se zároveň vzdalují šanci na vítězství v bodovací soutěži americké turnajové série. Horší byl ve čtvrtek jen Australan Geoff Ogilvy (+7). Jen o  málo lépe jsou na tom příští soupeři v týmu Evropy Justin Rose (+2) a Martin Kaymer (+3).

Kompletní leaderboard 1. kola:

 

Před turnajem
Třicítka hráčů a jeden titul, avšak mnoho štědrých podílů pro každého. Nehraje se jen o dotaci ve výši 8 milionů dolarů (přes 169 milionů korun), ale také o bonus, jímž na sebe FedEx Cup láká pozornost hráčů. Vítěz celého seriálu získá šek na 10 milionů dolarů, druhý v pořadí tři miliony a třetí dva miliony. Přesný rozpis odměn najdete zde.

Nejblíže k hlavní prémii má nyní Chris Kirk, jenž do play-off vstupoval z desátého místa, ale vyhrál jeho druhý díl Deutsche Bank Championship a na zbylých turnajích posbíral 53. a 36. místo. Má šanci vrátit trofej po roce do Spojených států, kam od založení FedEx Cupu v roce 2007 většinou patřila, jen dvakrát si ji odvezli zámořští golfisté: Vijay Singh z Fidži a Švéd Henrik Stenson. Přehled vítězů najdete zde.

Ačkoli za Kirkem jsou v průběžném pořadí seřazeni jeho krajané Billy Horschel (umístění v play-off: cut – 2. – 1.) a Bubba Watson (30. – 29. – 2.), bude chtít v Atlantě ukázat svou sílu zejména Rory McIlroy. Severoir letos vyhrál dva majory (The Open a PGA Championship), po základní části vedl a klesl na čtvrtou pozici, přestože vykazoval vyrovnanou vysokou výkonnost (22. – 5. – 8.). Dál figurují opět Američané – pátý Hunter Mahan, vítěz prvního dějství nadstavby, a šestý Jimmy Walker, jenž vedl přes půl roku.

Walker už nemá situaci na rozdíl od předchozích pěti konkurentů úplně ve svých rukou. Zatímco pro zbylé jmenované platí výhra v Atlantě = výhra celková, Walker by se v případě vítězství musel spolehnout na to, že Kirk nebude samostatně druhý. Naděje dalších v pořadí až do devětadvacátého místa (třicátý Dustin Johnson vinou problémů osobního rázu nestartuje) klesají, takže devětadvacátý Gary Woodland by se musel ohlížet na umístění všech mužů první šestky. Možné scénáře vývoje najdete zde.

Hraje se ve dvojicích a Woodlandovi připadne nepříjemná úloha, nebude mít vedle sebe v prvním kole žádného konkurenta. Závěrečný flight Kirk – Horschel vyrazí na hřiště ve čtvrtek v osm večer středoevropského letního času. Hřiště, jež bývalo domovské pro legendárního Bobbyho Jonese a ve svém prvním vrcholném období, konkrétně v roce 1963, hostilo Ryder Cup, prošlo hlavními změnami před stým výročím založení v roce 2004. Investice ve výši 18 milionů dolarů snížily par na 70 a současná délka je 6 542 metrů. Rekord drží Američan Zach Johnson, jenž zde před sedmi lety zahrál kolo za 60 ran (-10). Kompletní tee times úvodního dějství najdete zde.

Odkazy: … East Lake GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.