Torrey Pines a Woods: nové námluvy

23.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bylo to sladké a zároveň bolestivé vítězství, sám Tiger Woods si ještě ale tehdy nedokázal představit, že na dlouhá léta bude jeho posledním na majorech. Při návratu na hřiště Torrey Pines mu ty vzpomínky hned naběhnou a vpředvečer Farmers Insurance Open byl zase důvod je vyvolat.

„Opravdu nevím, jak jsem těch pět dní zvládl,“ připomněl ostrou bolest v levém kolenu, s níž do US Open 2008 vstoupil. Návrat po artroskopii byl příliš brzký a on pak zbytek toho roku odepsal, musel na složitější operaci vazů. Kdekdo se dnes vůbec diví, že pokračoval ve hře, když na začátku prvního kola bez tréninku zahrál double bogey a ve čtvrtek nabral ztrátu pět ran na lídry. V tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že by měl jakékoli šance.

A proč pět dní? Další porci devatenácti jamek Woods absolvoval v pondělí nádavkem jako play-off, protože on a Rocco Mediate dokončili základní část se skóre -1 a nikdo další už se nedostal pod par. „Tehdy byla fajn hlavně sobota, na druhé devítce jsem zabral,“ prokázal dobrou paměť, vždyť v ten den se propracoval do vedení. „A na ten putt nezapomenu do smrti,“ dodal.

Woods tenkrát z patnácti metrů poslal míč do jamky těžkým terénem, byl to takový „šourák“, ale když zapadl, publikum kolem osmnáctého greenu bylo v naprosté extázi.

Na Farmers Insurance Open Woods triumfoval šestkrát ještě v době, kdy se turnaj hrál jako Buick Invitational. Hned při svém prvním vítězství v roce 1999 vyrovnal nejnižší dosažené skóre -22 George Burnse z roku 1987. Pro srovnání s dnešním podílem vítěze (1,08 milionu dolarú) tehdy získal 486 tisíc dolarů.

V letech 2005 až 2008 nenašel v Torrey Pines přemožitele. Předloni, když tady hrál naposledy, se poprvé stalo, že skončil mimo top 10. Jenže South Course už není tím hřištěm, které mu málokdy odolalo. Je tvrdší, rychlejší, sušší. „Snažil jsem se mu porozumět,“ prozradil Woods po tréninkovém kole, že se musel s prostředím znovu seznámit. „Kterou hůl mám vybrat, kudy mám hrát a jak si počínat, když od oceánu začne foukat Santa Ana,“ jmenoval slavný kalifornský vítr, milovaný surfaři.

Nic jiného, než že přijel vyhrát, od bývalé světové jedničky nikdo ani nemohl čekat. Zároveň ale při tom vzpomínání sedmatřicetiletý hráč zdůraznil, jak je mu jasné, že staré zlaté časy jsou pryč. „S každou další generací je to těžší a těžší,“ zauvažoval. „Mezi prvním místem a hranicí cutu bývá dvanáct, třináct ran, někdy dokonce jen osm. To znamená, že sedmdesát hráčů jde v takovém rozpětí do finálové části. To je hlavní rozdíl, víc hráčů je ve hře o titul a mohou na něj dosáhnout z jakékoli pozice.“

Oproti loňsku prý zapracoval na krátké hře a na patování a chce se jen a jen zlepšovat. Vedle Augusty a Firestone je pak Torrey Pines místo, kde má golf nejradši, a ze svého třináctého startu zde hodlá načerpat sebedůvěru pro seznou, v níž je jeho cíl jasný – další major titul. „Jednoznačně,“ potvrdil držitel čtrnácti těchto velkých titulů. Kalifornské hřiště v La Jolle pro něj zůstává i nadále dějištěm posledního triumfu tohoto druhu.

 

.